Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
جدال در بزرگترین کانسار مس جهان عرضه جهانی مس را تهدید می‌کند

جدال در بزرگترین کانسار مس جهان عرضه جهانی مس را تهدید می‌کند

به گزارش متال آنلاین، در معادن مس اسپنس و اسکوندیدای شرکت بزرگ بی‌ اچ پی، اعتصاباتی به وقوع پیوسته که می‌تواند عرضه جهانی مس را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش متال آنلاین، شرکت BHP، کارگران جایگزین را برای اطمینان از ادامه تولید به کار گرفت و کارگران نیز اقدام به اعتصاب کردند. یادآوری می‌کنیم، حدودا دو هفته قبل، نمایندگان کارگران معادن مس اسپنس و اسکوندیدای شرکت BHP، پیشنهاد قرار داد این شرکت را رد کردند. بنابراین، استارت این اعتصاب از دو هفته قبل خورده بود و احتمال وقوع یک اعتصاب وجود داشت. اما آنچه که موجب شد شرکت بی ا‌چ پی کارگران جایگزین را به کار گیرد و کارگران نیز اقدام به اعتصاب کنند، مربوط به اتفاقی است که در روز پنجشنبه رخ داد، چراکه در روز پنجشنبه، دو طرف نتواستند بر سر قرارداد کار با یکدیگر به توافق برسند. این امر همچنین در روز پنجشنبه باعث صعود قیمت مس شد و به نگرانی‌های مربوط به کسری عرضه مس، دامن زد.

به دلیل کاهش‌ تولیدهایی که در زمان شیوع پاندمی کرونا در جهان ایجاد شد، کمبودهای قابل ملاحظه‌ای در عرضه مس جهانی نیز بوجود آمد. اعتصاب در چنین شرایطی، آن هم در بزرگترین کانسار مس جهان، می‌تواند تاثیر شدیدی بر قیمت جهانی مس و همچنین عرضه مس اعمال کند.

به گفته منابع آگاه، اعتصابات در سانتیاگو ادامه خواهند داشت و علیه اقدام شرکت بی‌ اچ پی (مستقر کردن کارگران جایگزین در معادن واقع در شمال شیلی)، شکایات لازم توسط اتحادیه‌های این کارگران انجام شده است.

اتحادیه کارگران همچنین گفته است، این مسئله که حق اعتصاب کارآمدی برای آنها وجود ندارد، مسئله و موقعیتی است که مربوط به بخش بزرگی از کارگران شیلی می‌شود و آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است، در اصلاحاتی که اخیرا انجام گرفته، به شرکت‌ها این امکان داده شده تا در هنگام اعتصاب از پرسنل جایگزین، به طور موقت، استفاده کنند.

در صورتی که در مذاکرات بعدی برای عقد قرارداد کاری جدید، توافقی بین دو طرف حاصل نشود، اعتصاب در این معادن مس ممکن است، طولانی شود. در طی این مدت نیز، این مسئله سایه سنگینی بر سر قیمت مس خواهد انداخت.

تنش‌های صورت گرفته در معادن مس اسپنس و اسکوندیدا در زمانی صورت گرفته است که قیمت جهانی مس، به دنبال تقاضای فزاینده‌ای که ناشی از بهبود بزرگترین اقتصادهای جهان می‌باشد، به اوج خود در طول تاریخ رسیده است.

لازم به ذکر است، اسکوندیدا، بزرگترین کانسار مس در جهان است. اسکوندیدا در سال 2020 معادل 1.19 میلیون تن مس و اسپنس 146 هزار و 700 تن مس، تولید کردند. این اختلاف در نهایت حل می‌شود، فقط ممکن است کمی زمان ببرد. بنابراین تاثیر این اعتصابات در قیمت مس، کوتاه مدت خواهد بود.

  • منبع: متال نیوز
  • تاریخ: یکشنبه 9 خرداد 1400 - 13:29
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: اخبار فلزات
  • بازدید: 3981
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید