Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تعدیل قیمت مس در بلندمدت

تعدیل قیمت مس در بلندمدت

وضعیت قیمت مس در بلندمدت

دبیر انجمن ملی مس گفت: علی‌رغم افزایش قابل توجه قیمت مس در سایه جنگ روسیه و اوکراین، قیمت این فلز در ایران مسیر طبیعی خود را طی می‌کند. بازار کلیه محصولات معدنی در سراسر جهان پس از آغاز جنگ در اوکراین دچار آشفتگی شده است و پس از اعمال تحریم‌ها علیه روسیه نگرانی در مورد در دسترس بودن مواد خام وجود دارد. لذا قیمت محصولات معدنی از اورانیوم گرفته تا نیکل و مس، از آغاز جنگ روسیه و اوکراین به شدت افزایش یافته است. شاخص کالاهای بلومبرگ پس از افزایش بیش از ۲۵ درصدی از ابتدای سال به بالاترین حد خود رسیده است. افزایش قیمت‌ها نشان دهنده این نگرانی است که تحریم‌های اعمال شده توسط کشورهای غربی علیه روسیه منجر به کمبود مواد خام برای بسیاری از بخش‌های صنعتی شود.
روسیه ۴ درصد از صادرات مس در جهان را سهیم است اما با توجه به سهم صادراتی ۴۲ درصدی اورانیوم فراوری شده، ۴۰ درصد پالادیوم، ۱۷ درصد گاز طبیعی، ۳ درصد تیتانیوم، ۱۰ درصد پلاتین، ۱۰ درصد طلا، ۱۰ درصد نیکل و همچنین آلومینیوم، زغال، کبالت و فولاد نقش تعیین‌کننده‌ای در توازن حاکم بر بازار کالاها و محصولات خام و فراوری شده معدنی دارد. از سوی دیگر اوکراین نیز به عنوان یک تولیدکننده مهم در برخی از این محصولات در جهان نقش بازی می‌کند که بالطبع توقف یا کاهش تولید و صادرات آن نیز در روند قیمت کالاهای معدنی تاثیر مهمی دارد. در این راستا گفتگویی کردیم  صالح آبادی، دبیر انجمن مس ایران، که در ادامه گفت: دلیل افزایش ناگهانی قیمت‌ها از جمله مس طبیعتا اثرات جنگ روسیه و اوکراین و تحریم‌های غرب نسبت به روسیه است، اما در خصوص مس، با توجه به اینکه ظرفیت مازاد در کشورهایی از جمله شیلی، چین، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا وجود دارد به نظر می‌رسد تعدیل قیمت‌ها در طول زمان محتمل باشد. کما اینکه رشد قیمت مس در اثر جنگ به نسبت فلزاتی مانند نیکل و اورانیوم چندان زیاد نبوده است و در کل مس بر اساس یک ترند بنیادی پیش از این در مسیر رشد بوده است.
پیش‌بینی کارشناسان از قبل عبور قیمت مس در آینده نزدیک به عبارتی تا پنج سال دیگر از مرز ۱۵ هزار دلار برای هر تن است. لذا در کوتاه مدت، قیمت تحت تاثیر جریان اخبار جنگ و تحریم‌ها خواهد ماند، اما در بلند مدت، عرضه سایر کشورها به تدریج برای جایگزین صادرات از دست رفته روسیه و اوکراین وارد عمل می‌شوند و قیمت‌ها به سمت تعدیل خواهد رفت.
قیمت مس در ایران متاثر از شرایط قیمت جهانی، قیمت مس روند رو به رشدی را تجربه می‌کند و تولیدکنندگان مس و محصولات مسی اعم از صنعتی و معدنی، رشد قیمت‌ها را در محصولات خویش اعمال می‌کنند؛ اما همانطور که گفته شد این رشد، اولا در مسیر ترند رشد قیمت مس در چند سال اخیر بوده و ثانیا تاثیر روسیه در صادرات این فلز کم‌تر از ۴ درصد است لذا موقعیت حال حاضر به نسبت قیمت پایه ۱۰ هزار دلاری مس برای سال ۲۰۲۲ تاثیر کم‌تر از مثبت یا منفی ۵ درصد دارد. البته هیجانات و اخبار جهانی ممکن است رقم درج شده در تابلو معاملات را نهایتا چند ساعت یا چند روز به خارج از این بازی بکشاند، اما پر واضح است که این موارد در بازار معاملات محصولات معدنی و فراورده‌های مس تاثیر خاصی نمی‌گذارد؛ لذا نظر اینجانب آن است که قیمت مس در ایران مسیر طبیعی خود را پس از فروکش کردن تاثیر اخبار جهانی در خصوص جنگ روسیه و اوکراین ادامه خواهد داد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید