Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
هدف گذاری 50 میلیارد دلاری برای صادرات غیر نفتی در سال 95

هدف گذاری 50 میلیارد دلاری برای صادرات غیر نفتی در سال 95

وزیر صنعت،معدن وتجارت گفت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی , با افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات ، تلاش می کنیم مجموع صادرات غیر نفتی تا پایان سال را به 50 میلیارد دلار برسانیم.

به گزارش شاتا، مهندس محمدرضا نعمت‌زاده در گردهمایی صادرکنندگان و تشکل‌های صادراتی کشور که با حضور صادرکنندگان ممتاز و نمونه ملی سال گذشته و اتحادیه‌ها و تشکل‌های صادراتی برگزار شده است افزود: این نشست به منظور بررسی چگونگی توسعه صادرات غیرنفتی در سال 1395 و شناسایی موانع پیش روی صادرات صورت گرفت.

وی با اشاره به اهمیت موضوع توسعه صادرات و تجارت خارجی براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: در این سیاست‌ها چند رویکرد جدی مورد تأکید قرار گرفته است که درون‌زایی است یعنی حداکثر استفاده از توانایی‌های داخلی که خود منشاء برون‌گرایی است و مبعث برون‌گرایی و ارتباط آن با جهان مدنظر قرار گرفته است.

وی بر ضرورت توسعه صادرات در همه ابعاد تأکید کرد و گفت: در قالب سیاست‌های 24 گانه و مطابق با بند 10 این سیاست‌ها حمایت‌ همه‌جانبه و هدف‌مند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت مورد توجه قرار گرفته است

مهندس نعمت زاده افزود: از طریق تسهیل مقررات و گسترش مشوق‌های لازم، گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت‌های مورد نیاز، تشویق سرمایه‌گذاری خارجی به منظور صادرات، برنامه‌ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شکل‌دهی بازارهای جدید و تنوع‌بخشی و توسعه اقتصادی با دیگر کشورها بویژه کشورهای منطقه، استفاده از سازوکار مبادلات تهاتری برای تسهیل مبادلات در صورت نیاز، ایجاد ثبات رویه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف مؤثر خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه با فعال‌سازی و اقتصاد مقاومتی تلاش می‌کنیم تا تولید و صادرات غیرنفتی را گسترش دهیم خاطرنشان کرد: در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این مهم مورد تأکید و در دستور کار گرفته که در این راستا بسته فعال‌سازی صنایع کوچک و متوسط را دنبال می‌کنیم. 

مهندس نعمت‌زاده با اشاره به اهداف صادراتی تعیین شده در سال 1395 یادآور شد: براین اساس طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده متعهد شده‌ایم 10 میلیارد دلار صادرات کالا افزایش پیدا کند که خدمات به صورت جداگانه خواهد بود.

به گفته وی، این میزان در گروه‌های مختلف صنعتی انجام می‌شود که صادرات محصولات صنعتی، معدنی و پتروشیمی بالغ بر 38 میلیارد دلار، کشاورزی 5 میلیارد دلار و میعانات گازی 7 میلیارد دلار بوده است که در مجموع 50 میلیارد دلار را شامل می‌شود که در این راستا اهداف صادراتی در نظر گرفته سال 95 به تفکیک گروه کالایی آورده شده است که این کشورها می‌توانند از نظر ملی نیز مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در بخش صنعت و صنایع بزرگ کمابیش تجربه و دانش صادرات وجود دارد یادآور شد: در این راه ما از نقطه‌نظرات فعالان اقتصادی برای پیشبرد هرچه بیشتر برنامه‌ها و اقدامات استقبال می‌کنیم.

به گفته نعمت‌زاده در حال حاضر 90 درصد تولیدات ما به دست صنایع کوچک و متوسط انجام می‌شود که ساختار و صنعت دیگر کشورها نیز کمابیش بر همین منوال است و ایجاد شرکت‌های تخصصی صادراتی که عامل تولیدات داخلی با خارجی هستند می‌تواند به توسعه بیش از پیش کمک کند.

وی با بیان اینکه بسته حمایت از صادرات تدوین شده است اظهار کرد: خوشحال می‌شویم از دیدگاه‌های صاحب‌نظران برای برداشتن قدم‌های مثبت بعدی بهره‌مند شویم.

وی افزود: باید تولید را از طریق زنجیره تولید و صادرات توسعه بخشیم که در این راه هلدینگ‌ها و شرکت‌های صادراتی قوی می‌توانند مورد توجه قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه فضای بوجود آمده امروز کشور فرصت مناسبی برای گسترش صادرات محسوب می‌شود اظهار امیدواری کرد: نتایج مورد انتظار صادراتی دستیابی به 50 میلیارد دلار صادرات کالا در سال 95، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و کاهش آسیب‌پذیری ناشی از شرکت‌های اقتصادی برون‌زا، افزایش و ایجاد اشتغال در بخش‌های ذی‌ربط و ارتقای رفاه و حفظ تراز تجاری مثبت در سال 95 تحقق پیدا کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از انجام دوره‌های آموزشی تأثیر بسزایی در پیشبرد برنامه‌های توسعه صادرات خواهد داشت و غیر از دانش، مهارت صادرات نیز حائز اهمیت است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید