Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
دستورالعمل ساماندهی بازار ارز ابلاغ شد

دستورالعمل ساماندهی بازار ارز ابلاغ شد

اسحاق جهانگیری یکشنبه در ابلاغیه‌ای به‌منظور تحقق دستور رییس‌جمهور مبنی بر ساماندهی بازار ارز و حمایت از تولید داخلی، دستورالعملی برای اجرا به همه دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، مؤسسات عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی ابلاغ کرد.

به گزارش مس پرس، معاون اول رییس‌جمهور در این ابلاغیه ضمن مکلف کردن صادرکنندگان محصولات و فرآورده‌های پتروشیمی، فولاد، مس، آلومینیوم، سنگ آهن، کنسانتره آهن و گاز مایع تولیدی پتروشیمی، برای به فروش رساندن ارز حاصل از صادرات براساس سیاست‌گذاری و هماهنگی بانک مرکزی، این بانک را موظف کرد ظرف دوهفته در راستای مبارزه با پول‌شویی، گزارش مربوط به اقدامات انجام‌شده به‌منظور برقراری ضوابط لازم و اجرای کامل قوانین و مقررات را ارائه کند.

در بخشی از مصوبه معاون اول رییس‌جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ضمن تعیین دستورالعمل اقدام نظام بانکی نسبت به انجام گشایش اعتبار برای واردات کالاهایی که واردات آن با نرخ آزاد مجاز است، تصریح ‌شده است: «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است ترتیبی اتخاذ نماید حداکثر تا 1395/12/25 ارز حاصل از صادرات محصولات عمده صادراتی توسط بانک‌ها خریداری شود و صرافی‌ها به وظایف متعارف خود برگردند.»
در این ابلاغیه همچنین خاطرنشان شده است: «ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مکلف است راه‌اندازی کامل سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق را در دستور کار قرار داده و اقدامات تشدید کننده مبارزه با این پدیده را از مبادی ورودی تا سطح عرضه عمده به کار گیرد.»
در این ابلاغیه شرط ثبت سفارش خودرو و سایر کالاهای بادوام به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت، داشتن نمایندگی مجاز و خدمات پس از فروش اعلام‌شده است.
در بخش دیگری از ابلاغیه رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با تأکید بر اینکه یوزانس برای واردات مواد اولیه و قطعات یدکی بدون سقف برای یک سال مجاز شده، آمده است: «استفاده از اعتبارات یوزانس حداکثر به مبلغ 50 میلیون دلار در هر مورد برای واردات، تکمیل و تجهیز خطوط تولید واحدهای اقتصادی موجود تا سقف سه سال مجاز است.»
متن کامل ابلاغیه معاون اول رییس جمهور بدین شرح است:

 


باسمه تعالی
«با صلوات بر محمد و آل محمد»
کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، مؤسسات عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و استانداری‌های سراسر کشور به‌منظور ساماندهی بازار ارز و حمایت از تولید داخلی همه دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، مؤسسات عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی مکلف به انجام اقدامات زیر (حسب مورد) هستند:
1- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دستورالعمل لازم برای اقدام نظام بانکی نسبت به انجام گشایش اعتبار برای واردات کالاهایی که واردات آن با نرخ آزاد مجاز است، به شرح زیر صادر می‌نماید:
الف- با توجه به وضعیت اعتباری متقاضی، حداقل (10) درصد پیش‌پرداخت بر اساس نرخ دلار (36000) ریال به‌طور علی‌الحساب.
ب- (100) درصد اعتبار اسنادی در زمان معامله اسناد با نرخ همان روز و یا با نرخ روز صدور گواهی ثبت آماری (هرکدام کمتر باشد)، پس از احتساب مبلغ ریالی دریافتی بابت پیش‌پرداخت علی‌الحساب موضوع بند (الف) تسویه شود.
پ- این امتیاز حداکثر برای شش ماه از زمان گشایش اعتبار دارد.
2- صادرکنندگان محصولات و فرآورده‌های پتروشیمی (به جز بنزین، نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هوایی) و محصولات فولاد، مس، آلومینیوم، سنگ­ آهن و کنسانتره آهن، گاز مایع تولیدی پتروشیمی‌ها مکلف‌اند ارز حاصل از صادرات را بر اساس سیاست‌گذاری و هماهنگی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مصرف و یا به فروش برسانند.
تبصره – صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ویژه (شامل انواع فرآورده‌های نفتی به جز بنزین، نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هوایی) نیز مکلف‌اند ارز حاصل از صادرات خود را به ترتیب فوق به مصرف یا فروش برسانند.
3- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است ترتیبی اتخاذ نماید حداکثر تا 1395/12/25 ارز حاصل از صادرات محصولات عمده صادراتی توسط بانک‌ها خریداری شود و صرافی‌ها به وظایف متعارف خود برگردند.
4- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان متولی مدیریت ارز کشور لازم است با مدیریت منابع و مصارف ارزی، موازنه دریافت و   پرداختن‌های ارزی را برقرار نماید. بدین منظور تمامی دستگاه‌ها و حوزه‌های مرتبط به‌ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت و گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف‌اند حداکثر ظرف دو ماه با محوریت و مدیریت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امکان بهره‌برداری کامل و ایجاد ارتباط سیستمی و بر خط مسافری و نظایر آن را با بهره‌گیری از سامانه جامع تجارت فراهم نمایند. (موضوع‌ بند (الف) ماده (6) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مواد (3) و (35) آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور).
5- ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مکلف است راه‌اندازی کامل سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق (موضوع تبصره (3) ماده (5) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز) را در دستور کار قرار داده و اقدامات تشدیدکننده مبارزه با این پدیده را از مبادی ورودی تا سطح عرضه عمده به کار گیرد.
تبصره- کلیه دستگاه‌های مرتبط با تجارت خارجی کشور موظف‌اند ظرف یک ماه مطابق ضوابط و آیین‌نامه‌های موجود، اطلاعات مورد نیاز را به‌صورت سیستمی و بر خط در سامانه مذکور وارد نمایند.
6- شرط ثبت سفارش خودرو و سایر کالاهای بادوام به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت منوط به داشتن نمایندگی مجاز و خدمات پس از فروش خواهد بود و ضروری است در اسرع وقت واردات خودرو و کالاهای مشمول بدون پیش‌شرط مذکور ممنوع گردد.
7- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است در راستای مبارزه با پول‌شویی، ظرف دو هفته نسبت به برقراری ضوابط لازم در   سیستم‌های پرداخت الکترونیکی به‌منظور رعایت کامل قوانین و مقررات پول‌شویی اقدام و گزارش مربوط را ارایه نماید.
تبصره – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است با همکاری واحد اطلاعات مالی، ضوابط نقل‌وانتقال فیزیکی ارز و  وجوه عمده را بر اساس ضوابط ناظر بر مبارزه با پول‌شویی ظرف یک ماه ارایه نماید.
8- وزارت اطلاعات مکلف است نسبت به پایش و بررسی وضعیت بازار ارز، گزارش‌های مربوط را به‌صورت هفتگی به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارایه نماید.
9- یوزانس برای واردات مواد اولیه و قطعات یدکی بدون سقف برای یکسال مجاز است و بیش از یکسال به‌صورت موردی و با بررسی و توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد.
10- استفاده از اعتبارات یوزانس حداکثر به مبلغ (50) میلیون دلار در هر مورد برای واردات، تکمیل و تجهیز خطوط تولید واحدهای اقتصادی موجود تا سقف سه سال (درصورتی‌که به تشخیص بانک توجیه مالی  داشته باشد) مجاز است.
11- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است تا تاریخ 10/12/1395 ضوابطی را که فعالیت صرافان را در حوزه­های خدماتی غیرتجاری محدود کند، به کارگروه موضوع بند (14) این ابلاغیه ارایه نماید.
12- سیستم بانکی، مؤسسات مالی و اعتباری و صرافان با اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف‌اند ورود و خروج هرگونه ارز به میزان تعیین‌شده توسط بانک مذکور محل تأمین ریال و محل مصرف ارز، طی سند کتبی از متقاضیان دریافت و در سوابق نقل و انتقال جهت رسیدگی‌های بعدی نگهداری نمایند. عدم اجرای این بند برابر مقررات مشمول مقررات ناظر بر قاچاق ارز خواهد بود.
13- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تغییر نرخ ارز کالاهای موضوع فهرست پیوست از آزاد به رسمی (مبادله‌ای)  اقدام می‌کند.
14- به‌منظور اطمینان از اجرا و تحقق این ابلاغیه، کارگروهی متشکل از معاون اجرایی رییس‌جمهور (رییس)، رییس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزیران صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، اطلاعات، کشور و دادگستری، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اعضای مدعو (برحسب مورد)، کلیه این تصمیمات را پیگیری و گزارش هفتگی اقدامات انجام شده را به معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارایه کند.
اسحاق جهانگیری
معاون اول رییس‌جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید