Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
مراحل آماده‌سازی ضایعات مسی برای بازیافت

مراحل آماده‌سازی ضایعات مسی برای بازیافت

در این مقاله، مراحل طبقه‌بندی و آماده سازی قراضه‌های مسی را برای انجام عملیات بازیافت تشریح نموده‌ایم.

مس موجود در قراضه‌های حاصل از صنایع الکترونیک، خودرو و ارتباطات با بسیاری مواد دیگر همراه است و می‌بایست مراحل طبقه بندی و آماده سازی را پشت سر بگذارد. این مراحل می‌تواند شامل فرآیندهای زیر باشد.

طبقه‌بندی دستی

این روش مبتنی بر جدایش اجزای مختلف از قراضه رادیاتورها و قطعات الکترونیکی با دست است. برخی اوراق کننده‌های خودرو و دیگر ماشین‌آلات، دسته‌های سیم مسی را به منظور فروش به واحدهای بازیافت مس جدا می‌کنند. با جدا نمودن اجزای الکترونیکی مانند کامپیوتر، تلفن و غیره برخی قطعات آنها استفاده مجدد شده و برخی مواد آنها به واحدهای بازیافت فروخته می‌شود. همچنین صفحات مدار چاپی و سایر قطعات دارای مس و فلزات گرانبها نیز برای فرآوری بیشتر به واحدهای بازیابی فروخته می‌شوند.

خردایش

علی‌رغم آنکه در برخی موارد جدایش سیم‌های مسی موجود در قراضه خودرو و سایر دستگاه‌ها قبل از مرحله خردایش صورت می‌گیرد، عمده مس از واحد ASR بازیافت می‌شود.

جدایش با جریان گردابی

در برخی از واحدهای خردایش خودرو از روش جریان گردابی برای جدایش مس از ASR استفاده می‌شود. برخی جداکننده‌های فلزات غیرآهنی نیز از این روش برای بازیابی فلزات غیرآهنی شامل مس از ASR بهره می‌گیرند.

جدایش با واسط سنگین

در برخی واحدهای خردایش نیز از روش جدایش با واسط سنگین برای بازیافت مس از ASR استفاده می‌شود.

برش سیم

یکی از منابع مس با خلوص بالا قراضه‌های سیم و کابل است. انواع معمول سیم که مس از آنها بازیابی می‌شود عبارتند از رشته سیم‌های به کار برده شده در ساختمان‌ها، تجهیزات و کابل‌های برق، انواع کابل‌های ارتباطی، خودروها، کشتی‌ها و معادن. در عملیات برش سیم از فرآیندهای برش، جدایش مغناطیسی فلزات آهنی، دانه بندی و تقسیم مواد به بخش‌های درشت، نرمه و غبار می‌توان استفاده کرد.

جدایش با هوا

هر یک از بخش‌های درشت، نرمه و غبار به روش جدایش با هوا فرآوری می‌شوند تا از آن فلز تمیز، فلز آزاد همراه با مقداری عایق (که به جداکننده برگشت داده می‌شود)، سیم‌های آزاد نشده با اندازه متوسط (که به مرحله سوم کاهش اندازه برگشت داده می‌شود) و عایق تمیز بازیابی گردد.

گرد و غبار تولید شده در فرآیند برش سیم به کمک فیلترهای کیسه‌ای و سیکلون‌ها جمع‌آوری می‌شود. حضور سرب و نقش آلایندگی آن از مشکلات بالقوه‌ای است که بر صنایع برش سیم محدودیت‌هایی وارد می‌کند. سرب در موادی مانند لحیم، رنگ‌دانه‌ها و پایدار کننده عایق‌های پلاستیکی و پوشش‌های محافظ یافت می‌شود.

معمولا مس بازیابی شده از عملیات برش در واحدهای نورد برنج، نورد لوله و نورد مفتول قابل استفاده است. از این مس در واحدهای تصفیه و برای مصارف ویژه کم‌تر استفاده می‌شود.

روش تبریدی

در روش تبریدی که روشی پرهزینه محسوب می‌شود، از سرد کردن قطعات با نیتروژن مایع یا دی اکسید کربن تا دمای کم‌تر از دمای تبدیل نرمی به تردی ماده استفاده می‌شود.

سپس این قطعات توسط ضربه خرد شده و مواد تشکیل دهنده آنها از یکدیگر جدا می‌شوند. در مرحله بعد از روش‌های معمول برای جدایش فلزات استفاده می‌گردد. روش تبریدی برای قراضه‌هایی مانند موتورهای کوچک، ژنراتورها، مبدل‌ها، صفحات مدار، قراضه‌های الکترونیکی، اجزای الکتریکی با پوشش پلاستیکی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تالیف و ترجمه:پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید