Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
عصر نو در اکتشاف عناصر نادر

عصر نو در اکتشاف عناصر نادر

عناصر نادر خاکی را باید جزو مواد معدنی ارزشمندی دانست که نقش مهمی در صنایع‌های تک ایفا می‌کنند. در نتیجه بهره‌برداری از این ذخایر به توسعه صنعتی کشور کمک خواهد کرد.

به همین دلیل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در ۴سال گذشته اکتشاف عناصر نادر خاکی را در دستور کار خود قرار داد. حال با توجه به اهمیت این مواد، فعالیت‌های اکتشافی در این حوزه در امسال نیز ادامه خواهد داشت.
چگونگی شکل‌گیری طرح عناصر نادر خاکی
غلامرضا ملاطاهری ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: ایمیدرو با توجه به نیاز روزافزون به عناصر نادر خاکی در صنایع کشور، در خرداد ۹۳ طرح عناصر نادر خاکی را در حوزه اکتشاف و فرآوری عناصر نادر خاکی به طور جدی به اجرا گذاشت. ابتدا با استفاده از گزارش‌ها و پیشینه چند شرکت خارجی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران و برخی از واحدهای تابعه ایمیدرو، پایگاه داده مناسبی برای اکتشاف عناصر نادر خاکی آماده شد تا این موضوع با ماهیت جدید در کشور، دنبال و مستندسازی‌های لازم برای آن انجام شود. نتیجه این کار شکل‌گیری طرح عناصر نادر خاکی بود که در حوزه فرآوری و اکتشاف، کار خود را آغاز کرد.به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، وی افزود: مصادیق مصرف عناصر نادر خاکی در کشور شامل صنایع شیشه‌سازی، پتروشیمی (کاتالیست‌ها که از نظر زیست‌محیطی حائز اهمیت است) و صنعت خودروسازی (کاتالیست و باتری‌های قابل شارژ) شناسایی شد و ایمیدرو در سال ۹۴ نیز پروژه فرآوری عناصر نادر خاکی را در منطقه ایران مرکزی به دلیل وجود ذخایر مناسب این عناصر، در مقیاس آزمایشگاهی آغاز کرد.
مهم‌ترین فعالیت‌های اکتشافی طرح
مجری طرح عناصر نادر خاکی و سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با اشاره به آغاز عملیات اجرایی تعدادی پروژه اکتشاف برای عناصر نادر خاکی در کشور، گفت: یکی از پروژه‌های مهم و اصلی برای عناصر نادر خاکی، پهنه‌ای به وسعت ۲۴هزار کیلومتر مربع در ایران مرکزی بود که مراحل پی‌جویی و شناسایی آن به‌طور کامل، انجام و در نهایت به ۷هزار کیلومتر مربع منطقه امیدبخش تبدیل شد. پیش‌بینی می‌شود که در امسال، اکتشافات در مقیاس عمومی انجام و محدوده‌های امیدبخش در این ۷ هزار کیلومتر مربع شناسایی شود.وی افزود: در مقیاس عمومی و تفصیلی نیز ۲ منطقه گزستان و آنومالی ساغند در دستور کار قرار گرفته است. همچنین، اکتشافات تفصیلی پهنه گزستان به مساحت ۲۰۰ هکتار به اتمام رسیده و میزان ذخیره آن، ۶۰ میلیون کانسنگ با حدود ۶۰ هزار تن محتوای عناصر نادر خاکی است. اکتشاف آنومالی ۵ ساغند نیز از اواخر سال ۹۵ آغاز شده و در سال ۹۶ به پایان خواهد رسید.ملاطاهری تصریح کرد: منطقه دوم که کار آن آغاز شده در شمال شرق ایران (سنگان) به عنوان منطقه بسیار امیدبخش است که مرحله شناسایی آن انجام شده و اکتشافات عمومی آن در سال ۹۶ آغاز می‌شود. این منطقه از نظر عیار در کشور بی‌نظیر است و به نظر می‌رسد به دلیل ویژگی‌های زمین‌شناسی، فرآوری آسان‌تری نیاز داشته باشد. مجری طرح عناصر نادر خاکی با اشاره به منطقه سنگان به عنوان یکی از قطب‌های عناصر نادر خاکی در کشور، گفت: بر اساس عملیات اکتشاف، شناسایی و پی جویی انجام شده از اواسط سال ۹۴ در محدوده معدنی سنگ‌آهن سنگان به مساحت ۳۷ کیلومتر مربع، منابع جدیدی از عناصر نادر خاکی کشور شامل سریم (Ce)، لانتانیوم (La)، نئودیمیوم (Nd)، پرازئودیمیوم (Pr)، ایتریم (Y)، یوروپیوم (Eu) و گادولینیوم (Gd) در این محدوده شناسایی شد.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید