Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
نوسانات ارزی و صنعت آلومینیوم

نوسانات ارزی و صنعت آلومینیوم

طی یکی دو ماه گذشته شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) چندین نوبت محصولات خود را در بورس کالا عرضه کرد، اما خریداری برای آن پیدا نشد.

مهدی ثقفی معتقد است که نوسانات ارزی و برخی از تجار سودجو مانع از انجام معاملات شده‌اند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
چرا با وجود آنکه ایرالکو از نظر قانونی یک شرکت خصوصی محسوب می‌شود، اما تمام محصولات خود را در بورس عرضه می‌کند؟

بر اساس قانون جلوگیری از انحصار، شورای رقابت تشکیل شده است و این شورا متصدی امور عرضه و تقاضا و قیمت‌گذاری کالاهای مختلف در کشور است. شورای رقابت بخشنامه‌ای صادر کرده است که طی آن شرکت‌های ایرالکو، هرمز جنوب و المهدی موظف هستند محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند. چنانچه به فروش نرفت، آنگاه تمهیدات صادراتی برای آن انجام می‌شود. شرکت ایرالکو نیز مطابق با دستورالعمل شورای رقابت قانونا ملزم است که برای جلوگیری از انحصار تمام محصولات خود را در بورس عرضه می‌کند. البته این شرکت یک اعتراضیه به شورای رقابت کرد و که طی آن عنوان شده آلومینیوم آلیاژی در بورس قابل عرضه نیست؛ زیرا تنها خریداران آن ایران خودرو و سایپا هستند و این کالا مشتری انحصاری دارد. دومین موضوع اعتراض نیز این بود که چنانچه ایرالکو در بورس عرضه کرد و خریداری برای آن یافت نشد، بتواند صادر کند؛ در غیر این صورت، چیزی جز دپوی محصولات و زیان نصیب ایرالکو نمی‌شود. بنابراین ایرالکو خواستار این است که بخشنامه اصلاح شود. چرا که رینگ صادراتی هنوز برای عرضه آلومینیوم هنوز فعال نشده است.

چرا برخی از عرضه‌های ایرالکو در بورس به فروش نمی‌روند؟

در ابتدای مدیریت در ایرالکو به‌نظر می‌رسید که بازار خوبی در کشور وجود داشته باشد، چرا که آلومینیوم کمتر از نیاز تولید می‌‌‌شود. بنابراین عدم فروش در بورس کالا را دست‌هایی ایجاد می‌کنند. اتفاقی که در یک ماه اخیر رخ داده این است که افرادی خریدهای آلومینیوم خود را قبلا انجام داده بودند و مقدار زیادی آلومینیوم را انبار کرده بودند. به‌طور مثال در یک انبار واقع در جنوب تهران حدود ۶ تا ۷ هزار تن آلومینیوم دپو شده بود. این آلومینیوم هنگامی خریداری شده بود که قیمت دلار در بازار هنوز افزایش پیدا نکرده بود و در حدود ۴ هزار تومان بود. سپس دلار به یکباره رشد سریعی داشت و حتی تا ۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. در نهایت اینکه دولت سیاست جمع‌اوری نقدینگی را با اوراق سپرده اجرا کرد و حساب‌های ارزی با ۴ درصد سود ایجاد کرد. این موضوع باعث شد تا التهاب در بازار ارز کاهش پیدا کند و نرخ ارز پایین بیاید.

صفحه بعد

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید