Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
واکنش چین به رفتار های غیر قابل پیش بینی ترامپ

واکنش چین به رفتار های غیر قابل پیش بینی ترامپ

دوقطب اقتصادی دنیا یعنی چین و آمریکا همواره در کنار رقابت تلاش کرده اند منافع دیگری را در سایر کشورها در نظر بگیرند و از خطوط قرمز یکدیگر قدم فراتر نگذارند .این روابطه دو طرفه همواره تاثیر خود را برروی اقتصاد دنیا گذاشته است .

دوقطب اقتصادی دنیا یعنی چین و آمریکا همواره در کنار رقابت تلاش کرده اند منافع دیگری را در سایر کشورها در نظر بگیرند و از خطوط قرمز یکدیگر قدم فراتر نگذارند. این روابطه دو طرفه همواره تاثیر خود را برروی اقتصاد دنیا گذاشته است. در روز های اخیر شاهد رفتارهای غیر حرفه ای دونالد ترامپ در عرصه ی روابط دیپلماتیک و امورخارجی آمریکا بوده ایم, که البته این روابط به مزاج چینی ها خوش نیامده و واکنش شدید رئیس چمهور چین و وزیر امور خارجی چین را به دنبال داشته است. تماس تلفنی ترامپ با رئیس جمهور تایوان در روز جمعه که بیشتر از ده دقیقه طول کشیده و در آن پس از تبریک ریاست جمهوری دو طرف پیرامون مسائل اقتصادی و سیاسی تبادل نظر شده است. پس از حدود 4 دهه، ترامپ اولین رئیس‌جمهور آمریکاست که با یک مقام تایوانی گفت‌وگو می‌کند. نشریه ی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: دفتر ترامپ اعلام کرد که رییس‌جمهور منتخب با سای اینگ-ون، ریئس جمهور تایوان، تلفنی گفت‌وگو کرده و مقام تایوانی ریاست‌جمهوری را به وی تبریک گفته است. دفتر ترامپ با انتشار بیانیه‌یی اعلام کرد: دو مقام در مورد روابط نزدیک اقتصادی، سیاسی و امنیتی میان تایوان و امریکا گفت‌وگو کرده‌اند و آقای ترامپ هم انتخاب سای به عنوان رییس دولت تایوان را به وی تبریک گفته است. آمریکا از سال 1979 بربی بهبود روابط با چین روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرده بود. وزیر امور خارجه چین در نخستین واکنش به این گفت‌وگوی تلفنی با ابراز بی‌توجی اعلام کرد که روابط امریکا و چین خوب است و گفت: مطمئنم که این مساله به معنای تغییر در سیاست قدیمی آمریکا و نادیده گرفتن تمامیت ارضی و وحدانیت چین از سوی آمریکا نیست. وانگ افزود: بر این باوریم که این اقدامی ناشی از بی‌ ملاحظگی از سمت تایوان صورت گرفته است .

ترامپ توجه چندانی به نکات ظریف و ریزه‌کاری‌های دیپلماسی بین‌المللی ندارد و تماس‌های تلفنی اخیر او می‌توانستند بر روابط حساس امریکا با کشورهایی مثل بریتانیا، هند و پاکستان تاثیرات بد و جبران ناپذیری بزارد . این اولین بار از سال 1979 است که  رئیس جمهوری آمریکا بدون توجه به اصل «چین واحد»، مستقیما با رئیس حکومت تایوان گفت و گو می کند. این در حالی است که ترامپ در این گفت وگو از «تسای اینگ ون» به عنوان رئیس جمهور یاد کرده است. تایوان و چین در پایان جنگ داخلی سال 1949 از یکدیگر جدا شدند، اما پکن این جزیره را بخشی از خاک کشور چین می داند، ولی تایوان در سال 1950 اعلام استقلال از چین کرده است .

دیپلمات‌های امریکایی هم از این اتفاق حیرت زده شده اند و اکنون این سوال مطرح است که چین چه واکنشی به این تماس تلفنی نشان خواهد داد.  اما بی‌توجهی ترامپ به سیاست خارجه و دیپلماسی بین‌المللی به همین تماس ختم نمی‌شود. وی روز جمعه با رودریگو دوترته، رییس‌جمهور فیلیپین که به اوباما بی‌احترامی کرده بود و از سوی موسسات بین‌المللی به کشتار جمعی فروشندگان مواد مخدر متهم است، گفت‌وگوی تلفنی داشت. و اصلا بعید نیست که ترامپ این هفته دعوت نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان را هم برای دیدار بپذیرد. این درحالی است که در دولت اوباما تنش‌ها میان واشنگتن و اسلام‌آباد بر سر سیاست‌های مقابله با تروریسم و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای شدید بود .

حال اقتصاد دنیا باید منتظر این دسته از رفتارهای پرخطر ترامپ برای آمریکا و روابط با دیگر کشورها باشد، هرچند این اتفاقات ملزوماً برای بازار و اقتصاد سایر کشور ها بد نخواهد بود، به خصوص رقبای  آمریکا. از آنجا که این دو کشور از گرداننده اصلی بازار فلزات هستند، باید دید بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید چه آینده ای پیش روی این بازار است.

 

 

 

 

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید