Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
رونق صادرات مقاطع برنجی

رونق صادرات مقاطع برنجی

رونق صادرات مقاطع برنجی

محمد توکلی(مدیرتولید شرکت احداث صنعت پیشرفته) گفت: در حالی که دانش و تکنولوژی تولید محصولات برنجی در داخل کشور بومی‌سازی شده است و می‌‎توانیم ارزآوری مناسبی با صادرات شیرآلات و اتصالات برنجی داشته باشیم، قوانین و دستورالعمل‌های دست و پاگیر در حوزه صادرات، این فرصت را از تولیدکنندگان سلب کرده است.تولید با چالش‌های فراوانی طی سالیان اخیر مواجه بوده‌ است و علی‌رغم اینکه مسئولان ذی‌ربط آگاهی کامل نسبت به این معضلات دارند، متاسفانه حمایت‌های لازم را از تولیدکنندگان به عمل نمی‌آورند و روزبه‌روز به مشکلات این بخش نیز افزوده می‌شود. این در حالی است که با توجه به وعده‌های مسئولان و نام‌گذاری سال‌های مختلف بر اساس حمایت از تولید، امیدوار شده‌ایم چالش‌های موجود در این بخش اندکی کاهش پیدا کند اما در عمل، شاهد عکس این اتفاق هستیم و شرایط تولید دشوارتر از سال‌های قبل شده است. هزینه‌های بخش تولید به شدت طی ماه‌های اخیر افزایش یافته و تولیدکنندگان را در تنگنای شدید اقتصادی قرار داده است.
وی افزود: قیمت برنج به عنوان یکی از آلیاژهای مهم مس، همزمان با افزایش قیمت این فلز در بورس فلزات لندن(LME) و همچنین نوسان نرخ دلار روند صعودی داشته است. اتصالات و شیرآلات برنجی، یکی از محصول‌هایی است که در شرکت احداث صنعت پیشرفته تولید می‌شود و افزایش قیمت برنج، تاثیر مستقیم بر تامین مواد اولیه و قیمت تمام‌شده محصول گذاشته است. از سوی دیگر، رقابت در عرصه تولید اتصالات برنجی طی سالیان اخیر افزایش یافته است و انواع نمونه‌های بی‌کیفیت در واحدهای زیرپله‌ای تولید می‌شود. نظارت‌های کافی در سطح بازار نیز صورت نمی‌پذیرد و به دنبال آن، شاهد استفاده عمده از این محصولات در لوله‌کشی واحدهای ساختمانی هستیم که ممکن است در آینده منجر به بروز مشکلات فراوانی شود. چراکه بعضی از انبوه‌سازان مسکونی به دنبال استفاده از قطعات ارزان‌قیمت هستند و بر همین اساس اقدام به خرید محصولات بی‌کیفیت از سطح بازار می‌کنند؛ در حالی که باید نظارت‌ها در این زمینه افزایش پیدا کند تا بتوان احتمال وقوع خسارت‌های احتمالی را به حداقل میزان ممکن کاهش داد.
مدیرتولید شرکت احداث صنعت پیشرفته در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی، بیان کرد: تابستان سال گذشته، با معضل قطعی برق مواجه شدیم که آسیب جدی به تولید مجموعه وارد کرد. زمانی که بحث کمبود انرژی برق مطرح می‌شود، اولین بخشی که محکوم به قطعی برق است، صنعت و واحدهای صنعتی هستند. ما همواره نسبت به این مسئله معترض بوده‌ایم؛ چراکه برق، قلب تپنده صنعت کشور است و قطعی آن می‌تواند خسارت‌های جبران‌‎ناپذیری را به بدنه تولید کشور وارد کند. قطعی برق در سال جاری نیز از حدود دو هفته قبل آغاز شده است و طبق دستورالعمل جدید وزارت نیرو، برق شهرک‌های صنعتی یک تا دو روز در هفته به طور کامل قطع خواهد شد. برای مثال، زمانی که مشغول تولید لوله و اتصالات پنج‌لایه هستیم، برق مجموعه به یکباره قطع می‌شود. ما از مواد پلیمری گران‌قیمت در تولید این اتصالات استفاده می‌کنیم و همزمان با قطعی برق، چاره‌ای جز توقف تولید نداریم که همین مسئله ضرر مالی فراوانی را به مجموعه وارد خواهد کرد. چراکه راه‌اندازی دوباره ماشین‌آلات زمان‌بر است و از آنجایی که تولید به صورت ادامه‌دار باید انجام شود، بنابراین هرگونه توقف در تولید، منجر به خسارت خواهد شد و بر همین اساس ضرورت دارد اطلاع‌رسانی دقیق در خصوص زمان قطعی برق واحدهای صنعتی انجام شود.
توکلی در همین راستا اضافه کرد: بسیاری از تولیدکنندگان به منظور تامین برق اضطراری، از ژنراتورهای گازی در مجموعه خود استفاده می‌کنند و قطعی برق می‌تواند حتی آسیب جدی به این دستگاه‌ها وارد کند. اگر زمان‌بندی دقیق قطعی برق به واحدهای تولیدی اعلام شود، تولیدکننده برنامه‌ریزی مشخصی برای تولید خود خواهد داشت. چراکه باید شیفت کاری نیروی انسانی از قبل تعیین شود و زمان دقیق قطعی برق از قبل مشخص شده باشد.
توکلی ضمن اشاره به اهمیت صادرات، تاکید کرد: متاسفانه ساختار منسجمی در حوزه صادرات نسبت به کشورهای پیشرفته صنعتی تشکیل نشده است تا تولیدکنندگان بتوانند بدون دغدغه خاصی در این بخش فعالیت کنند. محصولات تولیدی شرکت احداث صنعت پیشرفته در یک برهه زمانی مشخص به عراق و افغانستان صادر می‌شد که با حضور طالبان در کشور افغانستان، صادرات خود را متوقف کردیم. قوانین حاکم در این حوزه، نیازمند یک بازنگری اساسی است تا بتوانیم شاهد رونق صادرات در آینده نزدیک باشیم. البته در این بین نمی‌توان تاثیر تحریم بر روابط تجاری را نادیده گرفت و جابه‌جایی ارز در چنین شرایطی به شدت دشوارتر از قبل شده است. شفافیت نداشتن انتقال ارز از طریق واسطه‌ها و زمان‌بر بودن این فرایند، باعث شده است بسیاری از تولیدکنندگان ریسک صادرات محصول را نپذیرند و این در حالی است که کشورهایی مانند چین و نرکیه، بازار محصولات برنجی منطقه را در دست گرفته‌اند. بنابراین ضرورت دارد تا مسئولان ذی‌ربط نسبت به تسهیل شرایط صادرات اقدام کنند تا دوباره بازار فروش را از کشورهای همسایه پس بگیریم که این مسئله در خصوص قطعات برنجی نیز اهمیت بیشتری دارد؛ چراکه ایران جزو تولیدکنندگان برتر برنج در سطح جهان است و با این وجود نباید بازار منطقه را به کشورهایی مانند ترکیه واگذار کند.
مدیرتولید شرکت احداث صنعت پیشرفته در پایان یادآور شد: توسعه تولید تنها با حمایت دولت و مسئولان محقق خواهد شد و با توجه به اهمیت فلز مس در صنعت، می‌توان آینده روشنی را برای آن متصور شد. حمایت از تولید نباید در حد یک شعار باقی بماند و امیدواریم اقدام‌های سازنده‌ای در این زمینه انجام شود.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید