Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
زاماک آلیاژی پرکاربرد

زاماک آلیاژی پرکاربرد

  زاماک چیست؟

پایه اصلی این آلیاژ عنصر روی است، به طوری که حدود %۹۵ درصد ترکیب تشکیل شده روی بوده، ۴% آلومینیوم و %۱ باقی مانده آن از مس تشکیل شده است. البته در آنالیز شیمیایی این آلیاژ مقدار کمی از برخی عناصر دیگر دیده می شود. روی عنصری با رنگ سفید و درخشش آبی یا نقره ای است، به همین دلیل همین ظاهر تا حدودی در زاماک وجود دارد. هرچه میزان عنصر روی در این آلیاژ بیشتر باشد به همان میزان استحکام و مقاومت در برابر خوردگی هم بیشتر می شود. پس از روی، آلومینیوم دیگر عنصر اصلی این آلیاژ بوده و موجب افزایش استحکام کششی، استحکام به ضربه و مقاومت به خزش می شود. سپس مس و منیزیم با خواصی چون افزایش مقاومت به خوردگی، اقزایش سختی و اکسیژن زدایی به ترکیب این آلیاژ اضافه می شوند. معروفترین آلیاژ بدست آمده از فلز روی ، زاماک نام دارد. زاماک در سه دسته نام گذاری شده است : زاماک 2 ، زاماک 3 و زاماک 5. عناصر تشکیل دهنده آلیاژ زاماک عبارتند از : آلومینیوم ، فلز روی و منیزیم و درصد ناچیزی آهن ، قلع و سرب. 

از خصوصیات این آلیاژ می توان به سختی آن اشاره نمود به حدی که شاید این سختی از بعضی برنج ها هم بیشتر باشد. چقرمگی ( سفتی ) این آلیاژ بسیار چشمگیر بوده، مقاومت به اکسیداسیون آن زیاد و همچنین از دامنه انجماد بالایی برخورد دار است. زاماک خواص مکانیکی خوبی دارد و آلیاژی است که از زیبایی خاص خود بهره مند است.


کاربرد آلیاژ زاماک

کاربرد زاماک در قطعاتی است که تحت فشار هستند مانند دستگیره در اتوموبیل ها، یراق آلات درب وپنجره و… . همچنین به دلیل داشتن نقطه ذوب پایین این آلیاژ برای ریخته گری مناسب بوده و با توجه به زیبایی که دارد در قطعات تزئینی دیده می شود. همچنین از این آلیاژ دردسته های شیر آلات، کابینت ها و دستگیره های انواع درب استفاده میشود. همچنین آلیاژ زاماک در صنایع مکانیکی ، اسباب بازی سازی ، اتومبیل سازی و به عنوان پوشش ضدخوردگی در گالوانیزه کاربرد دارد.

انواع زاماک و تفاوت آنها

تفاوت اصلی انواع زاماک با یکدیگر در میزان مس موجود در آنهاست. در انواع زاماک ، عناصر تشکیل دهنده آنها به جز مس ، نسبت ثابتی با هم دارند.
مثلا در زاماک 2 درصد مس تشکیل دهنده 0.1% میباشد و در زاماک 3 درصد مس تشکیل دهنده 75.0% و زاماک 5 با درصد مس 25.1% میباشد.

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: شنبه 17 مهر 1400 - 11:22
  • نویسنده: AGENT
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 699