Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
صفر تا صد لحیم کاری

صفر تا صد لحیم کاری

آموزش لحیم کاری

لحیم کاری یک مهارت با ارزش است که با آموزش و تمرین می‌توانید به خوبی آن را فرا گیرید و در حرفه و شغلتان از آن استفاده کنید. یادگیری لحیم کاری نسبتا ساده است اما برای اینکه به صورت حرفه‌ای بتوانید این کار را انجام دهید به تمرین و زمان نیاز دارید. برای شروع، نیاز است که عملیات لحیم‌کاری را ابتدا بر روی قطعاتی انجام دهید که دیگر قابل استفاده نیستند تا به اصطلاح کار دستتان بیاید.

 فرآیند لحیم‌کاری:

1) خرید دستگاه لحیم مناسب

برای خرید دستگاه مناسب به فروشگاه‌های تخصصی مراجعه کنید و از فروشنده بخواهید که شما را در انتخاب و خرید دستگاه مناسب یاری کند. توجه داشته باشید دستگاهی را انتخاب کنید که در راستای اهداف شما است زیرا هر پروژه و قطعه نیاز به درجه حرارت متفاوتی دارد. به عنوان مثال بعضی از دستگاه‌ها حرارت بسیار بالایی دارند که اگر از آنها استفاده کنید ممکن است که به قطعه شما آسیب جبران ناپذیری وارد کند چرا که قطعه مورد نظر نیاز به حرارت پایین‌تری داشته است.

2) سیم لحیم

سیم لحیمی را خریداری و انتخاب کنید که حاوی 60% قلع و 40% سرب است. اگر به دنبال آن هستید که یک لحیم با کیفیت داشته باشید سعی کنید متریالی را خریداری کنید که با کیفیت است. اگر کیفیت سیم لحیم کمتر از مقدار یاد شده باشد در دمای 260 درجه سانتیگراد(500 درجه فارنهایت) ذوب نمی‌شود و این موضوع کار را واقعا مشکل می‌کند.

زمانی که از متریالی با کیفیت پایین استفاده می‌کنید رنگ لحیم مات‌تر می‌شود که این نشان دهنده ناخالصی‌های زیاد در آلیاژ سرب است.

3) تست متریال و دستگاه

برای آنکه متریال و دستگاهتان را تست کنید یا عملیات لحیم‌کاری را تمرین کنید می‌توانید از وسایل قدیمی که دیگر کاربرد گذشته را ندارد یا خراب شده، استفاده کنید. مانند یک رادیو.

4) تهیه انبردست

در عملیات لحیم‌کاری نیاز به انبردست دارید. انبردست را در سایزهای مختلف و متناسب با کار انتخاب و خریداری کنید.

5) تهیه میز

فضایی مناسب برای انجام عملیات انتخاب کنید. میزی را تهیه کنید که کاملا مسطح باشد و از جایش تکان نخورد(پایه‌هایش لغ نزند چرا که می‌تواند منجر به خراب شدن لحیم شود).

6) تنظیم دستگاه لحیم و شروع

بعد از فراهم کردن وسایل مورد نیاز و مستقر شدن در محل کار می‌توانید عملیات را شروع کنید. دستگاه را روی میز بگذارید، محل انجام کار و قطعه‌ای که قصد لحیم‌اش را دارید به خوبی تمیز کنید، اسفنج نسوز را مرطوب کنید و سپس دستگاه را روشن کنید و عینک ایمنی را به چشمانتان بزنید.

7) انتخاب سر هویه

در این مرحله سر هویه را متناسب با نوع کار مشخص کنید و به پایه دستی متصل کنید. اکثر دستگاه‌های لحیم کاری چند سر هویه دارند که متناسب با نوع کار می‌توانید آنها را تعویض کنید.(به این نکته توجه داشته باشید که سری مناسب را انتخاب کنید و از گرم کردن بیش از حد خودداری کنید). سر هویه باید با قطعه مورد نظر هماهنگ باشد، نباید بزرگتر یا کوچکتر باشد. عموما از یک سری کوچک گرد برای اکثر لحیم‌کاری‌ها استفاده می‌شود.

8) انتخاب درجه حرارت

در این مرحله می‌بایست درجه حرارت لازم را مشخص کنید. درجه حرارت باید به اندازه‌ای بالا باشد که خیلی سریع و در عرض یک ثانیه محل مورد نظر را لحیم کند.

معمولا برای لحیم سطوح کوچک و قطعاتی که در تخته‌های مدار قرار گرفته‌اند دما را بر روی 600 درجه فارنهایت تنظیم می‌کنند. 700 درجه فارنهایت برای قطعات کوچک و سیم‌های نازک و 800 درجه فارنهایت برای برای قطعات بزرگ، سیم‌های لامپ و مفتول‌ها، حرارت لازم است.

9) اتصال سیم لحیم به هویه

حال می‌توانید کار را شروع کنید. هویه را بر روی قطعه مورد نظر قرار دهید، سیم لحیم را به هویه متصل کنید تا ذوب شود و قطعه مورد نظر را پوشش دهد. اول سیم لحیم و بعد از آن هویه را از محل مورد نظر دور کنید تا محل پوشش سرد شود.

نکته: سرعت در لحیم کاری بسیار مهم است زیرا اگر هویه را در نقطه‌ای بیشتر از حد نگه دارید، آن قسمت می‌سوزد و قطعه شما از کار می‌افتد. پس حتما به خاطر داشته باشید تا قبل از شروع کار اصلی بر روی قطعات بلااستفاده تمرین کنید تا میزان لحیم و سرعت کار دستتان بیاید.

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: سه شنبه 25 آبان 1400 - 09:56
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 2311