Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
مالیات‌های تصاعدی شیلی برای فروش مس و تاثیر آن بر قیمت جهانی مس

مالیات‌های تصاعدی شیلی برای فروش مس و تاثیر آن بر قیمت جهانی مس

به گزارش متال آنلاین، مجلس سُفلای کشور شیلی، تصمیم گرفته است برای فروش مس، مالیات‌های تصاعدی ایجاد کند. رخدادی که باعث شد قیمت مس رکورد سال 2011 را بشکند.

به گزارش متال آنلاین، مجلس سُفلای شیلی، بزرگترین کشور تولیدکننده مس در جهان، تصمیم و اقدامی را در روز پنجشنبه تصویب کرده است، که براساس آن، مالیات‌های تصاعدی برای فروش مس، ایجاد خواهد شد.

این تصمیم که از سال 2024 میلادی به اجرا درمی‌آید، هنوز نیاز به تصویب مجلس سنا دارد و دولت نیز هنوز می‌تواند در دیوان، از اجرای آن جلوگیری و آن را متوقف کند.

اما اگر این طرح پیروز شود و از اجرای آن جلوگیری نشود، می‌تواند سرمایه‌گذاری در کشوری را متوقف کند که، به صرف هزینه‌های زیادی برای حفظ سطح تولید، چیزی حدود 5.7 میلیون تن در سال، نیاز دارد.

گرانت اسپور، تحلیلگری در Bloomberg Intelligence، در همین خصوص گفته است:

"این اقدام، حداقل ایجاد هرگونه ظرفیت جدید را به تاخیر می‌اندازد و مدت زمان ایجاد یک معدن جدید را، طولانی‌تر می‌کند".

در صورت اجرا شدن این تصمیم، تولید مس کشور شیلی می‌تواند 5 میلیون تن کاهش داشته باشد.

درآمد شیلی از صادرات مس در ماه آوریل، 69 درصد، جهش داشته است. بزرگترین تولیدکننده مس در جهان همچنین گفته است که، تنها در ماه آوریل، به ارزش 4.541 میلیارد دلار، مس صادر کرده است.

خاطر نشان می‌کنیم، بر اساس آمار آژانس آماری دولتی INE شیلی، تولید مس این کشور، به طور سالانه، معادل 2.2 درصد کاهش یافته و در سه ماهه اول سال 2021، به 1.4 میلیون تن رسیده است. طبق گفته این آژانس، افت عیار سنگ‌های معدنی و همچنین کار تعمیر و نگهداری در برخی از معادن بزرگ، باعث کندی تولید مس در این کشور شده است.

تحلیلگری به نام جی شیان فِی، به بلومبرگ گفته است:

"پیش‌بینی تغییرات قیمت مس، در میان فضای صعودی فعلی دشوار است".

وی همچنین اذعان داشته است:

"کاهش کلان، نقدینگی فراوان و دلار ضعیف، همچنان باعث ایجاد صعود می‌شوند".

لازم به ذکر است، پیرو تصمیم مجلس سُفلای شیلی در خصوص مالیات‌های تصاعدی برای فروش مس، قیمت مس رکورد سال 2011 را شکست داد و از آن عبور کرد. در ماه فوریه سال 2011، قیمت مس به رکورد تاریخی و بی‌سابقه 10,190 دلار به ازای هر تن رسیده بود، اما در حال حاضر به بالای 10.400 دلار به ازای هر تن صعود کرده است.

همانطور که جی شیان فِی، به آن اشاره کرد، پیش‌بینی قیمت مس، به مسئله‌ای چالش‌برانگیز و دشوار تبدیل شده است. موازی با روند واکسیناسیون در جهان، فعالیت‌های تجاری رونق گرفته‌اند و امید به بهبود روزافزون اقتصاد جهانی آسیب دیده، در دل همگان، شعله‌ور شده است‌. این مسئله، یک پشتیانی فوق‌العاده از قیمت مس می‌کند، چراکه تقاضا را افزایش می‌دهد. همچنین همانطور که بارها به آن اشاره کردیم، موجودی مس جهانی نسبت به تقاضایی که انتظار می‌رود وجود داشته باشد، پایین است. بنابراین، در حال حاضر فاکتورهای اصلی پشتیبانی‌کننده از قیمت مس، وجود دارند. در کنار این عوامل نیز، به طور ناگهانی عوامل حمایت کننده دیگری، مانند تصمیم مجلس سُفلای شیلی، بروز می‌کنند که پیش‌بینی قیمت را به شدت دشوار می‌کنند.

  • منبع: متال نیوز
  • تاریخ: شنبه 18 اردیبهشت 1400 - 16:48
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: اخبار فلزات
  • بازدید: 333
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید