Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
وجود بحران بدون اکتشافات عمیق

وجود بحران بدون اکتشافات عمیق

 نبود اکتشافات عمیق

مدیر دفتر برنامه‌‌‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین‌‌‌شناسی و اکتشافات‌‌‌معدنی کشور گفت: اگر در مقوله اکتشاف، به‌‌‌ویژه اکتشافات عمقی گام برنداریم، وارد بحران جدی تامین مواد اولیه موردنیاز صنایع معدنی کشور از جمله آهن، سرب و روی، بوکسیت، طلا و سایر موارد خواهیم شد. به گزارش سازمان زمین‌‌‌شناسی و اکتشافات‌‌‌معدنی کشور، رضا جدیدی در زمینه میزان ذخایر سنگ‌آهن در ایران افزود: در مقوله میزان ذخیره سنگ‌آهن در کشور بر اساس گواهی کشف‌‌‌های صادرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و حجم تولید و مصرف محصولات مبتنی بر سنگ‌آهن از جمله صنایع فولادی، ذخیره باقی‌مانده بدون در نظر گرفتن مولفه‌های بازدهی بهره‌برداری و فرآوری، رقمی در حدود ۳۱سال و با در نظر گرفتن مولفه‌های مذکور و اینکه ذخایر هماتیتی سنگ‌آهن به دلیل دشواری‌‌‌های فرآوری در عمل مورد استفاده مناسب قرار نمی‌‌‌گیرند، به رقمی در حدود ۱۴سال خواهیم رسید.وی تصریح کرد: در حال حاضر نگاه به سال باقی‌مانده ذخایر خوش‌بینانه است؛ زیرا صنایع بزرگ کشور به معادن و ذخایر در مقیاس بزرگ نیاز دارند و ذخایر کوچک شناسایی‌شده فعلی تکافوی نیاز آنها را نمی‌‌‌دهد و اگر مولفه اقتصادی بودن ذخایر را هم وارد این اندازه‌‌‌گیری کنیم، بحران نزدیک‌‌‌تر هم خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه بیشتر ذخایر شناسایی‌شده آهن در کشور از نوع هماتیتی است، گفت: این نوع ذخایر در بحث فرآوری دارای پیچیدگی هستند و اگر بتوانیم این موضوع را حل کنیم، از ذخایر بیشتری می‌‌‌توانیم در صنایع معدنی بهره‌‌‌ بگیریم. جدیدی، ضمن اشاره به عمق کم معدن‌کاری در ایران و دستیابی به ذخایر جدید با انجام اکتشافات عمیق‌‌‌تر، تصریح ‌‌‌کرد: بدون تردید با توجه به خاستگاه وجود مواد معدنی و تیپ‌‌‌های کانه‌‌‌زایی در کشور بر اساس شواهد زمین‌‌‌شناسی و اکتشافی، انتظار کشف ذخایر عمقی و بزرگ در گستره ایران وجود دارد؛ اما نکته حائز اهمیت، توجه ویژه به چرخه تولید اطلاعات پایه زمین‌‌‌شناسی و اکتشافی و همچنین به‌‌‌کارگیری روش‌های نوین اکتشافات عمیق از جمله ژئوفیزیک هوایی و برداشت داده‌‌‌های طیفی است. وی ادامه ‌‌‌داد: این امر مستلزم تغییر ساختار تامین منابع مالی و بودجه‌‌‌ای سازمان زمین‌‌‌شناسی و اکتشافات‌‌‌معدنی کشور است که بتوان با طرح‌‌‌های مختلف و مشارکتی و در راستای افزایش بازدهی پروژه‌‌‌های زمین‌‌‌شناسی و اکتشافی در جهت تولید اطلاعات پایه و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بخش معدن اقدام کرد که این مهم تاکنون با وجود پیگیری‌‌‌های جدی محقق نشده ‌‌‌است.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید