Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
بزرگترین منابع برق آسیا بر اساس کشور

بزرگترین منابع برق آسیا بر اساس کشور

بزرگترین منابع برق آسیا بر اساس کشور

آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی می کند که آسیا تا سال 2025 نیمی از برق مصرفی جهان را به خود اختصاص دهد و یک سوم برق جهان در چین مصرف شود. برای بررسی چگونگی برآورده شدن این تقاضای فزاینده برق در حال حاضر، نمودار بالا با استفاده از داده های بررسی آماری BP از انرژی جهانی و آژانس بین المللی انرژی ، منابع اصلی برق آسیا را بر اساس کشور ترسیم می کند .اگرچه انرژی پاک در آسیا در حال افزایش است، زغال سنگ در حال حاضر بیش از نیمی از تولید برق این قاره را تشکیل می دهد.
با وجود دوبرابر شدن سهم مجموع این منابع در دهه گذشته ، هیچ کشور آسیایی به انرژی باد، خورشید یا هسته ای به عنوان منبع اصلی برق خود متکی نیست .


مقایسه فوق نشان می دهد که افت جزئی اتکای قاره به زغال سنگ، گاز طبیعی و نفت در دهه گذشته توسط باد، خورشید و انرژی آبی جذب شده است. با این حال، رشد گسترده در کل برق تولید شده به این معنی است که علیرغم کاهش سهم سوخت‌های فسیلی در حال حاضر (به صورت مطلق) نسبت به ابتدای دهه گذشته بسیار بیشتری سوزانده می‌شود. پس از زغال سنگ، گاز طبیعی به عنوان پرمصرف ترین منبع برق آسیا در جایگاه دوم قرار دارد که بیشتر این تقاضا از خاورمیانه و روسیه تامین می شود. در حالی که چین در سال 1990 تنها 5 درصد از تقاضای برق جهانی را به خود اختصاص داده بود، اما در راه است تا سال 2025 به 33 درصد برسد. بزرگترین تولید کننده برق در جهان، ایالات متحده است.با چنین تقاضای زیادی، منبع فعلی برق چین و همچنین برنامه‌های این کشور برای ترکیب برق آینده این کشور قابل بررسی است.
در حال حاضر، چین یکی از 14 کشور آسیایی است که به زغال سنگ به عنوان منبع اصلی برق خود متکی است. در سال 2021، این کشور 62 درصد از برق خود را از زغال سنگ تامین می کرد که در مجموع 5339 تراوات ساعت انرژی بود. برای درک این موضوع، این تقریباً سه برابر کل برق تولید شده در هند در همان سال است.
پس از زغال سنگ، باقیمانده ترکیب برق چین به شرح زیر است:


با وجود رشد 1.5 برابری در دهه گذشته، تقاضای چین برای برق همچنان در حال رشد است. تحولات اخیر در زیرساخت های انرژی پاک کشور نشان می دهد که بیشتر این رشد توسط انرژی های تجدید پذیر تامین می شود .چین همچنین برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای انتقال انرژی پاک خود پس از چند سال آینده دارد. اینها شامل افزایش ظرفیت خورشیدی آن به میزان 667 درصد بین سالهای 2025 تا 2060 و همچنین داشتن باد به عنوان منبع اصلی برق تا سال 2060 است.بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، جهان در سال 2022 به بالاترین میزان آلاینده های مرتبط با تولید برق رسید که عمدتاً به دلیل رشد برق تولید شده از سوخت فسیلی در آسیا و اقیانوسیه است.با این اوصاف، این انتشارات تا سال 2025 به سطح فلات می‌رسند و رشد جهانی در انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی هسته‌ای در آسیا مشاهده می‌شود.
در حال حاضر، انرژی هسته‌ای در این قاره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به ویژه با توجه به بحران انرژی در سال 2022 که نیاز به استقلال و امنیت انرژی را برجسته می‌کند. به عنوان مثال، هند قرار است در دو سال آینده رشد 80 درصدی در تولید برق هسته‌ای خود داشته باشد و ژاپن، کره جنوبی و چین نیز به دنبال افزایش ظرفیت هسته‌ای خود هستند.وضع پیش رو نیز به بینش های جالب دیگری اشاره می کند، به ویژه در مورد انرژی آبی در آسیا. با توجه به رایج شدن امواج گرما و خشکسالی در نتیجه تغییرات آب و هوایی، این قاره ممکن است آماده باشد تا درس هایی از تولید کم سابقه انرژی آبی اروپا در سال 2022 بیاموزد و زمان و منابع خود را به سمت دیگر اشکال انرژی پاک مانند باد و خورشیدی
آینده هر چه باشد، یک چیز واضح است: با برنامه های بلندپروازانه ای که در حال حاضر در دست اجرا هستند، ترکیب برق آسیا ممکن است در چند دهه آینده به طور قابل توجهی متفاوت به نظر برسد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید