Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
ذوب سرب به روش‌ خانگی

ذوب سرب به روش‌ خانگی

 نحوه ذوب سرب

سرب، نقطه ذوب نسبتا پایینی دارد به همین دلیل یک انتخاب ایده‌آل برای ذوب به حساب می‌آید. فرآیند ذوب سرب فرآیند خیلی پیچیده‌ای نیست، اما باید احتیاط و اصول اساسی را حتما رعایت کنید.

مراحل:

1) تهیه ظرف و منبع حرارت: سرب باید در ظرف مناسب و محیط مناسب که امکان تهویه هوا در آن وجود دارد، ذوب شود. زیرا در حین فرآیند ذوب ممکن است گازهای سمی خطرناکی ایجاد شود که به سلامتی آسیب می‌رساند. ظرفی که برای ذوب کردن سرب استفاده می‌کنید نباید یک قابلمه معمولی باشد، بلکه باید یک ظرف فلزی سنگین باشد. بهترین منبع حرارت دهی هم استفاده از کپسول اکسیژن – استیلن است.

 تهیه ظرف و منبع حرارت

2) سرب‌ها در ظرف بریزید: سرب‌ها را به درون ظرف بریزید. توجه داشته باشید که مقداری از سرب در طی فرآیند یا ریختن آن در قالب به دیواره‌ها می‌چسبد و پِرتی ایجاد می‌کند، به همین دلیل حجم سرب را بیشتر کنید تا میزان دلخواهتان را بدست آورید.

سرب‌ها در ظرف بریزید

3) روشن کردن کپسول: منبع حرارت خود را روشن کنید و درجه حرارتش را روی بالاترین درجه تنظیم کنید. گرما را تا جایی که ممکن است به صورت مستقیم اعمال کنید. سرب در دمای ۳۲۸ درجه سانتیگراد (۶۲۱ درجه فارنهایت)ذوب می‌شود، بنابراین برای ذوب حجم زیادی از سرب زمان زیادی نیاز است. اکثرا سرب‌ها ناخالصی دارند که در فرآیند ذوب احتمالا مشاهده خواهید کرد که این ناخالصی‌ها روی سطح می‌آیند. با یک قاشق فلزی و ترجیحاً آلومینیومی این ناخالصی‌ها را جدا کنید. برای تصفیه سرب ذوب شده، مقدار کمی موم (قطعاتی از یک شمع قدیمی)را به سمت شار رها کنید.آگاه باشید که این تکه‌ها شعله‌هایی ایجاد خواهند کرد و شما باید منتظر بمانید تا این شعله‌ها خاموش شوند. قبل از اینکه مواد ذوبی را به داخل قالب بریزید آن را هم بزنید تا ناخالصی‌ها روی سطح بیایند و جدا شوند.

روشن کردن کپسول

4) ریختن سرب ذوبی به داخل قالب: زمانی که سرب‌ها کاملا ذوب شدند، منبع حرارت را خاموش کنید و با یک دستکش مقاوم و مخصوص ظرف را بردارید و محتویاتش را به داخل قالب بریزید(با رعایت تمام نکات ایمنی). به خاطر داشته باشید که در این مرحله به سرعت باید کار کنید زیرا سرب به سرعت سرد خواهد شد.

ریختن سرب ذوبی به داخل قالب

5) زمان دهید تا سرب به دمای ایمن برسد: پس از ریختن سرب ذوبی به داخل قالب حدود 10 دقیقه زمان دهید تا سرب سرد شود و به دمای ایمن برسد.

 زمان دهید تا سرب به دمای ایمن برسد

نکته: اگر در حین انجام عملیات سرب روی سطحی ریخت، نگران نباشید با یک پیچ گوشتی یا کاردک به راحتی می‌توانید آن را تمیز کنید.

تمیز کردن سرب‌های ریخته شده بر زمین