Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
اثر سقوط لیر بر دلار تهران

اثر سقوط لیر بر دلار تهران

اثر سقوط لیر بر دلار تهران

بازار ارز روز قبل با سرخوشی از سفر سلطان عمان شروع به کار کرد و انتظار می‌رفت قیمت دلار در استقبال از سلطان عمان تعظیم کند و کاهشی شود ولی یک اتفاق پیش‌بینی نشده معادلات را بهم ریخت. خبر درگیری مرزی ایران و طالبان منتشر شد و نرخ دلار هرات افزایش پیدا کرد. افغانستان یکی از مقاصد اصلی صادرات ایران است و قیمت ارز صادرکنندگان ایرانی در هرات یکی از عوامل تعیین‌کننده قیمت دلار در تهران محسوب می‌شود. پیش‌تر روال بازار ارز به نحوی بود که دلار هرات پایین‌تر از دلار تهران مبادله می‌شد ولی پس از محدودیت‌هایی که چندی پیش طالبان بر خروج ارز از این کشور اعمال کرد دلار هرات خودش را به دلار تهران نزدیک‌تر کرد و حتی در مواقعی بالاتر از دلار تهران معامله شد.
اگرچه بر اساس گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی بیشتر مردم افغانستان در معرض یک بحران انسانی و غذایی قرار دارند ولی پول افغانستان پس از جنگ اوکراین عملکرد خوبی در برابر دلار داشته و حتی در مقاطعی بهتر ازدلار عمل کرده است، علت این مسئله اول کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی به افغانستان و مردم این کشور است که توسط طالبان دریافت می شود و با وجود بلوکه شدن دارایی های این کشور جریان ارزهای خارجی را برای این کشور حفظ می کند. دومین دلیل، تامین دلار از پاکستان است، با وجودی که پاکستان دچار بحران ارزی شده تجار افغانستانی باید صادرات خود را در بازار آزاد پاکستان تبدیل به دلار کرده و افغانستان برگردانند. دلیل سوم هم ایجاد محدودیت های خروج ارز از افغانستان است که همگی اگرچه به نجات افغانی کمک کرده ولی قیمت دلار در کشورهای همسایه افغانستان را تحت تاثیر قرار داده است. پس از تنش روز قبل معامله گران با ریسک ایجاد اختلال در معاملات ارز هرات مواجه شدند و قیمت دلار هرات افزایش پیدا کرد.
دلار تهران روز قبل با طناب دلار هرات بالا رفت و باید دید برای روز جاری با طناب درهم پایین می آید با خیر؟ حباب درهم روز قبل به زیر ۱۰۰۰ تومان نفوذ کرده، بررسی حباب درهم توسط اکو ایران نشان میدهد که با توجه به آنکه میانگین حباب درهم بالای هزار تومان است هر روزی که حباب درهم به زیر ۱۰۰۰ تومان کاهش پیدا کرده است قیمت دلار در روز بعد کاهشی شده است، حال باید دید دلار در روز جاری با طناب کدام بازار حرکت می کند؟ حمایت ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومانی اولین حمایت دلار است که پس از آن اسکناس آمریکایی می تواند تا مرز حمایت روانی ۵۱ هزار تومان حرکت کند، مقاومت ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان هم مهمترین مقاومت پیش روی دلار است که شکست آن راه را برای حرکت به سمت محدوده ۵۲ هزار و ۵۵۰ فراهم می کند.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید