Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
پلاتین

پلاتین

پلاتین فلزی نفیس و با ارزش است که بیشتر در آفریقای جنوبی ، روسیه و کانادا تولید می‏‎شود .

پلاتین یک عنصر شیمیایی با علامت Pt و عدد اتمی 78 است که نام آن از واژه اسپانیایی پلاتین مشتق شده که به معنای "نقره‎ای کوچک" است .
از خاصیت‎های فلز پلاتین می‎توان به قلیایی بودن ، متراکم بودن ، رسانا بودن ، غیرفعالی ، نفیس و گرانبها بودن و نقره‌ای-‎سفید بودن آن اشاره کرد .
پلاتین شش ایزوتوپ طبیعی دارد و یکی از عناصر نادر در پوسته‎زمین است که میانگین فراوانی آن حدود 5 میکروگرم در کیلوگرم است. پلاتین در برخی از سنگ‎های نیکل و مس همراه با برخی از ذخایر بومی، عمدتاً در آفریقای جنوبی، که 80 درصد از تولید جهانی را تشکیل می‎دهد به وجود می‎آید . به دلیل کمبود آن در پوسته‎زمین ، تنها چند صد تن از آن در سال تولید می‎شود و با توجه به استفاده‎های مهم آن، بسیار ارزشمند است و یک فلز گرانبها به شمار می‎رود . به علاوه این فلز در ماسه‎های آبرفتی رودخانه‎های مختلف نیز به وجود می‎آید .
واکنش فلز پلاتین بسیار پایین است و مقاومت قابل توجهی در برابر خوردگی و دماهای بالا دارد .
کاربرد پلاتین
پلاتین در مبدل‎های کاتالیزوری ، موتورهای توربین ، تجهیزات شیشه‎سازی ، سنسورهای اکسیژن ، تجهیزات آزمایشگاهی ، اتصال‌های الکتریکی و الکترودی ، دماسنج پلاتین، تجهیزات دندانپزشکی و جواهرات استفاده می‎شود.
ترکیباتی مانند : سیس پلاتین ، اگزایی پلاتین و کربوپلاتین ، حاوی پلاتین هستند که در شیمی درمانی علیه انواع از سرطان‌ها مورد استفاده قرار می‎گیرند .

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید