Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تغییرات قیمت دلار باعث قدرت گرفتن مس خواهد شد

تغییرات قیمت دلار باعث قدرت گرفتن مس خواهد شد

با این حال قدرت گرفتن دلار و کمبود مس در انبارهای جهانی باعث امیدواری مشاور عالی شرکت CRU به بازار مس در سال 2016 است

وضعیت کنونی و موقعیت مصرف مس در بازار جهانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در حال حاظر وضعیت مصرف مناسب به نظر نمی‌رسد. وضعیت مصرف جهانی در چین و بعضی از مناطق نوظهور متکی به چین مثل جنوب شرق آسیا مناسب نیست. همینطور در شمال شرق آسیا مخصوصا ژاپن وضعیت به خاطر صادرات در چین عملا فلج شده است. در برزیل جلوی صادرات در آمریکایی جنوبی را گرفته و مرکز اروپا در وضعیت مناسبی برای تقاضا قرار ندارد. بنابراین این وضعیت نگران‌کنندهای است و عملا نشان‌دهنده نقطه منفی برای مصرف مس در جهان به شمار می‌آید. 


*وضعیت کاهش تولید مس در جهان چگونه است. آیا این کاهش تولید تاثری بر موقعیت کنونی خواهد داشت؟
انتظار می‌رود در این مدت کاهش تولید بیشتری رخ دهد که نقطه امیدوارکننده اوضاع کنونی است. با توجه به منابع خبری در 3 ماهه اول (Q1) و 3 ماهه دوم (Q2) قیمت مس به مقدار کمی افزایش داشته که در مقطع کوتاهی کمک کننده به بازار خواهد بود. در کنار موارد فوق انبارها و مواد ذخیره در بازار مس نسبت به بازارهای دیگر چون آلمینیوم بد نیست بنابراین به نظر می‌رسد بازار در یک موقعیت نسبتا سالم قرار می‌گیرد گرچه سرمایه‌گذاران هنوز به وضعیت اطمینان ندارند و این باعث ادامه وضعیت منفی در صنعت مس خواهد بود.


*شاخص‌های دیگری چون افزایش قیمت دلار یا نفت تاثیری بر بازار مس در سال آینده خواهند داشت؟
قطعا شاهد ادامه کاهش در روند تولید خواهیم بود بنابراین یک رونق قابل توجه در قیمت مس دور از ذهن نخواهد بود. از طرفی دلار هم وضعیت متفاوتی را تجربه کرده است. وضعیت دلار می‌تواند موقعیت بازار مس را تقویت کند. افزایش قیمت دلار تاثیر قابل توجهی بر تمام محصولات از نفت تا مواد اولیه و محصولات جانبی داشت. بنابراین اگر دلار قدرت خود را بازیابی کرده و در همین وضعیت نگه دارد بنظر می‌رسد مس هم ارزش خود را به دست می‌آورد.


*با این حساب تغییرات در قیمت دلار تاثیر زیادی بر بازار مس در جهان خواهد داشت؟
دلار تاثیر زیادی روی ارزش معدنکاری دارد. مثلا در مناطقی که بهای فعالیت در معدن با قیمت دلار تعیین نشده تاثر زیادی دارد. در مناطقی که دستمزد کارکنان معدن و فعالان در این بخش به وجه رایج آن کشور پرداخت می‌شود و مس با قیمت جهانی و به دلار فروخته می‌شود تاثیر زیادی بر صنعت مس داشته است. این روش به نوعی قیمت تصنعی را برای شرکت‌های معدنکار به بار می‌آورد بنابراین این شرکت‌ها توانسته‌اند صنعت مس را در محیطی که قیمت‌ها کمتر از امروز بوده است حفظ و نگهداری کنند و آن را زنده نگه دارند. ادامه این روند و تداوم در چنین روش تولیدی باعث کاهش قیمت در تمامی شرکت‌های معدنی خواهد شد. سرمایه‌گذاری در این بخش روی معدنکاران فشار می‌آورد تا قیمت‌ها را پایین نگه داشته بشکند و سود خالص بالا رود. این روش اجازه می‌دهد معدنکار با یک قیمت پایین محلی مشغول کار شود. اقدامی که تاثیر زیادی بر قیمت مس در این دوره داشته است.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید