Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

مس در مسیر دستیابی به سود

مس در مسیر دستیابی به سود

پیش‌بینی می‌شود که در سال آینده میلادی، شرکت‌های استخراج‌کننده مس در سطح جهان رشد بیشتری را در حجم سود خود تجربه کنند. برای این افزایش سود دلایلی مانند کاهش هزینه‌های مربوط به عملیات استخراج شرکت‌ها، رشد مصرف خودروهای برقی و تغییرات در بهای نفت و نرخ ارز

پس از سپری شدن دوره‌ای از رویارویی و کشمکش با قیمت‌های رو به کاهش مس که از ۶ سال پیش و سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شده بود، شرکت‌های تولیدکننده مس در سطح جهان در مسیر دستیابی به سود قرار می‌گیرند و این اتفاق به لطف افزایش نرخ فلز سرخ در امسال میلادی رخ می‌دهد.همچنین بنا بر آنچه تحلیلگران گروه امریکایی «اِس‌اَندپی‌گلوبال‌مارکِت‌اینتِلی‌جِنس» (S&P Global Market Intelligence) می‌گویند حاشیه‌های سود استخراج‌کنندگان مس در سال آینده میلادی(۲۰۱۸) رشد بیشتری خواهد داشت.

رونق بازار مس در امسال
از ۳۰ اکتبر امسال (۸ آبان ۱۳۹۶) بهای این فلز صنعتی نسبت به ابتدای امسال میلادی در دی ۱۳۹۵ خورشیدی ۲۴ درصد افزایش داشت. همچنین بهای مس در همین تاریخ نسبت به پایین‌ترین سطح آن در ژانویه ۲۰۱۶ میلادی (دی ۱۳۹۴) ۵۸ درصد افزایش داشت. در آن زمان بهای مس به ۱/۹۶ دلار در هر پوند (۰/۴۵۳۵۹۲۳۷کیلوگرم) کاهش پیدا کرده بود. برخی تحلیلگران از جمله «آدام وب» تحلیلگر ارشد پژوهشی در اس‌اَندپی، دلیل این بهبود بهای مس را کمتر شدن فشار هزینه‌ها در عملیات استخراج این فلز می‌دانند. برخی دیگر این شرایط رو به رونق را برآمده از رشد ادامه‌دار مصرف خودروهای برقی می‌دانند در شرایطی که مس یکی از اجزای کلیدی باتری‌های لیتیوم-یونی به شمار می‌آید و در ساخت ماشین‌آلات برقی به کار می‌رود. این فلز همچنین در مبدل‌های انرژی و در زیرساخت‌های شارژی که مورد نیاز است تا خودروهای برقی را در حرکت نگه دارد، به کار می‌آید بنابراین افزایش تولید خودروهای برقی توانسته به رشد مصرف مس بینجامد.

در همین راستا بزرگترین شرکت معدنی جهان بی‌اچ‌پی‌بیلتون، تخمین می‌زند که تا سال ۲۰۳۵ میلادی (۱۴۱۴ خورشیدی) تعداد وسایل نقلیه برقی به ۱۴۰ میلیون خودرو برسد، این رقم برابر با ۸ درصد از کل وسایل نقلیه در جهان است.
همچنین نرخ ارز در اصلی‌ترین کشورهای معدنی نسبت به اوج آن در سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی) رو به ضعف نهاد و این اتفاق باعث شد تولیدکنندگان مس هزینه‌های خود را کاهش دهند اما از ابتدای سال گذشته میلادی در دی ۱۳۹۴ تحلیلگران این روند را معکوس دیده‌اند. با نگاهی به جلو این نتیجه تصور می‌شود که در سال آینده میلادی، پول محلی در کشورهایی مانند کانادا و زامبیا قوت بگیرد و در کشورهایی مانند استرالیا، شیلی، پرو و روسیه به عنوان تولیدکنندگان کلیدی مس تضعیف شود.
بخش دیگری که می‌تواند رونق بازار مس را در سال آینده میلادی رقم بزند، به گفته اس‌اندپی تغییرات در بهای نفت است. شرکت‌های معدنی، نفت را برای استفاده در عملیات معدنی و تجهیزات آن می‌خرند و این ماده به عنوان یک فاکتور اصلی اقتصاد کلان می‌تواند بر نرخ مس نیز تاثیرگذار باشد.

علاوه بر «اِس‌اَندپی‌گلوبال‌مارکِت‌اینتِلی‌جِنس» بانک جهانی نیز در ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) گزارشی با مضمون رشد نرخ کامودیتی‌های صنعتی، منتشر و در آن پیش‌بینی کرد که نرخ کامودیتی‌های مربوط به انرژی و فلزات در امسال و سال آینده میلادی (۲۰۱۷ و ۲۰۱۸) افزایشی خواهد بود. در بخشی دیگر از این گزارش همچنین آمده که اعتصاب کارگران و اختلافات قراردادی در معادن بزرگ، منجر به افزایش نرخ مس خواهد بود.

صفحه بعد

ارسال نظر

مبنای قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است
محصول قیمت خرید قیمت فروش
مس کاتد
18 مهر

56,309

56,309

مس کابلی قرمز
18 مهر

65,150

66,500

مس کابلی درهم
18 مهر

64,950

66,300

مس ذوبی
18 مهر

53,400

54,500

مس آرمیچری
18 مهر

54,400

55,500

مس آسیابی
18 مهر

57,800

59,000

مس مخابرات
18 مهر

60,750

62,000

سفاله برنج
18 مهر

49,000

50,000

زرد بار
18 مهر

49,000

50,000

لوپ بار در هم
18 مهر

46,550

47,500

سرب کابلی
18 مهر

23,500

24,000

روی
18 مهر

37,250

38,000


نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور