Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
پیش بینی تحولات بازار مس در هفته پیش رو میلادی

پیش بینی تحولات بازار مس در هفته پیش رو میلادی

قیمت مس هفته گذشته حدود ۵ درصد افزایش یافت و در پایان معاملات هفته در سطح ۵۰۰۰ دلار در هر تن قرار گرفت.

 قیمت مس هفته گذشته حدود ۵ درصد افزایش یافت و در پایان معاملات هفته در سطح ۵۰۰۰ دلار در هر تن قرار گرفت. قیمت دیگر فلزات اساسی نیز رشد کرده و این درحالی است که هفته گذشته ارزش دلار در برابر یورو رشد کرد و قاعدتا باید قیمت فلزات اساسی تحت فشار قرار می گرفت.

در هفته های اخیر قیمت نفت به علل مختلف از جمله پیش بینی کاهش مازاد عرضه رشد کرده است. قیمت نفت از اوایل ماه ژانویه یعنی سه ماه پیش تاکنون حدود ۷۰ درصد افزایش یافته و از دید بسیاری از تحلیلگران شرایط بازار به گونه ایست که می توان انتظار داشت قیمت ها در همین سطوح باقی بماند. قرار است تلاش هایی برای کمک به رشد قیمت نفت انجام شود و نیز پیش بینی کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان غیرعضو اوپک سبب شده قیمت ها حمایت شوند. افزایش قیمت نفت عاملی برای رشد قیمت فلزات اساسی است.

دومین عامل افزایش قیمت مس و دیگر فلزات اساسی، بهبود شرایط اقتصاد چین است. هفته پیش خبری از اقتصاد این کشور منتشر نشد اما تحلیلگران اتفاق نظر دارند که شرایط در حال بهتر شدن است. البته نباید انتظار داشت نرخ رشد اقتصاد چین امسال بالاتر از ۷ درصد باشد. اقتصاد چین سال گذشته ۶.۹ درصد یعنی پایین ترین میزان در ۲۵ سال اخیر رشد کرد و برای سال جاری میلادی نرخ رشد اقتصاد این کشور بین ۶.۵ درصد تا ۷ درصد خواهد بود.

با این حال اطمینان به تحقق این نرخ رشد و نیز برخی داده های مثبت از بخش تولید کارخانه ای این کشور, عامل حمایت از بازار فلزات اساسی است. چین بزرگ ترین مصرف کننده مس در جهان است و ۴۵ درصد کل مس جهان را مصرف می کند.

هفته گذشته برخی اختلال ها در عرضه مس پدید آمد که به رشد قیمت ها کمک کرد اما اکنون این اختلال ها از میان رفته است. شرکت کودلکو که بزرگ ترین تولیدکننده مس در جهان است اعلام کرد وقفه پنج روزه تولید مس در یکی از معادن بزرگ این شرکت به پایان رسیده است. بدین ترتیب در هفته پیش رو یکی از عوامل رشد قیمت ها دیگر وجود ندارد.

نکته مهم دیگر این است که معامله گران معتقدند رشد قیمت مس در هفته های اخیر به اصلاح نیاز دارد زیرا هنوز شرایط کلی بازار بطور کامل بهبود نیافته است. این عامل نیز بر قیمت ها فشار وارد خواهد کرد.

این هفته نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا برگزار می شود و انتظار می رود در بیانیه پایانی آن, سرنخ هایی از زمان افزایش نرخ های بهره در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد. اگر ارزش دلار تحت تاثیر این نشست و بیانیه پایانی آن رشد کند قیمت مس و دیگر فلزات اساسی تحت فشار قرار خواهد گرفت.

واردات مس از سوی چین در ماه گذشته میلادی با ۴۰ درصد افزایش در مقیاس سالانه به ۵۷۰ هزار تن رسید. اما تحلیلگران معتقدند چشم انداز قیمت مس برای ماه های آینده مثبت نیست زیرا میزان واردات مس از سوی چین کاهش خواهد یافت و نیز انتظار می رود ارزش دلار رشد کند. همچنین پیش بینی شده امسال و سال آینده میلادی یک میلیون تن بر عرضه مس جهان افزوده شود

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید