Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
منابع تولید مس

منابع تولید مس

منبع استخراج و تولید مس

امروزه جهت گيري و رويكرد صنعت توليد مس به سوي روش هاي هيدرومتالورژي مي باشد. اين امر با توجه به هزينه هاي سنگين مواد اوليه، سرمايه گذاري بالا ، نيروي انساني و وجود مشكلاتي نظير آلودگي‫هاي زيست محيطي، مصرف بالاي انرژي و عدم امكان استفاده مجدد از مواد مصرفي، روز به روز از اهميت بيشتري برخوردار مي گردد. مس موجود در پوسته زمین غالبا به صورت معادنی با ترکیبات سولفیدی مس ،آهن و گوگرد (مانند کالکوپریت: CuFeS2) و  مس،گوگرد (مانند کالکوسیت: CuS2) است. میزان غلظت این ترکیبات در سنگ کانی پایین بوده و مقدار عیار مس از 0.5 درصد در معادن روباز به 1 یا 2 درصد در معادن زیرزمینی می‌رسد. مس خالص بدست آمده از این کانی‌ها اکثرا طی مراحل تغلیظ، گداز و تصفیه (پیرومتالورژی) تولید می‌شود. مس همچنین در مقادیر کمتری به صورت ترکیبات اکسید شده ( کربنات‌ها، اکسیدها، هیدروکسی، سیلیکات‌ها و سولفات‌ها) موجود می‌باشد.

مس موجود در این ترکیبات معدنی معمولا طی مراحل لیچینگ، استخراج حلالی و الکترووینینگ (هیدرومتالورژی) مورد استحصال قرار می‌گیرد.این مراحل برای استخراج مس از کالکوسیت (CuS2) نیز استفاده می‌شود.

سومین منبع اصلی تولید مس، قراضه و آلیاژهای مس است. تولید مس از مواد بازیافتی در حدود 10 تا 15 درصد تولید معدن را شامل می‌شود. همچنین همواره قراضه مسی که طی مراحل مختلف استخراج ایجاد می‌شود، مورد ذوب و تصفیه مجدد قرار می‌گیرد.

طبق آمار و اطلاعات موجود، میزان کلی مس تولید شده در جهان طی سال 2010 (معدنی و بازیافتی)، در حدود 20 میلیون تن تخمین زده می‌شود، که سهم ایران از تولید معدنی چیزی در حدود 216 هزار تن بوده است.