Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
از بین رفتن مزیت صادراتی محصول با مواد اولیه گران

از بین رفتن مزیت صادراتی محصول  با مواد اولیه گران

مواد اولیه گران، مزیت صادراتی محصول را از بین می‌برد

عباسعلی ناصحی، مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد دشتستان گفت: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های صنعت فولاد کشور، دارا بودن چرخه کامل تولید از مواد اولیه تا محصولات نهایی است. این مزیت در سال‌های گذشته باعث شده بود، ایران به تدریج خود را در میان 10 تولیدکننده بزرگ این محصول در دنیا قرار دهد و از یک واردکننده، به یک صادرکننده تبدیل شود. با وجود اینکه قیمت فولاد در دنیا کاهش یافته اما قیمت برخی محصولات فولادی همچون ورق‌های فولادی در کشور ما بعضا گران‌تر از بازارهای جهانی به فروش می‌روند و همین مسئله باعث شده است تولیدکنندگان برخی محصولات فولادی همچون ورق گالوانیزه، با خطر از دست رفتن مزیت صادراتی در بازار کشورهای همسایه در مقابل محصولات چینی مواجه شوند. مجتمع فولاد دشتستان پیش از ورود به حوزه تولید، سابقه فعالیت تجاری داشته است و این شرکت حدود 15 سال در زمینه صنعت فولاد به تجارت می‌پرداخت. با این حال، به تدریج از فعالیت تجاری به سمت فعالیت صنعتی متمایل شدیم. به طوری که حدودا یک سال است که فاز نخست خط تولید ورق گالوانیزه شرکت فولاد دشتستان به بهره‌برداری رسیده است. این واحد تولیدی در شهرک صنعتی زاویه  واقع در شهرستان زرندیه استان مرکزی قرار دارد. مجتمع نورد گالوانیزه دشتستان راد دارای خط تولید ورق‌های اسیدشویی نورد سرد آنلینگ و گالوانیزه، گالوانیزه رنگی و مرکز خدمات در محل کارخانه است. همچنین برای بهره‌برداری از فاز دوم و سوم نیز تمام سالن‌های مربوطه ساخته شده و تجهیزات و ماشین‌آلات نیز خریداری شده‌اند. امیدوار هستیم تا پایان سال 1401 دو فاز یاد شده به بهره‌برداری برسند.
برای بهره‌برداری از فاز اول مجتمع فولاد دشتستان که هداف آن، تولید ورق‌های گالوانیزه بود، حدود 700 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام دادیم. نکته جالب توجه در خصوص این طرح، آن است که بدون استفاده از تسهیلات بانکی اجرا شد و تمام این سرمایه‌گذاری از آورده نقدی مدیران و سهامداران شرکت تامین شده است. فاز دوم نیز تاکنون 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و هنوز هم برای بهره‌برداری از فازهای دوم و سوم از هیچ‌گونه تسهیلات بانکی استفاده نکرده‌ایم. در این راستا، تلاش کرده‌ایم هیچ بار مالی برای دولت نداشته باشیم.
برای کارخانه فولاد دشتستان در فاز نخست حدود 500 نفر اشتغال ایجاد شده است. با بهره‌برداری از فاز دوم و سوم تا پایان سال آینده، انتظار می‌رود 400 نفر دیگر در کارخانه مشغول به کار شوند.
در فاز نخست، ظرفیت تولید ورق گالوانیزه 384 هزار تن در سال است. در فاز دوم قصد داریم به میزان 500 هزار تن ورق‌ اسیدشویی تولید کنیم. ضمن اینکه در فاز سوم ظرفیت تولید 250 هزار تن ورق سرد مطرح است. همان‌طور که گفته شد، ماشین‌آلات، تجهیزات و دستگاه‌های لازم برای اجرای فازهای بعدی خریداری شده‌اند. هم‌اکنون فرایندهای مالی خرید و انتقال این دستگاه‌ها در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود نصب و راه‌اندازی فازهای دوم و سوم تا پایان سال 1400 به سرانجام برسد.
در صورتی که مواد اولیه به موقع به شرکت فولاد دشتستان برسد، درخواست مشتریان صادراتی برای محصولات ما بسیار بالا است. با این حال با توجه به کاهش جهانی قیمت فولاد، قیمت ورق گالوانیزه نیز در بازارهای جهانی کاهش یافته است. این در شرایطی در بازارهای دنیا اتفاق می‌افتد که قیمت ورق فولادی در کشور ما همگام با دنیا کاهش نیافته است و این محصول گران‌تر از قیمت‌های جهانی به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. بنابراین تولید محصول از این ورق نیز گران‌تر از بازارهای جهانی برای تولیدکننده تمام شده و می‌تواند تهدیدی بالقوه برای بازارهای صادراتی تولیدکنندگان ایرانی باشد. اخیرا قیمت‌های ورق صادراتی چین به قیمت ورق تولید شده در کشور ما نزدیک شده است. در حالی که قبلا شرکت ما راحت‌تر از مشتریان صادراتی تقاضا دریافت می‌کرد. علاوه‌براین، کرایه حمل ورق از کشور ما نسبت به دیگر کشورها کمتر بود و این امر، رقابت‌پذیری ورق‌های صادراتی شرکت ما را در مقابل سایر رقبا به ویژه چین افزایش می‌داد. هم‌اکنون قیمت مواد اولیه ورق گالوانیزه چین کاهش یافته و به تبع آن، قیمت تولید این کشور پایین آمده است. بنابراین می‌تواند با ورق گالوانیزه دیگر کشورها ازجمله کشور ما در بازارهای جهانی دوردست یعنی در بازار عراق نیز رقابت کند. این در حالی است که عراق در همسایگی کشور ما قرار دارد و ممکن است به دلیل کاهش رقابت‌پذیری، بازار عراق را به چینی‌ها بدهیم.
تولیدکننده انتظار دارد که به طور دائم مواد اولیه به کارخانه تزریق شود تا تولید جریان یابد و شرکت بتواند بازار خود را بیابد و در زمینه بازرگانی نیز فعال باشد. مجتمع فولاد دشتستان در زمینه بازرگانی با توجه به سابقه فعالیت خود هیچ مشکلی ندارد اما عمده مشکل شرکت در زمینه تولید و به ویژه تامین مواد اولیه است که به میزان بسیار کمی از بورس در اختیار ما قرار می‌گیرد. همچنین برخی قوانین تحمیلی به ویژه در زمینه عرضه در بورس وجود دارد. در صورتی که مشکلات یاد شده به گونه‌ای برطرف شوند که تمام تمرکز خود را روی تولید و بازرگانی بگذاریم، به رشد و توسعه شرکت ما به عنوان یک تولیدکننده کمک خواهد کرد و می‌توانیم برنامه‌های متعددی را اجرا کنیم و در همین حال با فعالیت بازرگانی مناسب، به دنبال توسعه بازارهای داخلی و صادراتی باشیم.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید