Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
وضعیت بحران انرژی

وضعیت بحران انرژی

بحران انرژی

امین ابراهیمی(مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان) گفت: خوشبختانه شرکت فولاد خوزستان علی‌رغم زیان ناشی از اعمال محدودیت انرژی طی 10 ماه گذشته، به دلیل استفاده از تکنولوژی و دانش فنی نیروهای متخصص توانسته است کل عملکرد سال 1399 را پوشش دهد. صنعت فولاد کشور عمدتا با سه چالش اساسی که به این ترتیب شامل، معدن، عدم تعادل و توازن در زنجیره فولاد و در نهایت، بحران انرژی و زیرساخت‌ها مواجه است که کمبود گاز و برق به مهم‌ترین چالش این صنعت در سال‌های آتی تبدیل خواهد شد. اتفاقی که طی ۱۱ ماهه سال جاری هم در حوزه برق و هم در حوزه گاز به وجود آمد، تقریبا منحصر به فرد بود؛ به طوری که زیان سنگینی را به زنجیره صنعت فولاد وارد کرد.
وی گفت: طی 10 ماه امسال تولید فولاد در کشور به حدود 26 میلیون تن رسیده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 1400 به حدود 28 تا 29 میلیون تن برسد که 10 تا 12 میلیون تن از میزانی که طی سال‌های گذشته در صنعت فولاد هدف‌گذاری شده است، کمتر خواهد بود. به طور تقریبی، محدودیت‌های انرژی زیانی بالغ بر هشت میلیارد دلار را بر صنعت فولاد تحمیل کرده است. وی در خصوص اعمال محدودیت مصرف انرژی برای صنایع فولادی، خاطرنشان کرد: مصرف برق در صنعت فولاد تقریبا 10 درصد مصرف کل کشور است و همچنین مصرف گاز در این صنعت به کمتر از 5 درصد می‌رسد، اما متاسفانه با توجه به سیاست‌گذاری‌هایی که در این حوزه صورت پذیرفته، صنعت فولاد اولین صنعتی است که با قطعی برق و گاز مواجه می‌شود. طی 10 ماه گذشته تاکنون، شرکت فولاد خوزستان حدود 660 هزار تن تولید به واسطه کمبود برق یعنی نزدیک به 12 هزار و 500 میلیارد تومان فروش که معادل چهار هزار و 500 میلیارد تومان عدم‌النفع می‌شود را از دست داده است.
ابراهیمی به میزان مصرف گاز در فولاد خوزستان پرداخت و گفت: با توجه به اینکه میزان گاز مصرفی فولاد خوزستان حدود چهار هزار و 700 تا چهار هزار و 800 مترمکعب در روز است اما متاسفانه با توجه به اعمال محدودیت‌ها در انتهای پاییز و ابتدای زمستان امسال، با افت حدود 30 تا 40 درصدی مصرف مواجه شدهیم. هم‌اکنون میزان مصرف گاز در شرکت به حدود سه هزار و 300 تا سه هزار و 400 مترمکعب در روز رسیده است و این کاهش میزان انرژی باعث افت تولید آهن اسفنجی مجموعه شده است که به تبع آن، فولاد خوزستان برای اولین بار مجبور به خرید آهن اسفنجی می‌شود. در واقع، کسری ناشی از کمبود آهن اسفنجی را از بازار تامین می‌کنیم که در نتیجه، تاثیرات خود را بر قیمت تمام شده گذاشته و هزینه‌ها و قیمت تمام شده محصولات را به خصوص در دو فصل آخر سال افزایش داده است.
وی بیان کرد: علی‌رغم تمامی مشکلات به وجود آمده، مجموعه فولاد خوزستان به همت تکنولوژی و دانش فنی و نیروهای متخصص و فعال تقریبا در 10 ماه سال 1400 توانست کل عملکرد سال 1399 را پوشش دهد و امیدوار هستیم در پایان سال جاری رشد خوبی در تولید و فروش داشته باشیم و اتفاقات مثبتی در حوزه سودآوری برای سهامداران ایجاد شود.
مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ضمن یادآوری سه چالش اساسی در صنعت فولاد، اذعان کرد: تامین مواد اولیه یکی از مهم‌ترین مشکلات شرکت فولاد خوزستان است. میزان ذخایر قطعی سنگ‌آهن کشور حدود 3.3 میلیارد تن است که بر اساس افق 1404، حدود 170 میلیون تن سنگ‌آهن در سال مصرف می‌شود. بنابراین طی سال‌های آتی با کمبود سنگ‌آهن مواجه می‌شویم و حداکثر 13 تا 14 سال بیشتر سنگ‌آهن نخواهیم داشت. این موضوع مهم به یک دغدغه اساسی بلندمدت هم برای صنعت فولاد و هم برای شرکت فولاد خوزستان تبدیل شده است.
وی هچنین گفت: خوشبختانه اقدامات مطلوبی توسط مجموعه در حوزه معدن صورت پذیرفته که در این راستا شرکتی را با عنوان «توسعه معادن فولاد خوزستان» با اهدافی شامل «حوزه بازرگانی، تامین سنگ‌ و کنسانتره»، «سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف» و همچنین بحث «خرید معدن و ورود به استخراج معدنی» است، تاسیس کرده‌ایم.
ابراهیمی، آخرین قدم شرکت فولاد خوزستان در حوزه معدنی را مشارکت با کنسرسیوم‌های بزرگ معدنی دانست و افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب در آخرین دیدار با تولیدکنندگان تاکید کردند، ضرورت دارد دخالت دولت در حوزه فولاد محدود و تنظیم بازار این صنعت به دست خود فولادسازان سپرده شود. یکی از راهکارهای نجات صنعت فولاد، مدیریت اتصال حلقه‌ها و ادغام و اتصال تولیدکننده به مصرف‌کننده است. در این رابطه، می‌توانیم صنایع کوچک و بزرگ را به یکدیگر اتصال دهیم و به نوعی ادغام کنیم.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید