Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
نابودی صنعت روی

نابودی صنعت روی


 حرکت صنعت روی بسوی نابودی 


احمدی رضایی(مدیرعامل گروه صنعتی مهتا روی قزوین) گفت: حیات همه کارخانه‌های تولیدکننده روی بعد از ماده اولیه، به گاز وابسته است که افزایش قیمت و کمبود هر دو نیز احساس می‌شود. در حال حاضر، قیمت روی، روند افزایشی را طی می‌کند و به این علت که تحت تاثیر قیمت جهانی و همچنین نرخ ارز است، نباید انتظار داشت که کاهش پیدا کند. قیمت روی در کشور ما کمی نسبت به قیمت جهانی پایین‌تر بوده اما به صورت کلی، با جهش مواجه شده است و این امر برای همه تولیدکنندگان این صنعت، چالش بزرگی به حساب می‌آید.

وی افزود: علت پایین بودن قیمت روی در بازار داخلی، کمبود تقاضای این فلز است و به محض اینکه بازار، رونق را تجربه کند، قطعا از نرخ فعلی خود نیز بالاتر خواهد رفت. با پیش‌بینی‌هایی که از بازار جهانی روی داریم، بعید است حداقل تا دو سه ماه آینده، کاهش قیمتی رخ دهد و بر قیمت داخلی این فلز نیز تاثیر بگذارد.
وی در ادامه گفت: اگر بخواهیم بازار فروش محصولات خود را ارزیابی کنیم، باید گفت که اصلا از شرایط مطلوبی برخوردار نیست. ما هم تولیدگننده پودر روی هستیم و هم به نوعی مصرف‌کننده آن؛ چراکه واحد گالوانیزه گرم داریم و از پودر روی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنیم. بازار داخلی اصلا تقویت نشده است به این علت که دولت در حال حاضر هیچ طرح تعریف شده‌ای برای پروژه‌ها ندارد. کارایی گالوانیزه گرم با پروژه‌های وزرات نیرو و حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی ارتباط گسترده دارد که متاسفانه شاهد آغاز پروژه‌ جدیدی در این حوزه‌ها نیستیم و آنچه که ملاحظه می‌شود، تکمیل طرح‌ها و فازهای قدیمی است. تنها در بحث کودهای گلخانه‌ای که از سرباره‌های روی در آن استفاده می‌شد، وضعیت این صنعت مطلوب بود که آن هم با برگشت خوردن محصولات کشاورزی، دیگر از آن استفاده‌ای نخواهد شد.

این تولیدکننده گفت: مواد اولیه مورد استفاده گروه صنعتی مهتا روی، خاک معدنی روی، اسید و همچنین پرمنگنات است. هنوز واحد تولید شمش روی را فعال نکردیم و صرفا در قسمت تولید و مصرف پودر روی فعالیت داریم. تولید شمش روی با تناژ پایین، صرفه اقتصادی ندارد و بنابراین تا زمانی که نتوانیم ظرفیت مشخصی برای فروش شمش روی در بازار تخمین بزنیم، این طرح را فعال نخواهیم کرد.

احمدی خاطرنشان کرد: از یک سو با معضلاتی همچون قیمت بسیار بالای آّب، برق و گاز که هر روز توسط دولت در حال افزایش است و از سوی دیگر، با رشد قیمت مواد اولیه مواجه هستیم که در مجموع توجیه اقتصادی فعال‌سازی واحد تولید شمش روی را کاهش می‌دهند.

مدیرعامل گروه صنعتی مهتا روی قزوین خاطرنشان کرد: تولید پودر روی، شمش روی و صنعت گالوانیزه گرم یکی از حیاتی‌ترین صنایع در کشورهای جهان به شمار می‌آیند. روی همچنین در ساخت رنگ، لاستیک‌سازی، چینی و لعاب، لوازم آرایشی و... کاربرد دارد. در حال حاضر، بیشترین تمرکز ما روی خط گالوانیزه گرم است. با وجود تولید زیر 10 درصد طی چهار تا پنج ماه گذشته، عمده فعالیتی که در این بخش انجام می‌دهیم، گالوانیزه کردن محصولات کاربردی در بخش‌های نیروگاهی و پالایشگاهی است.

این فعال صنعتی در تکمیل صحبت خود، اذعان کرد: با وجود همه چالش‌ها، واحدهای تولیدکننده شمش روی کم و بیش، فعالیت خود را ادامه می‌دهند اما توسعه در این حوزه به‌صرفه به نظر نمی‌رسد. در بخش گالوانیزه گرم، می‌توان به جرات گفت از ابتدای سال 1400 تا کنون که به دی ماه رسیده‌ایم، ضررده بوده‌ایم. هر ماه طی 30 روز کاری، به میزان یک میلیارد تومان، ضرر داشته‌ایم.

احمدی تاکید کرد: فعالیت‌های صنعتی، تخصصی هستند و نمی‌توان به عنوان مثال، یک نیروی متخصص که نزدیک به 20 سال در این واحد تولیدی مشغول به کار بوده است را تعدیل کنیم و منتظر بمانیم تا شرایط تولید و فروش مطلوب شود و مجددا نیروی جدید کسب کنیم. برای آموزش نیروها، میلیاردها تومان هزینه مصرف شده تا تخصص لازم را به دست آوردند؛ پس منطقی نیست بخواهیم به دلیل شرایط اقتصادی، دست به تعدیل نیرو بزنیم اما اگر این شرایط نامطلوب ادامه داشته باشد و اوضاع تا قبل از پایان سال، رو به سوی بهبودی نرود و شاهد رونق در بازار نباشیم، شاید ما هم مانند بعضی تولیدکنندگان مجبور به تعدیل نیرو در روزهای پایانی سال بشویم.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید