Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
آلیاژ آلومینیوم برای خودرو

آلیاژ آلومینیوم برای  خودرو

در واقع بسیاری از خودروسازان معتبر جهان, به دلیل سبک بودن این فلز از آن برای تولیدات خودروهای خود استفاده می‌کنند.

شرکت‌های خودروسازی جنرال موتورز و فورد امریکا در نظر دارند در ساخت خودروی‌های پیکاپ یا همان وانت از آلومینیوم بیشتری استفاده کنند. در اروپا نیز شرکت‌های بی‌ام دبلیو , مرسدس بنز و آئودی از قبل در ساخت خودروهای خود از آلومینیوم استفاده می‌کردند و این روند همچنان ادامه دارد. در اروپا به موجب قوانین ناظر بر رعایت محیط‌زیست , شرکت‌های خودروسازی مجبورند برای کاهش مصرف سوخت و کاهش گاز کربنیک اقدام به تولید خودروهای سبک‌تری کنند.

 بیشترین مصرف آلومینیوم آلیاژی در صنایع خودروسازی است درواقع در حال حاضر خودروسازان به این سمت و سو می‌روند که خودروهای سبک با وزن کمتر روانه بازار کنند.  موتورخودروها با استفاده از آلومینیوم آلیاژی ساخته می‌شود. در قطعات مختلف خودرو مانند سیلندر و پیستون نیز درصد مصرف آلومینیوم آلیاژی افزایش پیدا کرده و حدود ۱۰ یا ۱۵ سال است بازار گسترده‌ای در این زمینه ایجاد شده است.

 در صنعت خودرو نیز بحث سوخت بسیار مطرح است از این رو نقش سبک‌سازی خودروها به منظور بهینه‌سازی مصرف سوخت نیز مطرح شده و با توجه به این امر آلومینیوم‌های آلیاژی در این صنعت کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده است.

 انواع آلیاژهای مختلف در صنایع مختلف استفاده می‌شود به عنوان مثال در زیباسازی ساختمان از آلومینیوم‌های آلیاژی استفاده می‌شود که در مقابل نور خورشید و سیاه شدن در اثر آلودگی‌های هوا استفاده از آلومینیوم‌های آلیاژی نقش مهمی دارد. به گفته مشاور آلومینیومی ایمیدرو در صنعت خودرو درصد استفاده از آلومینیوم نسبت به فولاد بیشتر است, به جز بدنه خودرو که از آهن استفاده می‌شود در سیستم موتور, انجین (سیلندر و پیستون) , اکسل‌سازی و در قسمت سوخت‌رسانی بیشتر از آلومینیوم‌های آلیاژی استفاده می‌شود.

 آلومینیوم در برابر خورندگی بسیار مقاوم است, اکسیده نمی‌شود و در مقابل آب فرآیند خورندگی کمتری دارد و بسیار سبک است و زمانی که خودرو سبک می‌شود میزان مصرف انرژی آن نیز کمتر می‌شود.

به گفته آشفته آج بیشه در صنایع هوایی نیز آلیاژهای مختلف آلومینیوم استفاده می‌شود. مشاور آلومینیومی ایمیدرو خاطرنشان کرد: بیشتر قطعه‌سازان برای تولید قطعات خودرو از آلومینیوم استفاده می‌کنند و این فلز در صنعت خودرو کاربرد زیادی دارد.

کاهش میزان مصرف سوخت

چندی پیش مشاور انجمن قطعه‌سازان گفته بود تحول زیادی در صنعت خودرو جهان به وقوع پیوسته و آلومینیوم به جای فولاد, مواد پلاستیکی و شیمیایی به جای آهن در خودروسازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 درحال‌حاضر عمده‌ترین هدفی که خودروسازها به دنبال آن هستند سبک‌سازی و ارزان کردن قیمت خودرو است اما به دلیل اینکه خودروسازان داخلی محصولات خارجی را کپی می‌کنند مواد مورد استفاده باید مشابه خارجی باشد و آنها هر اندازه که از آلومینیوم استفاده می‌کنند ما هم آن نسبت‌ها را رعایت می‌کنیم.

 درحال‌حاضر نرخ رشد مصرف آلومینیوم , لاستیک و پلاستیک در خودروسازی رو به افزایش است همچنین خودروها از حالت مکانیکی به الکترونیکی گرایش پیدا کرده‌اند درواقع استفاده از مواد قدیمی به‌کار برده شده در خودروسازی به سمت مواد جدید درحال تغییر است.

 براساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ کل نیاز خودروسازها به آلومینیوم ۳۱۰ هزار تن خواهد بود که این میزان درحال‌حاضر ۱۶۰ هزار تن است.

این فعال صنعت قطعه‌سازی بیان کرده درحال‌حاضر صنعت خودرو مصرف ۱۵درصد از کل فولاد, ۴۰درصد پلاستیک، ۲۵درصد شیشه و ۴۰درصد محصولاتی نفتی جهان را به خود اختصاص داده‌اند. که در ۳۰ سال گذشته حدود ۳۰ درصد از وزن خودروها کاسته شده که این مسئله به خاطر جایگزینی مواد مصرفی بوده که در آن مصرف آهن از ۷۱ به ۵۲ درصد و از سوی دیگر آلومینیوم از ۳ به ۸درصد رسیده است, فولاد با استحکام بالا از ۳ به ۱۱ درصد و پلیمر از ۵ به ۸ درصد افزایش یافته است.

 هرچه وزن خودروها سبک‌تر باشد میزان سوخت نیز کاهش پیدا می‌کند یعنی به ازای هر ۱۰ درصد کاهش وزن ۶ درصد میزان سوخت کم می‌شود بنابراین با کاهش میزان سوخت آلودگی‌های زیست‌محیطی نیز کاهش پیدا می‌کند.

به گفته رزم‌خواه درحال‌حاضر بخش‌هایی مانند موتور و سر سیلندر از آلومینیوم ساخته می‌شود که در این حوزه نرخ رشد خوبی در تولید وجود داشته است اما متاسفانه هنوز بسیاری از محصولات ما با کالاهایی که در سایر کشورهای جهان تولید می‌شود فاصله فراوانی دارند که باید این فاصله برطرف شده و به حد جهانی برسد.

رزم‌خواه درباره مزایای کاربرد آلومینیوم در ساخت قطعات بدنه خودرو گفت: کاهش وزن قطعات خودرو یکی از موارد ضروری است که استفاده از آلومینیوم را توجیه می‌کند زیرا سبک‌سازی خودروها باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین کاهش آلودگی محیط‌زیست می‌شود در این زمینه استفاده از فلزات سبکی مانند آلومینیوم در ساخت قطعات بدنه خودرو بسیار موثر است.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید