Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
بازار کار رشته مهندسی متالورژی و علم مواد

بازار کار رشته مهندسی متالورژی و علم مواد

زمینه کاری و میزان درآمد همواره یکی از دغدغه های مهندسین است. مهندسین مواد بسته به پارامترهای مختلف مانند نوع کار و سطح مسئولیت، میزان دستمزد متفاوتی خواهند داشت.

استخدام مهندس مواد می تواند در صنایع تولید فولاد، ذوب‌آهن، صنایع خودروسازی،‌ صنایع هوا- فضا، صنایع ساختمانی،‌ صنایع چینی، بلور و شیشه، صنایع تولید نیرو، صنایع نظامی و صنعت نفت وپتروشیمی، کارخانجات تولید قطعات فلزی ( مانند صنایع ریخته‌گری، صنایع متالورژی پودر، صنایع‌ فولادسازی‌، صنایع‌ دفاع‌، هواپیماسازی‌، کشتی‌سازی‌، تراکتورسازی‌، خودروسازی‌ و ساخت‌ قطعات‌ مختلف‌ وسایل‌ خانگی‌)، معادن ‌و صنعت سیمان صورت گیرد.با کسب تجربه بیشتر مهندس مواد می تواند در رده های بالاتر مانند مدیریت پروژه، متخصص گروه خاصی از مواد، کار در حوزه تحقیقات و مشاوره استخدام شود.


استخدام مهندس مواد در سایر کشورها
وضعیت استخدام مهندس مواد در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :
آمریکا - پیش بینی هانشان می دهد میزان استخدام مهندسان مواد بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۹ درصدی خواهدداشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
استرالیا - در سال ۲۰۱۱، میزان استخدام مهندس مواد ۷.۸ درصدرشد و در ۵ سال گذشته نسبت به متوسط رشد استخدام همه مشاغل (۱۰.۲ درصد)، ۷۵.۷ درصد رشدداشته است.


درآمد و حقوق مهندس مواد
مهندس مواد که در سازمان های دولتی استخدام می شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوقدریافت می کند. مهندس موادی هم که در بخش خصوصی فعال است، با توجه به میزان مهارت،توانمندی ، تجربه و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما، درآمدهای مختلفی دارد. بدیهی است که مهندس مواد با تجربه تر که دارای تخصص بیشتری می باشد و یا اینکه توانسته مهارت های خود را بهتر عرضه کند و شرکت های مناسبی را برای کار انتخاب کند، دارای درآمدهای بیشتر می باشد. مهندس مواد تازه کار و کم تجربه و یا فردی که از تخصص و مهارت قابل توجهی برخوردار نمی باشد، دارای حقوق های کمتر می باشد.
در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلیاز نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندسان مواد در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است. برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل مهندسمتالورژی، مهندس جوش، بازرس فنی، سرپرست تولید، مدیر کنترل کیفیت، مدیر اجرایی و … میباشند که یک مهندس مواد می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید. برای مهندس مواد در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر ومتوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندسان موادی که در سمت مهندس متالورژی در رده کارشناس کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، ماهیانه حداقل درآمد ۷۸۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.


 
Mine%20Eng%201.jpg 


 همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندسان مواد می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس مواد از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس مواد نیز افزایش می یابد. توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یاسازمانی (اعم از دولتییا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 
Mine%20Eng%202.jpg   


درآمد مهندس مواد در سایر کشورها
درآمد مهندس مواد در برخی از کشورهای دنیا به شرح زیر است
 آمریکا - متوسط درآمد سالانه مهندس مواد ۸۳.۱۲۰ دلار(متوسط درآمد سالانه مهندسان۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰  ومطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۵,۲۰۰ دلار بوده است.
استرالیا -  متوسط درآمد سالانه مهندس مواد ۱۰۷.۴۰۰ دلار(قبل از کسر مالیات) می باشد.
انگلستان - متوسط درآمد سالانه مهندس مواد برای افرادتازه کار بین ۳۰.۰۰۰ تا ۳۹.۰۰۰ دلار،  برای افراد با تجربه بین ۴۰.۰۰۰ تا۶۰.۰۰۰  دلار و برای مهندسان ارشد ۶۸.۰۰۰ دلارمی باشد.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید