Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

معدن‌کاری را بیشتر بشناسیم

معدن‌کاری را بیشتر بشناسیم

در این مقاله توضیحات مختصری در خصوص مفهوم و حرفه معدن‌کاری ارائه خواهیم داد.

به کلیه عملیاتی که به منظور بدست آوردن مواد معدنی بکار می‌رود، معدن‌کاری می‌گویند. این عملیات شامل مراحل زیر است:

- پی‌جویی یا اکتشاف کلی

- اکتشاف تفضیلی

- استخراج

- فرآوری

عملیات پی‌جویی

به این عملیات اکتشاف کلی نیز گفته می‌شود. در این عملیات با در نظر گرفتن معیارهایی چون: سنی، ساختمانی، ژئوشیمیایی، ژئومورفولوژیکی، آب و هوایی، ماگمایی، لیتوگرافی و غیره و همچنین راهنماها و نشانه‌های مختلف از قبیل: اطلاعات مردم محلی، آثار معادن و کوره‌های ذوب قدیمی، در نظر گرفتن اسمی محلی، دگرسانی سنگ‌ها در خلال تشکیل مواد معدنی، قطعاتی از کانسنگ در رسوبات یخچالی یا واریزه‌ها و آبرفت‌ها، و همین‌طور وجود رخنمون جهت مشاهده مستقیم ماده معدنی، نشانه‌های گیاهی و پاراژنزی، با استفاده از روش‌های مختلف دیگر، موقعیت کانسار مشخص می‌شود.

عملیات اکتشاف تفضیلی

این عملیات پس از یافتن محل کانسار، شروع و در یک ناحیه خاص صورت می‌پذیرد. هدف از این مرحله تعیین نوع، ابعاد، میزان، عیار و تغییرات عیار، کانی‌های با ارزش و باطله کانسار، و کلیه عواملی است که در استخراج می‌توانند تاثیر بگذارند. این اطلاعات باید به حدی دقیق و کامل باشد تا طراحان معدن بتوانند با استفاده از اطلاعات جامع آن، طرح استخراج معدن را پیاده نمایند. این عملیات به کمک دانش زمین‌شناسی که منجر به شناسایی زمین از نظر جنس، زمان و شرایط پیدایش می‌شود، علم ژئوفیزیک با توجه به خواص فیزیکی کانی‌ها از قبیل حرارتی، هسته‌ای، گراویتی، مغناظیسی و غیره و علم ژئوشیمی که مربوط به قوانین شیمیایی کانی‌ها می‌شود و در نهایت با استفاده از حفاری‌های گوناگون اکتشافی صورت می‌پذیرد. مرحله اکتشاف تفضیلی جهت کامل شدن، حتی به موازات مرحله استخراج نیز مد نظر قرار می‌گیرد.

استخراج

کانسارها یا در زیرزمین، یا در سطح و یا در نزدیکی سطح زمین قرار دارند و روش‌های استخراج آنها به طور کلی به سه گروه زیر تقسیم می‌شود:

*روش‌های استخراج معادن سطحی

*روش‌های استخراج معادن زیرزمینی

*روش‌های استخراج ترکیبی

به طور معمول کانسارهایی که در سطح یا نزدیکی سطح زمین قرار دارند. به روش‌‌های معادن سطحی، و کانسارهایی که در اعماق زیاد قرار گرفته‌اند به روش‌های معادن زیرزمینی استخراج می‌گردند.

بین اعماق کم و زیاد، مرزی وجود دارد که به آن مرز، خط سر به سری (BESR) می‌گویند. در این مرز استخراج ذخیره مورد نظر از لحاظ اقتصادی با روش‌های زیرزمینی یا سطحی دارای مزیت برابر است. بنابراین با به دست آمدن این عمق می‌توان گفت، هر ذخیره‌ای که در بالای این مرز قرار داشته باشد باید به طریقه‌ سطحی استخراج شود و هر ذخیره‌ای که در پایین این عمق باشد، به طریقه زیرزمینی مقرون به صرفه‌تر است. برای تعیین و محاسبه عمق سربه‌سر، یک بررسی فنی و اقتصادی کامل مورد نیاز است. میزان عمق سربه‌سر در شرایط مختلف کشورهای مختلف و حتی مناطق مختلف در یک کشور متفاوت است.

فرآوری

فرآوری عبارت است از مجموعه عملیاتی که باید بر روی یک ماده معدنی استخراج شده صورت پذیرد تا آن را قابل مصرف نماید.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

مبنای قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است
محصول قیمت خرید قیمت فروش
مس کاتد
21 مهر

61,342

61,342

مس کابلی قرمز
21 مهر

63,500

64,500

مس کابلی درهم
21 مهر

62,200

63,200

مس ذوبی
21 مهر

56,300

57,300

مس آرمیچری
21 مهر

57,700

58,700

مس آسیابی
21 مهر

59,000

60,000

مس مخابرات
21 مهر

60,300

61,300

سفاله برنج
21 مهر

44,000

45,000

زرد بار
21 مهر

44,000

45,000

لوپ بار در هم
21 مهر

42,500

43,500

سرب کابلی
21 مهر

21,000

22,000

شمش روی
21 مهر

24,800

25,800