Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ

فولادهایی هستند با درصد بالای عناصر آلیاژی ، که مقاومت به خوردگی و زنگ زدن بالایی دارند حتی در اتمسفرهای خورنده و محیط با دمای بالا.

فولاد ضد زنگ چیست ؟

عامل اصلی در توانایی مقاومت به خوردگی بالا عنصر کروم است ، درصد کروم در این فولادها کمتر از 5درصد نیست و به طور میانگین بالای 11درصد است.

هرچه شرایط محیطی سخت‌تری حاکم باشد ، درصد کروم و مولیبدن در این فولاد بیشتر و هرچه شرایط خوردگی و زنگ زدی ملایم‌تر می‌‌توان درصد کرم کمتری داشت.

فولاد ضد زنگ ، استنلس استیل نام‌های تجاری این نوع فولادها در بازار داخلی ایران است ، علاوه بر این فولادهای استنلس به دو نوع بگیر و نگیر تقسیم میشوند.

فولاد استنلس نگیر یا غیر مغناطیسی 

آلیاژ آهن (کروم و نیکل) با کربن کمتر از 0.1 % است که در حالت استفاده نشده خاصیت غیر مغناطیسی دارند و %65 مصرف جهانی استنلس‌ها را شامل می‌شوند.

فولاد استنلس بگیر یا مغناطیسی

آلیاژ آهن کروم با کربن کمتر از 0.1% که خاصیت مغناطیسی یا آهنربایی دارند.

عناصر آلیاژی در فولاد ضد زنگ

کروم : عامل اصلی مقاومت در برابر خوردگی درفولاد ضد زنگ حداقل 5 و عموما بالاتر از 11 درصد .

نیکل : مقاومت به خوردگی در محیط های اکسیدکننده ضعیف و یا خنثی را افزایش داده ولی قیمت نهایی رو بالا میبرد و همچنین انعطاف پذیری و شکل دهی رو افزایش می‌دهد.

مولیبدن : افزایش مقاومت به خوردگی در حضور یون‌های کلر. 

آلومینیوم : مقاومت به پوسته شدن در دمای بالا رو بهبود می‌بخشد .

دو نوع از فولادهای ضد زنگ با اختلاف زیادی از سایرین پرمصرف‌ترین فولاد استنلس هستند که هردو سری 300 می‌باشند. در سری 300 عنصرنیگل موجب استنیتی شدن کل ساختار میشود از این رو به این سری فولاد استنیتی نیز می‌گویند . تغییر در درصد کروم و نیکل و افزودن مولیبدن باعث شده تا مقاومت به خوردگی این فولاد در مقابل محیط های فرسایشی مانند محلول شیمیایی و حلال ها و... بالا باشد.

فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ علاوه بر مقاومت بالا در مقابل خوردگی ، بسیار شکل پذیرند ، خوش تراشند و خوب صیقلی می‌شوند مانند آینه ، بازیافت پذیری %100 ،چقرمگی بالا در دمای اتاق ، مقاومت به خزش در دمای بالا و پوسته شدن . براین اساس کاربردهای بسیاری در زندگی روزمره ما دارند.

از تجهیزات آشپزخانه و لوازم برقی و تزییناتی مثل ساعت‌ها در یراقالات به کاررفته در خانه ها ، نرده‌های استیل تا استفاده هایی در نیروگاها و بزرگراه ها وتونل ها و... در پی انتشار گاز CO2 در در دهه های گذشته و مطرح شدن آن به عنوان یک معدل اجتماعی در سراسر دنیا ، اخیرا مطالعاتی انجام شده که طبق نتیجه آن انتشار دی اکسید کربن در اثر تولید و کاربرد فولاد زنگ نزن بسیار ناچیز است .

 

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است