Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
کبالت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کبالت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کبالت و کاربردهایش

کبالت یک عنصر شیمیایی با نماد Co و عدد اتمی 27 است. مانند نیکل، کبالت تنها در ترکیبات شیمیایی که در پوسته زمین وجود دارد، یافت می‌شود. البته ذخایر کوچکی از آن در آلیاژهای طبیعی آهن در شهاب سنگ موجود است. این عنصر، یک فلز سخت و مقاوم به رنگ نقره‌ای- خاکستری است. از زمان‌های قدیم برای ساخت جواهرات از کبالت‌های آبی استفاده میشده است . کبالت، عنصر فرومغناطیس سختی است که دارای رنگ خاکستری براق می‌‌باشد. کبالت در مجسمه های مصر و مهره های گردنبند ایرانی هزاره ۳  قبل از میلاد ، در شیشه هایی که در ویرانه های پمپئی و در چین از اوایل سلسله تانگ و بعدا در چینی های  سلسله مینگ ، کشف شده است. نام کوبولد برای اولین بار (قرن شانزدهم) برای سنگ معادنی استفاده شد که گمان می رود حاوی مس باشند. سرانجام برانت (۱۷۴۲) تشخیص داد که رنگ آبی این سنگ معدن ها به دلیل وجود کبالت است.
معدنچیان نیز برای تولید مواد معدنی با رنگدانه‌های آبی از سنگ کوبول (سنگ معدن آلمانی) استفاده کرده‌اند. آنها به این دلیل به این نام نامگذاری شده بودند که در بین فلزات شناخته شده ضعیف بودند و پس از ذوب ، دود‌هایی حاوی سم آرسنیک تولید می‌کردند .
در سال 1735، این کانی‌ها به یک فلز جدید (که اولین بار از زمان‌های قدیم کشف شد) تبدیل شدند ، و در نهایت به نام کوبولت نامگذاری گردید .
امروزه برخی از کبالت‌ها به طور خاص ، از سنگ‌های مختلف فلزی ، مثل کبالتیت (CoAsS) تولید می‌شود . اما منبع اصلی این عنصر به عنوان یک محصول جانبی ، معدن مس و نیکل است.
کمربند مس در جمهوری دموکراتیک کنگو ، جمهوری آفریقای مرکزی و زامبیا بیشترین کبالت در جهان را تولید می‌کنند .

 کاربرد کبالت

نقش اصلی این فلز در کاربردهای مختلفی برای باتری های قابل شارژ ، وسایل الکترونیکی ، کاتالیزورها ، آلیاژها و مراقبت های بهداشتی منجر به این شده است که این فلز به عنوان یک عنصر فعال کننده تکنولوژی شناخته شود.
1. کبالت عمدتا در تهیه آلیاژهای مغناطیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد . زیرا در برابر سایش مقاوم است
2. به عنوان یک تریسی رادیواکتیو
3. برای تولید اشعه‌های گاما با انرژی بالا
4. برای قطعات توربین ، گاز موتورهای هواپیما
5. در فولاد سازی
6. در کاربیدهای روکشدار و ابزارهای الماسه
7. به عنوان یک کاتالیزور برای مصرف در صنایع شیمیایی و نفتی
8. در آبکاری‌های الکتریکی
9. عامل خشک کننده در رنگها ، جوهر و براق‌کننده‌ها
10. لایه زیرین در لعابهای چینی
11. به عنوان رنگدانه ( کبالت آبی و سبز )
12. به عنوان الکترودهای باطری
13. و تایرهای رادیال تسمه فولادی