Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
نقش گوگرد در استخراج فلزات

نقش گوگرد در استخراج فلزات

آیا می‌دانید که گوگرد چیست و چگونه از آن برای استخراج فلزاتی چون مس استفاده می‌کنند؟

متال آنلاین، در این مقاله تخصصی، به اختصار، به معرفی عنصر گوگرد، عنصری که نقش مهمی در تولید اسید سولفوریک (یک ماده‌ اسیدی که برای استخراج مس مورد استفاده قرار می‌گیرد) دارد، می‌پردازد.

گوگرد

بشر از نخستین روزهای تاریخ، که قدمت آن به عصر حجر می‌رسد، با گوگرد آشنا بوده و در آن روزگار برای رنگ کردن غارها از آن استفاده می‌کرده است و بعدها در زمان تمدن‌های مصر و یونان به عنوان ماده‌ای با خواص درمانی از آن استفاده نموده است. چینی‌های باستان نیز، با خواص آتش‌گیری آن آشنا بوده و از آن در ساخت مواد منفجره استفاده می‌نمودند.

در سال 1800، لاوازیه دانشمند فرانسوی کشف کرد که این ماده یک عنصر است. این عنصر 0.052 درصد از پوسته زمین را تشکیل داده است و به صورت‌های خالص و ترکیبات فلزی، مانند سولفیدها و سولفات‌ها و نیز ترکیبات ارگانیکی در نفت خام و زغال سنگ یافت می‌شود. گوگرد به ندرت به فرم عنصری آن در تولید محصولات شیمیایی استفاده می‌شود و به طور معمول، ابتدا آن را به ترکیبات واسطه‌ای چون اسید سولفوریک تبدیل و سپس از آن بهره می‌برند. بدین ترتیب گوگرد نقش مهمی در تولیداتی چون کودهای شیمیایی، فرایندهای معدنی، پلاستیک‌ها، صنایع رنگ و تولید کاغذ دارد.

خاطر نشان می‌کنیم، اسید سولفوریک، یک اسید معدنی است که از عناصری مثل گوگرد، اکسیژن و هیدروژن با فرمول مولکولی H2SO4 تشکیل شده است. از اسید سولفوریک برای استخراج فلزاتی چون مس، روی، سرب یا استخراج اورانیوم و وانادیوم، استفاده می‌شود.

منابع تهیه گوگرد

گوگرد به صورت عنصری در پوسته زمین به صورت معادن گوگرد یافت می‌شود. از دیگر منابع تهیه گوگرد عنصری، پالایش مخازن گاز طبیعی است. سومین منبع تهیه عنصر گوگرد، احیاء گاز دی‌اکسیدگوگرد می‌باشد و چهارمین و آخرین منبع تهیه آن به صورت محصول جانبی برخی فرآیندهای متالورژیکی است.

کیفیت گوگرد

کیفیت گوگرد و میزان ناخالصی‌های آن نقشی تعیین‌کننده در پیش‌بینی نیاز آن به تصفیه شدن و طراحی سیستم‌های حمل و نقل و انبارداری دارد. کیفیت گوگرد را به روش‌های گوناگون می‌توان بیان نمود و معمول‌ترین روش طبقه‌بندی آن به صورت زیر است:

♦ بسیار شفاف، بیشینه مقدار مواد ارگانیک در آن 200 ppm C و درجه خلوص آن 99.5 درصد است.

♦ شفاف، بیشینه مقدار مواد ارگانیک در آن 400 ppm C است.

♦ تیره، بیشنیه مقدار مواد ارگانیک در آن 2000 ppm C است.

البته روش‌های دیگری نیز برای طبقه‌بندی گوگرد موجود است که در اینجا ذکر نمی‌گردد. به طور معمول، برای آنالیز کیفیت گوگرد، میزان پارامترهای زیر اندازه‌گیری می‌شود:

♦ محتوای رطوبت

♦ مقدار خاکستر

♦ مقدار اسیدی بودن

♦ مقدار کلرین

♦ مقدار کربن (مواد ارگانیک)

♦ مقدار سولفید هیدروژن

♦ مقدار آمونیاک

♦ مقدار آرسنیک، سلنیوم و تلور

♦ مقدار آهن

  • منبع: متال صنعت
  • تاریخ: پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400 - 13:01
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 330
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید