Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
اسید سولفوریک و کاربرد های آن

اسید سولفوریک و کاربرد های آن

اسید سولفوریک و کاربرد های آن 

سولفوریک اسید (H2SO4) یک اسید معدنی قوی است که از گوگرد، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است. دارای بوی قوی و مایع فوق العاده خورنده، روغنی و شفاف است. همیشه باید با احتیاط ، حتی در صورت رقیق شده، از آن استفاده کرد. هنگامی که با آب رقیق می شود در واکنش گرمازا گرما را آزاد می کند.

موارد استفاده از اسید سولفوریک

اسید سولفوریک بخاطر کاربردهای زیاد آن، گسترده ترین ماده شیمیایی در جهان است. مهمترین موارد استفاده آن عبارت است از: استفاده از آن به عنوان کود، محصول تمیز کننده و در باتری ها.

در فرایند تولید تقریباً تمام کالاهای تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای گسترده ای در صنایع کشاورزی، شیمیایی، خودروسازی و فولاد دارد.
اهمیت اسید سولفوریک در کشاورزی
تقریبا نیمی از اسید سولفوریک جهان در کشاورزی ، به ویژه در صنعت کود استفاده می شود. سولفوریک اسید به طور خاص برای تولید کودهای فسفاته مانند سوپر فسفات آهک و سولفات آمونیوم استفاده می شود.

همه کشورهای صنعتی از اسید سولفوریک در این روش استفاده می کنند. این برای روشهای مدرن کشاورزی ذاتی است زیرا وقتی از آن برای تولید کودهای نیتروژنی استفاده می شود، عملکرد محصول را افزایش می دهد، در اصل به این معنی که کشاورزان می توانند از طریق تولید محصولات بیشتر درآمد بیشتری کسب کنند. همچنین محصولات بسیار مغذی تولید می کند.
استفاده از اسید سولفوریک در باتری ها
باتری های قدرتمند بر اساس واکنش شیمیایی بین اسید سولفوریک و سرب کار می کنند. هنگامی که این دو ماده برهم کنش می کنند، اسید سولفوریک به عنوان الکترولیت عمل می کند و با هم الکترون های مورد نیاز را برای باتری تولید می کنند تا بتواند ولتاژ تولید کند.
باتریهای ساخته شده به این روش معمولاً در موتورهای وسایل نقلیه موتوری، تجهیزات تصویربرداری بیمارستانها و تجهیزات کشاورزی یافت می شوند.
اسید سولفوریک در محصولات داخلی
اسید سولفوریک اغلب به دلیل خاصیت خورندگی در محصولات تمیز کننده خانگی یافت می شود. بسیار خورنده بودن، اسید سولفوریک را برای تمیز کردن سطوحی که می توانند به ویژه کثیف شوند، مانند توالت فرنگی، ایده آل می کند.
همچنین می تواند مواد ارگانیک مانند مو و چربی را تجزیه کند، اسید سولفوریک هنگام تماس با آب گرما تولید می کند و این به جلوگیری از انسداد مجاری تخلیه کمک می کند. فقط مراقب باشید که با پوست شما تماس پیدا نکند .
سولفوریک اسید در سایر محصولات خانگی مانند شوینده های لباسشویی، صابون، مایع ماشین ظرفشویی و حتی برخی لوازم آرایشی نیز یافت می شود.

تولید آهن و فولاد
سولفوریک اسید در فرآوری آهن، مس و فولاد برای تمیز کردن فلز و جلوگیری از اکسیداسیون قبل از روکش با قلع یا روی استفاده می شود. دو مثال از استفاده از اسید سولفوریک در این راه، ساخت قوطی برای غذا و عرضه فلز مناسب برای فروش به صنعت خودرو است.
سایر کاربردهای اسید سولفوریک
اسید سولفوریک اغلب به عنوان ماده اولیه در تولید سایر محلول های شیمیایی مانند اسید کلریدریک، اسید فسفریک، اسید نیتریک و نمک های سولفات استفاده می شود.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید