Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
راه‌های تشخیص طلا از برنج

راه‌های تشخیص طلا از برنج

 نحوه تشخیص طلا از برنج

طلا و برنج هر دو فلزاتی زرد و براق هستند. البته گاهی افتراق این دو برای فردی که هیچ آشنایی با فلزات ندارد ممکن است مشکل باشد. خوشبختانه، راه‌های مختلفی برای افتراق بین طلا و برنج وجود دارد. می‌توان ویژگی‌های فیزیکی(ظاهری) و شیمیایی فلز را تست کرد تا مشخص شود که مولفه مورد نظر برنج است یا طلا. در ادامه متال آنلاین شما را با راه‌های افتراق طلا از برنج آشنا خواهد کرد.

مشاهده ویژگی‌های فیزیکی(ظاهری)

به رنگ مولفه توجه کنید. درست است که طلا و برنج رنگ‌های مشابهی دارند، اما طلا براق‌تر و زردتر است. برنج یک زردی مات دارد اما طلا زدی براق خالص دارد. با این وجود پیش می‌آید که گاهی طلا را با فلزات دیگر ترکیب می‌کنند و آن رنگ و کیفیت طلای خالص را از دست می‌دهد که در این صورت برای تشخیص اینکه مولفه طلای خالص است یا خیر باید از روش‌های قابل اعتماد دیگری هم استفاده کنیم.

مولفه را بر روی یک سطح سرامیکی بکشید(یک خراش ایجاد کنید). رگه‌‌ی حاصل از خراش طلا، طلایی رنگ است اما رگه‌ی حاصل از برنج سیاه‌ رنگ است.

چگالی فلز را تست کنید. هم از طریق محاسبات ریاضی(اندازه گیری حجم و جرم) می‌توانید این فرآیند را انجام دهید و هم از طریق فرآیند آسانتری که در آن با دست مولفه‌ها بر می‌دارید و با دست وزنش می‌کنید. برنج چگالی کمتری نسبت به طلا دارد و سبک وزن‌تر است.

به عیار مولفه‌ها هم توجه داشته باشید. عیار واحد اندازه‌گیری خلوص طلا است. طلای خالص 24 عیار است اما برنج فاقد عیار است. برای تعیین عیار از دستگاه‌ها و روش‌های مخصوص استفاده کنید.

معمولا کلمه برنج بر روی مولفه درج می‌شود. پس راه آسان دیگری که برای تشخیص وجود دارد این است که مولفه را به خوبی بررسی کنید تا ببینید کلمه برنج یا طلا بر روی آن درج شده یا خیر.

از روی قیمت مولفه هم می‌توانید تشخیص گذاری کنید. برنج در مقایسه با فلزات گرانبهایی همچون طلا ارزان‌تر است.

تست ویژگی‌های شیمیایی

مهمترین ویژگی طلا اینست که به هیچ وجه اکسید نمی‌شود. اما برنج با محیط واکنش نشان می‌دهد و اکسید می‌شود. بنابراین یکی دیگر از راه‌های تشخیصی اینست که ببینید آیا در سطح مولفه اثری از اکسید شدن وجود دارد یا خیر. البته ممکن است مولفه‌ای که در دست دارید یک برنج کاملا سالم و اکسید نشده باشد که در این صورت روش‌های دیگری را هم باید امتحان کنید.

روی مولفه اسید بریزید. طلا در برابر اسید مقاوم است و واکنش نشان نمی‌دهد اما برنج واکنش نشان می‌دهد. اسید را بریزید اگه حباب یا لکه‌ای را روی سطح مولفه مشاهده کردید برنج است اگر اثری ظاهر نشد، طلا است.