Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
پتاس چیست؟

پتاس چیست؟

 پتاس وکاربردش

هیدروکسید پتاسیم یا همان پتاس ، جامدی بی بو، سفید و ناهموار است که با فرمول شیمیایی KOH است که نام‌های دیگری هم دارد که گاهی با آنها شناخته می‌شود که عبارت‌اند از پتاسیم کاستیک، پتاس کاستیک، پتاس سوزآور، پتاسیم پرک و پتاسیم هیدراته. مردم معمولاً به پتاس، خاکستر هم می‌گویند که به صورت جامد سفید رنگ در بازار یافت می‌شود.

کاربرد پتاس


این ماده معدنی به خاطر خاصیت‌هایی که دارد کاربرد زیادی هم دارد از جمله در تولید صابون، شوینده‌ها، تولید کود شیمیایی، تصفیه نفت، آبکاری الکتریکی، تولید مواد شیمیایی، لیتوگرافی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که انحلال پتاس گرمازا است با در تماس بودن با دست به راحتی آب شده و به راحتی با چربی پوست واکنش می‌دهد. واکنش تدریجی این ماده با دی‌اکسیدکربن موجود در هوا باعث تولید کربنات پتاسیم می‌شود. این ماده به دلیل اینکه دارای خواص گوناگونی است در صنعت و کشاورزی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. پتاس دارای یک نقطه اشتراک و تناقض با پتاس است. پتاس همانند سود به شدت دارای ویژگی قلیایی است و برعکس سود عاری از کلر است. به همین خاطر می‌توان برای خنثی سازی محلول‌ها از آن استفاده کرد.

تأثیرات آن بر گیاهان

پتاس باعث افزایش ریشه شده و در نهایت گیاه را در برابر عوامل مختلف مانند دمای پایین، خشکی و … حفظ می‌کند.
با استفاده از پتاس می‌توان از خم شدن ساقه و ریشه جلوگیری کرد.
پتاس باعث می‌شود که حداقل شصت آنزیم را در گیاه فعال کند و رشد گیاه را بیشتر کند.
با استفاده از پتاس می‌توان مقدار نشاسته و پروتئین در گیاهان را افزایش داد.
پتاس می‌تواند از دست دادن آب در توسط سلول‌ها را کند کرده و مدت زمان بیشتری آب را در سلول نگه دارد.
البته کود پتاس انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها از ترکیبات مختلفی شکل گرفته‌اند. از طرفی هر کدام از آنها می‌توانند در موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرند. به دلیل اینکه هر کدام از انواع پتاس‌ها ترکیبات مختلفی دارند خواص آنها هم کمی متفاوت است. به همین خاطر قبل از خرید می‌بایست به مصرف و کاربرد آن توجه کرد.