Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
چین فروش فناوری عناصر کمیاب زمین را ممنوع می‌کند

چین فروش فناوری عناصر کمیاب زمین را ممنوع می‌کند

فناوری و تکنولوژی مورد نیاز برای تصفیه و پالایش عناصر کمیاب زمین، سلاح قدرتمندی است که از منافع چینی‌ها حمایت می‌کند...

به گزارش متال آنلاین و طبق اظهارات منابع آگاه، ممکن است که کشور چین به دلیل نگرانی‌های امنیتی خود صادرات تکنولوژی عناصر کمیاب زمین را ممنوع کند. چین این ممنوعیت را برای کشورها یا شرکت‌هایی که برای امنیت این کشور تهدید محسوب می‌شوند، اجرا خواهد کرد.

در حال حاضر دولت چین در حال بررسی سیاست‌های خود در خصوص عناصر کمیاب زمین است. مقامات کشور چین، تکنولوژی مورد نیاز برای تصفیه و پالایش این مواد خام را یک سلاح قدرتمند برای محافظت از منافع خود می‌دانند و هم اکنون نیز به دنبال ممنوعیت فروش این فناوری به برخی از کشورها یا شرکت‌ها هستند.

طبق گفته منابع آگاه، چین، هنوز برنامه و نقشه‌ای برای محدود کردن محموله‌های عناصر کمیاب زمین به ایالات متحده امریکا ندارد، اما در صورت شروع دوباره جنگ تجاری، این برنامه را در آستین خود نگه می‌دارد.

اکثر عناصر نادر خاکی استخراج شده در جهان تحت نظر چین است. عناصر کمیاب زمین یا عناصر نادر خاکی، شامل گروه گسترده‌ای از 17 عنصر است، که در همه صنایع از تلفن‌های هوشمند گرفته تا جت‌های جنگنده، کاربرد دارند.

این مواد معدنی، قبلا و در جنگ تجاری بین امریکا و چین، به عنوان یک سلاح در نظر گرفته شده بودند و پکن در سال 2019 برنامه‌ای را ترتیب داده بود تا از طریق محدود کردن محموله‌های این عناصر، به اقتصاد امریکا ضربه وارد کند. براساس آمار رسمی دولتی، ایالات متحده حدود 80 درصد از  فلزات و ترکیبات عناصر نادر خاکی خود را از این کشور آسیایی وارد می‌کند.

محدودیت‌های برنامه‌ریزی شده پکن برای واشنگتن هرگز تصویب نشدند، اگرچه این برنامه، امریکا و اروپا را تحریک کرد تا به دنبال راه‌هایی برای کاهش اتکای خود به یک تامین کننده واحد، باشند.

بعد از خدشه‌دار شدن روابط بین امریکا و چین، احیای تولید داخلی این عناصر به یک اولویت برای واشنگتن تبدیل شد. بطوریکه وی در آخرین ماه ریاست جمهوریش، کمک هزینه‌ای را برای تامین بودجه پژوهش و تفحص در مورد مواد معدنی استراتژیک و خاک‌‌های نادر، اختصاص داد.

کشور چین با اختلاف زیاد نسبت به سایر کشورها بزرگترین تولیدکننده عناصر خاکی کمیاب است. این عناصر برای بسیاری از صنایع در امریکا از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و حتی سازمان زمین‌شناسی امریکا نیز اذعان داشته که این عناصر خاکی کمیاب برای اقتصاد و امنیت ملی این کشور حیاتی است.

عناصر نادر خاکی برخلاف نامی که دارند کمیاب و نادر نیستند. این عناصر برای برای حرکت جوامع به سمت یک اقتصاد مبتنی بر فناوری پاک بسیار مهم هستند. کشور چین، در دهه‌های گذشته 97% از تولید جهانی این عناصر را به خود اختصاص داده بود، اما نکته قابل توجه اینجاست که، در حوزه صادرات آن بسیار محتاطانه قدم برداشته است.

  • منبع: متال صنعت
  • تاریخ: شنبه 2 اسفند 1399 - 16:01
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: اخبار فلزات
  • بازدید: 408
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید