Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
لیچینگ در متالورژی

لیچینگ در متالورژی

لیچینگ و فرایندش 

لیچینگ در معنای لغوی به معنای تصفیه و سنگ‌شویی است و در متالورژی روش لیچینگ به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد . در این روش از طریق یک محلول ، حلال یک فلز از قسمت جامد آن جدا می‌شود . لیچنگ یک فرآیندی است که سنگ معدن را که یک محلول است از ناخالصی‌های آن که نامحلول هستند جدا می‌کند . این روش در برابر روش‌های دیگر مانند pyrometallurgical ، آسانتر انجام می‌شود و مضرات کمتری دارد .
انواعی از فرآیندهای تصفیه (لیچینگ) وجود دارد که با توجه به نوع عملیات به کار می‌روند . محلول‌های مورد استفاده با توجه به نوع سنگ معدن و مواد اولیه انتخاب می‌شوند . محلول‌هایی که معمولاً برای تصفیه به کار می‌روند اکسید یا سولفید می‌باشد .

اساسا مراحل استخراج فلزات بر اساس فرایند تولید شامل دو روش پیرومتالورژی و هیدرومتالورژی است. پیرومتالورژی بر اساس استخراج و جداسازی فلزات از سایر عناصر و ترکیبات با استفاده از عملیات حرارتی و فرایند های ذوب و ریخته گری است. دمای ذوب بالای اکثر فلزات باعث شده است که روش پیرومتالورژی نیازمند حصول دماهای بالا طی فرایند تولید باشد.ولی روش هیدرومتالورژی بر خلاف روش پیرومتالورژی که در دماهای بالا قابل انجام است، روشی در دمای محیط است که بر مبنای انحلال منابع حاوی فلزات در محلول­ های اسیدی یا بازی و جداسازی آن ­ها از ناخالصی ها با استفاده از افزودنی ­ها و یا روش ­های مختلف شیمیایی است. لیچینگ یا فروشویی همان انحلال انتخابی یک فلز یا کانی با ارزش در یک حلال مناسب مانند آب، اسید، باز و مواد دیگر است. در هیدرومتالورژی از این روش برای حل کردن فلز با ترکیب مورد نظر، از یک سنگ معدنی خام یا فراوری شده استفاده می شود. ­علاوه بر آن، بعضی از محصولات جانبی فرایندهای متالورژیکی مانند محصولات تشویه شده، یا قراضه آلیاژهای مخصوص مثل سوپر الیاژهای پایه نیکل و کبالت و یا لجن الکترولیز تصفیه مس، مورد عمل لیچینگ قرار گرفته و مواد با ارزش آن ­ها جدا و بازیابی می شود. لیچینگ را در موارد استثنایی ممکن است به منظور حذف یک ناخالصی از یک محصول فراوری یا پر عیار شده انجام داد که در نتیجه ضمن حذف ناخالصی نامطلوب، عیار ترکیب مورد نظر در محصول اولیه افزایش می ­یابد. در هر حال هدف نهایی از لیچینگ، جداسازی فلز یا یک ترکیب مورد نظر از ماده اولیه به­ صورت یک محلول پر عیار و سپس بازیابی آن به صورت خالص می باشد.

فرایند جداسازی، تصفیه و غنی سازی

این فرایند کاملاً انتخابی است و در نتیجه محلول لیچ به دست آمده از مرحله قبل حاوی ناخالصی می باشد و اغلب قبل از بازیابی فلز مورد نظر نیاز به تصفیه داردکه عبارتند از:

فرایند تعویض یونی با استفاده از رزین های جامد
فرایندهای جذبی با استفاده از ذغال فعال
فرایند رسوب دادن شیمیایی
فرایندهای مایع-مایع استخراج حلالی

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: پنجشنبه 20 آبان 1400 - 09:01
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 3452