Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
سرباره‌ غیرآهنی

سرباره‌ غیرآهنی

سرباره‌های غیرآهنی متریال‌هایی هستند که تحت فرآیندهای حرارتی و ذوبی تشکیل می‌شوند.

‌سرباره‌های غیرآهنی در طی بازیابی و پردازش فلزات غیرآهنی از سنگ‌های طبیعی تولید می‌شوند. سرباره‌ها محصولات ذوبی هستند که در درجه‌حرارت بالا تولید می‌شوند و عمدتا برای جداسازی قطعات فلزی و قطعات غیر فلزی که در سنگ‌های معدنی موجود هستند، به کار می‌رود. زمانی که این محصولات ذوبی سرد می‌شوند به دانه‌های کوچک سنگ مانند تبدیل می‌شوند که به آنها سرباره گفته می‌شود. پردازش سنگ‌های معدنی با یک‌سری عملیات‌های استاندار شده انجام می‌گیرد، به این صورت که پس از استخراج، سنگ‌ها برای پاک‌سازی از هرگونه مواد معدنی یا مواد سنگی اضافی دیگر پردازش می‌شوند(مراحلی را طی می‌کنند). این فرآیند شامل ساییدن و پودر کردن سنگ است که به وسیله دستگاه‌های مخصوص انجام می‌گیرد و در آن فلزات از کلوخ و سنگ‌ها جدا می‌شوند. سپس این ماده تصفیه شده تحت یک عملیات حرارتی قرار می‌گیرد تا ترکیبات فلزی و نافلزی آن از یکدیگر جدا شوند. بعد از این مرحله یک فلز خالص بوجود می‌آید، و همانطور که می‌دانید فلز خالص به کار نمی‌آید و باید با آلیاژهای دیگر ترکیب شود تا خواص مورد نظر در آنها تشکیل شود.

سرباره‌های غیرآهنی که در حقیقت از فرآیندهای تولید فلزات غیرآهنی به روش‌های مختلف تولید می‌شوند محدوده گسترده‌ای از ترکیب و لذا گستره وسیعی از خواص فیزیکی را شامل می‌شوند. مقدار فلز پایه در سرباره‌های غیرآهنی بسیار متنوع بوده و تابع خواص مواد ورودی و شرایط عملیاتی است. به طور کلی این سرباره‌ها به انواع مختلف قابل تقسیم هستند که عبارتند از:

* سرباره حاوی آهن بالا حاصل از واحدهای ذوب سولفیدهای مس و سولفید نیکل

* سرباره حاوی مقدار زیاد اکسید منیزیم حاصل از لاتریت (خاک سرخ یا ماده معدنی پیچیده سیلیکاتی نیکل)

* سرباره حاوی مقدار زیاد آهک حاصل از واحدهای ذوب سرب

* سرباره حاوی عناصر گروه پلاتین

نمونه‌ای از ترکیب شیمیایی برخی سرباره‌های غیرآهنی در جدول آمده است.

تالیف و ترجمه: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید