Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
روش‌های جوشکاری

روش‌های جوشکاری

جوشکاری و انواع آن

جوشکاری همانند ریخته گری یا شکل دادن فلزات ، یکی از شاخه های مهم علم متالورژی است. درحالت کلی حذف فاصله بین دو قطعه به منظور ایجاد جاذبه دائمی بین اتم های آن ها را جوشکاری می گویند. بنابراین در انواع جوشکاری لازم است اتصال میان دو قطعه همراه با در هم تنیدگی ساختاری در مقیاس اتمی و مولکولی باشد. مزیت اتصال دائمی (جوشکاری) نسبت به اتصالات موقتی که در صنعت استفاده می شوند (مانند پیچ یا پرچ) این است که جوش، استحکام بسیار بالاتری دارند. روش های جوشکاری بسیار سریع تر هستند، قابلیت آب بندی دارند و در مرور زمان بسیار پایدارترند.

جوش فرایندی است که مواد و معمولاً فلزات را با تکنیک‎های اتصال خاص خود به یکدیگر وصل می‌کند . همچنین عملیات جوشکاری برای محافظت از افراد در برابر فلزات نیاز به یک سپر دارد .

انواع روشهای جوشکاری

جوشکاری Oxy-fuel : که همچنین به عنوان جوشکاری اکسایاتیلن یا جوشکاری اکسایش شناخته می‎شود، از نیروی گازها و یا اکسیژن برای جوش و برش فلزات استفاده می‎کند.
جوشکاری قوس الکتریکی (SMAW) : همچنین به عنوان جوشکاری الکتریکی شناخته می‎شود، از یک الکترود استفاده می‎کند که در اطراف آن جریان شار برای محافظت از لولای جوش وجود دارد . نگه دارنده الکترود، الکترود را به صورت آهسته خاموش می‌کند و سرباره از لکه جوش از آلودگی اتمی محافظت می‎کند.
جوشکاری با گاز تنگستن (GTAW) : همچنین به عنوان TIG (تنگستن، گاز بی اثر) شناخته می‎شود . برای تولید جوش از الکترود تنگستن غیرمصرفی استفاده می‎کنند. منطقه جوش از طریق گاز محافظتی غیر فعال مانند آرگون یا هلیم پُر می‎شود.
جوشکاری با گاز فلزی (GMAW) : که معمولاً MIG (فلز، گاز بی‎اثر) نامیده می‎شود . این روش از یک ابزار تغذیه سیم استفاده می‎کند به این صورت که سیم را با سرعت قابل تنظیمی به محل مورد نظر تزریق می‎کند و یک گاز محافظ مانند آرگون یا ترکیبی از آرگون و دی‎اکسیدکربن روی قسمت جوشکاری افزوده می‌شود .
جوشکاری با پودر (FCAW) : که تقریبا با جوشکاری MIG شباهت دارد . فقط در این روش از یک سیم مخصوص با شار استفاده می‌کنند که می توان برای محافظت از آن ، آنر را با گاز پُرکنند یا نکنند .
جوشکاری زیر آب (SAW) : در این روش به صورت اتوماتیک از یک پوشش شار ذوب استفاده می‌شود .
جوشکاری با اشعه الکترونی (ESW) : یک فرآیند جوشکاری تک فاز برای مواد ضخیم بین 1 اینچ (25 میلیمتر) تا 12 اینچ (300 میلیمتر) در زوایه‎ی عمود یا نزدیک به موقعیت عمود است.
جوشکاری الکتریکی (ERW) : در این روش از گرما برای تشکیل جوش استفاده می‌شود . به طور کلی این روش ، روش کارآمدی است اما برای مواد نسبتاً نازک مناسب است .