Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

گرمازدگی بهاری بورس

گرمازدگی بهاری بورس

با این وجود دستکم در بهار امسال این خواب تعبیری نداشته است .

شاید در وهله اول در پاسخ به چرایی افت مدام این روزها و دلیل گرمازدگی بورس در فصل بهار باید گفت هیجان حاکم بر معاملات سهام مشکل امروز و دیروز بورس نیست و با وجود گذر عمر حدود 50 ساله از تاسیس بازار سهام در کشور , از هیجان حاکم بر معاملات و در حاشیه قرار گرفتن منطق و تحلیل در دادوستدها نه تنها کاسته نشده است بلکه می توان از این موضوع به عنوان آفت کهنه و ظاهرا بدون راه حل بازار یاد کرد.

اما با گذر از این موضوع باید گفت در همه جای دنیا از بورس به عنوان آیینه و نبض اقتصاد یاد می شود و بر این اساس نبض نامنظم این روزهای بورس هم حکایت از ادامه رکود اقتصادی و تداوم مشکلات حاکم بر صنایع و بنگاههای تولیدی دارد.

با این وجود شاید باید موضوع قابل بیان و تاکید دیگر در توجیه ناخوش احوالی این روزهای بازار سرمایه را در برآورده نشدن انتظارات سهامداران از اجرای برجام و رفع تحریم‌ها جستجو کرد. چرا که در حال حاضر بازار سهام کشور به نوعی  بی‌واکنشی نسبت به موضوعات پیرامون برجام مبتلا شده است و گویا انتشار خبرها و شایعات ماههای گذشته مبنی بر حضور گسترده سرمایه گذاران خارجی برای فعالیت در صنایع کشور بویژه در گروه خودرویی ها گوش و چشم معامله گران را از شنیدن و دیدن اتفاقات مثبت برجام پر کرده و کند شدن روند اجرایی برجام و رفع تحریم ها نیز مزیدی بر علت بی حوصلی و بی رونقی معاملات بورس شده است.

همچنین همانطور که اشاره شد با انتشار خبر اجرای برجام از دیماه سال گذشته , بسیاری از سهامداران با خوش‌بینی مفرط به توافق هسته‌ای وارد بورس شدند و حالا برآورده نشدن انتظارات سهامداران از رفع تحریم‌ها در این بازه زمانی باعث خروج آنها از گردونه معاملات و انجماد نقدینگی در بورس شده است که این موضوع خود بیان کننده دلیل دیگری بر مشکلات کنونی بورس از جمله نگاه کوتاه مدت به معاملات برای کسب سود است. آن هم در بازار سرمایه ای که ذاتا وظیفه تامین مالی صنایع و بنگاهها را در میان و بلندمدت به عنوان رسالت به دوش می کشد و نباید برای کسب سود در آن بی حوصله و کم صبر بود.


افزون بر این باید از فصل مجامع نیز به عنوان یکی دیگر از عوامل ادامه ریزش های این روز های شاخص و قیمت سهام شرکتها در بورس یاد کرد که جدای از موضوع گزارشات نه چندان مناسب شرکتها می توان گفت همواره در فصل مجامع به‌طور سنتی بازار سهام روند ریزشی در پیش می گیرد که این روزها بیشتر سهامداران به دلایلی از قبیل تقسیم سود اندک , ترجیح شرکت‌ها به عدم تقسیم سود نقدی ‌برای انباشته کردن سود و در مواردی چون افزایش سرمایه و همچنین تاخیر در سود پرداختی شرکت‌ها ترجیح می‌دهند قبل از برگزاری مجامع از سهم خارج شوند و اقدام به فروش سهام خود ‌کنند که این موضوع موجب افزایش فشار فروش در بورس و در پی آن کاهش قیمت‌ها و در نهایت افت شاخص می شود.


از سوی دیگر نباید از فشار فروش برای تسویه اعتبارات هم به عنوان پای ثابت دلایل افت معاملات بورس در پایان هر ماه غافل شد. چرا که سهامدارانی که از طریق اعتبارات کارگزاری‌ها وارد بازار شده‌اند هم در این مدت باید به فکر تسویه اعتبارات خود باشند و هم این که چون ریسک‌پذیری کمتری دارند، در زمان افت قیمت‌ها در بورس احساس خطر بیشتری می‌کنند و با نقد کردن سهام , سرمایه خود را از بازار خارج می‌کنند که در برخی موارد به تشکیل صف فروش و نیز دامن زدن به ادامه روند ریزشی شاخص و قیمتها کمک می کند.


افزون بر این , یکی دیگر از موضوعاتی که این روزها با بی اعتنایی معامله گران به آن روند حرکت شاخص بورس در جاده کاهشی ادامه دارد موضوع کاهش نرخ سود بانکی است که با انتشار خبر کاهش آن از 18 به 15 درصد بازار سهام واکنشی به آن نشان نداده است و تنها زمانی می توان کور سوی امید را در اثرپذیری مثبت بورس از کاهش نرخ سود بانکی دید که در گام نخست نرخ تسهیلات بانکی نیز بلافاصله کاهش پیدا کند و در گام بعد، بدون وقفه و در اندک زمانی صنایع و بنگاهها بتوانند از آن بهره مند شود.


در مجموع شاید بتوان در پاسخ به پرسش چرایی ادامه افت این روزهای بازار سرمایه به صورت مختصر این عوامل را یاد آور شد که تداوم بی‌توجهی به تحلیل در معاملات سهام و دادوستد بر اساس هیجان , ادامه لیدری گروه خودرویی در بورس هم در روزهای مثبت و هم منفی آن هم پایه خبرها و شایعات، رفتار سنتی بازار سهام در ماه رمضان , نزدیک شدن به روزهای اوج برگزاری مجامع , برآورده‌ نشدن انتظارات از تغییرات بنیادی در اقتصاد و دوران پسابرجام , افت جهانی قیمت برخی کالاها و کند شدن روند اجرایی برجام و رفع تحریم ها موجب شده تا نسبت به هفته های گذشته بیم ها در بازار سهام پر رنگ تر و امیدها کمرنگ تر جلوه کند.

ارسال نظر

مبنای قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است
محصول قیمت خرید قیمت فروش
مس کاتد
18 مهر

56,309

56,309

مس کابلی قرمز
20 مهر

64,200

65,500

مس کابلی درهم
20 مهر

63,900

65,200

مس ذوبی
20 مهر

53,400

54,500

مس آرمیچری
20 مهر

54,400

55,500

مس آسیابی
20 مهر

57,800

59,000

مس مخابرات
20 مهر

59,800

61,000

سفاله برنج
20 مهر

49,000

50,000

زرد بار
20 مهر

49,000

50,000

لوپ بار در هم
20 مهر

46,550

47,500

سرب کابلی
20 مهر

23,500

24,000

روی
20 مهر

36,250

37,000


نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور