Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
نروژ به دنبال استخراج فلزات از دودکش‌های سیاه اعماق دریا

نروژ به دنبال استخراج فلزات از دودکش‌های سیاه اعماق دریا

به گزارش متال آنلاین، کشور نروژ به دنبال استخراج فلزات از دودکش‌های سیاه در فلات‌ قاره نروژ است، که در ادامه به طور مفصل به شرح آن می‌پردازیم.

ذخایر نفت و گاز نروژ، این کشور را به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل کرده است، اما رویاهای این کشور برای کشف اعماق دریا، اکنون چیز دیگری است.

این بار اسلو (پایتخت کشور نروژ)، به دنبال استخراج مس، روی و دیگر فلزات موجود در بستر دریاها که این روزها تقاضای گرمی به جهت توسعه فناوری‌های سبز دارد، رفته است. این اقدام، نروژ را جزو اولین کشورهایی قرار می‌دهد که فلزات بستر دریا را برای تولید باتری‌های وسایل نقلیه الکتریکی، توربین‌های بادی و مزارع خورشیدی، استخراج می‌کنند. همچنین از آنجایی که منابع هدف نروژ در آبهای بین‌المللی نیست، به راحتی می‌تواند این پروژه خود را عملی کند.

وزارت نفت و انرژی نروژ به رویترز گفته است:

"نروژ می‌تواند مجوز معدنکاری در بستر دریا را از اوایل سال 2023 برای کمپانی‌ها و شرکت‌های مربوطه، صادر کند."

با این وجود، استخراج فلزات از بستر دریا، می‌تواند جنجال‌هایی را بر سر خطرات زیست محیطی "بهره‌برداری از بسترهای دریایی کشف نشده جهان" به پا کند. بسیاری از طرفداران محیط زیست خواستار توقف معدنکاری در بستر عمیق دریاها تا زمان کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گونه‎های ساکن در این نواحی و تاثیر این اقدامات بر آنها شده‌اند. برخی دیگر نیز خواستار ممنوعیت دائمی و همیشگی استخراج از اعماق دریاها هستند.

نروژ در روز سه‌شنبه اعلام کرده است که، در حال فراهم کردن مقدمات لازم برای مطالعه تاثیرات زیست محیطی این پروژه جدید است.

این اقدام نروژ به دنبال کاوش‌های سه ساله این کشور که توانست ذخایر حاوی مس، روی، کبالت، طلا و نقره موجود در بستر دریاها را کشف کند، صورت گرفته است.

وزیر نفت و انرژی نروژ گفته است:

"ما در مورد این پرژه به جلو حرکت می‌کنیم، این صنعت پتانسیل بسیار بالایی دارد."

خاطر نشان می‌کنیم، ژاپن نیز برای استخراج فلزات از بستر دریاها، برنامه‌هایی مشابه با نروژ دارد، اما انتظار نمی‌رود که قبل از سال‌های بین 2026 تا 2028، اجرای پروژه‌های خود را آغاز کند.

محققان دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU) تخمین زده‌اند که، ممکن است 21.7 میلیون تن مس، بیش از تولید مس جهانی در سال 2019، و همچنین 22.7 میلیون تن روی در فلات قاره نروژ، وجود داشته باشد. با این حال میانگین تخمین‌ها به ترتیب کمتر از 6.9 میلیون و 7.1 میلیون تن است.

فلات‌ قاره نروژ (Norwegian continental shelf)،  یک ناحیه سرشار از منابع نفت و گاز در دریای شمال است که تحت حاکمیت و مالکیت کشور نروژ قرار دارد. مساحت این فلات‌ ۴ برابر مساحت نروژ در خشکی است و تقریبا یک سوم مساحت کل فلات ‌قاره اروپا را تشکیل می‌دهد.

یکی از اساتید وابسته به دانشگاه علم و صنعت نروژ گفته است:

"استخراج فلزات از بستر دریاها هرگز جایگزین استخراج در خشکی نخواهد شد، اما می‌تواند در آینده در تامین تقاضای جهانی نقش موثری را ایفا کند."

وی همچنین گفته است، معدنکاری‌ در اعماق دریاها ممکن است جو ژئوپلیتیک را تغییر دهد.

نروژ، این فلزات را در "دودکش‌های سیاه" یافت کرده است. دودکش‌های سیاه، چشمه‌های آب گرم بستر دریاها و اقیانوس‌ها هستند. این دودکش‌ها در اثر رخنه آب بسیار داغی که از پوسته کره زمین به کف اقیانوس نشت می‌کند پدید می‌آیند. از این چشمه‌های آب‌های گرم و یا به عبارت دیگر از این دودکش‌های سیاه، مواد معدنی و رسوباتی می‌جوشند که پس از سرد شدن حاوی عناصری همچون روی، مس، نقره، منگنز، نیکل و یا طلا، می‌شوند.

هنگامی که سولفید حاصل از گدازه داغ ذوب شده با آب سردتر دریا برخورد می‌کند، آب خروجی منافذ را سیاه می‌کنند، به همین علت است که به آنها نام "دودکش‌های سیاه" اطلاق شده است.

جالب است که بدانید، برخی از دانشمندان معتقد هستند که، دودکش‌های سیاه ممکن است زادگاه نخستین موجودات زنده در کره زمین باشند.

  • منبع: metalonline.ir
  • تاریخ: چهارشنبه 24 دی 1399 - 18:16
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 415
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید