Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تحلیل و پیش بینی وضعیت تامین مس در آینده

تحلیل و پیش بینی وضعیت تامین مس در آینده

تامین پایدار مواد معدنی ، به خصوص فلزات استراتژیکی مانند مس ، همواره یکی از دغدغه‌های جامعه برای آینده است.

در دسترس بودن مواد معدنی در آینده ، بر پایه دو مفهوم ذخایر و منابع استوار است. ذخایر ، کانسارهایی هستند که کشف شده‌اند و با توجه به ارزیابی‌ها و تخمین‌های انجام شده ، از نظر اقتصادی سودآور هستند. اما منابع بسیار وسیع‌تر بوده و شامل مجموعه‌ای از ذخایر می‌شوند. ذخایر و منابع می‌توانند جز موارد کشف شده و قطعی باشند که در این صورت ارزیابی‌های اقتصادی نیز به طور کامل در مورد آن‌ها انجام شده باشد ، و یا جز موارد کشف نشده هستند ، که تنها پیش بینی‌هایی از میزان مس محتوی بر اساس مطالعات زمین شناسی برای آن‌ها صورت گرفته است. براساس آمار مطالعات زمین شناسی ایالات متحده آمریکا ( USGS ) در سال 2015 ، ذخایر کنونی مس در حدود 720 میلیون تن می‌باشد و منابع مس شناخته شده و کشف نشده به ترتیب 2100 و 3500 میلیون تن تخمین زده می‌شوند. البته با توجه به یافته‌های حاصل از اکتشافات در حال انجام و آتی ، مقادیر ذخایر و منابع افزایش خواهند یافت.

اما این مطلب که مس رو به اتمام است ، بسیار غیرمحتمل است. از سال 1950 ، بر اساس نرخ تقاضا ، همواره به صورت میانگین ، برای 40 سال آینده ذخایر قطعی مس وجود داشته است. حال اگر منابع را هم در نظر بگیریم این مقدار به 200 سال افزایش می‌یابد. بعلاوه ، بازیافت ، اکتشافات و نوآوری‌ها در معدن کاری و استخراج، به در دسترس بودن مس برای زمان‌های طولانی‌تر کمک می‌کند. علیرغم افزایش تقاضا برای مس تولیدی از کانی ، در سال‌های اخیر، میزان ذخایر به دلیل کشفیات جدید افزایش یافته و هم اکنون بیش از هر زمانی در تاریخ، ذخیره مس در اختیار بشر است.

 تکنولوژی نقشی کلیدی در چالش تولید مس ایفا می کند. ابداعات صورت گرفته و نوآوری‌هایی که در آینده به عرصه ظهور گذاشته می‌شوند ، تضمین کننده ادامه دار بودن روند تولید معادن برای فراهم کردن نیاز حیاتی به این فلز است. علاوه بر این ، بازیافت مس نیز نقشی مهم در تامین دارد ، چرا که مس مصرفی امروز ، ماده بازیافتی فردا است. بر خلاف غذا و انرژی ، مس یک کالای مصرفی نیست و جز معدود مواد خامی است که مکررا می‌تواند مورد بازیافت قرار بگیرد ، بدون آن که کیفیت و عملکرد آن کاهشی رخ دهد. جالب است بدانید که دو سوم از 550 میلیون تن مسی که از سال 1900 میلادی به بعد تولید شده است، علیرغم اتخاذ سیاست‌های جدی برای بازیافت ، هنوز در چرخه مصرف قرار دارند. بنابراین ، سرمایه‌داران و سیاست گذاران ، خریداران قراضه ، تولیدکنندگان مس و بازیافت کنندگان همواره باید بر روی این موضوع که فلز دیروز ، باید بازیافت شده و مورد استفاده مجدد قرار بگیرد، تمرکز داشته باشند.

اگرچه بازیافت مس تضمین کننده یک حرکت مثبت و مستمر به سمت اقتصاد پایدار است ، اما این چرخه به دو دلیل نمی‌تواند بسته باشد :

1 - با رشد جمعیت ، اختراع و تولید محصولات جدید و توسعه اقتصاد ، تقاضا به صورت پیوسته افزایش خواهد داشت.

2 - در بسیاری از کاربردها ، مس بدون اینکه جایگزینی داشته باشد ، برای دهه‌ها مورد استفاده خواهد بود.

در نتیجه ، برای برآورده کردن تقاضا در آینده ، به ترکیبی از مواد خام اولیه از معادن و همینطور مواد بازیافتی نیاز است.

بر اساس آخرین اطلاعات زمین شناسی از ذخایر و منابع در دسترس و همچنین ابداعات و اختراعات مستمر در صنعت که به افزایش بهره‌وری در استخراج و بازیافت می‌انجامد ، دلایل خوبی برای باور این موضوع وجود دارد که ، مس همچنان سهمی حیاتی و مثبت را در آینده جامعه داشته باشد.

 

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید