Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
نرمه خاکستر چیست؟!

نرمه خاکستر چیست؟!

نرمه خاکستر چیست؟

نرمه خاکستر ماده‌ای است که می‌توان از آن به عنوان یک منبع ثانویه برای تولید فلزاتی همچون مس استفاده کرد. نرمه خاکستر در فرآیندهای سوزاندن زباله‌های صنعتی یا شهری تولید می‌شود. باعمل سوزاندن علاوه بر کاهش حجم 90 درصدی زباله‌ها، واکنش‌پذیری شیمیایی ترکیبات آلی خطرناک نیز کاهش می‌یابد و انرژی به صورت بخار تولید می‌شود. با این وجود طی سوزاندن دو مشکل مهم زیست محیطی یعنی تولید محصولات جامد و گازی به وجود می‌آید. مساله تولید گازهای سمی مانند دی اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و غبارات قابل کنترل است.

اما بخش جامد که همان نرمه خاکستر است نیازمند فرآوری بیشتر است. طی عمل سوزاندن دو نوع اصلی نرمه خاکستر ایجاد می‌شود. یکی نرمه خاکستر زیرین است که در کف کوره باقی مانده و دیگری نرمه خاکستر اولیه است که توسط رسوب دهنده الکتروستاتیکی یا فیلترهای کیسه‌ای جمع‌آوری می‌شود.

ترکیب شیمیایی نرمه خاکستر متغیر است و به طور جداگانه به روش آنالیز شیمیایی و کانی شناسی تعیین می‌شود. در بسیاری از کشورها این خاکسترها مدفون می‌شوند. اما حضور فلزات سمی سبب شده تا این ماده برای محیط زیست مضر باشد و لذا به سبب کاهش مکان‌های مناسب برای دفن آنها، یافتن روش‌های فرآوری آنها امری ضروری به نظر می‌رسد. از طرف دیگر نرمه خاکستر حامل بسیاری از فلزات سنگین به ویژه روی، سرب و مس است.. بنابراین امکان بازیابی و استفاده از آنها به عنوان منابع ثانویه وجود دارد عملیات‌های صورت گرفته سبب بازیابی فلزات و سایر محصولات مفید شده که لازم است از نظر زیست محیطی قابل قبول باشد.