Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
ایران در افت تولید سیمان در جهان اول شد

ایران در افت تولید سیمان در جهان اول شد

صنعتی که در سال‌های گذشته با تبدیل شدن به یک محصول صادراتی در حال بدل شدن به یک نقطه اتکا در اقتصاد کشور بود، امروز به وضعیتی درآمده که هر روز خبر تعطیل شدن یک واحد تولید سیمان از گوشه و کنار کشور شنیده می‌شود.

به گزارش متال آنلاین رکود درتکشور سایه انداخته بود، که به گواه اکثر اقتصاددانان و فعالان اقتصادی نمونه آن در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی‌بی سابقه بوده است.

یکی از صنایعی که در سه سال گذشته سخت ترین روزهای ممکن را تجربه کرده، صنعت سیمان است. صنعتی که در سال‌های گذشته با تبدیل شدن به یک محصول صادراتی در حال بدل شدن به یک نقطه اتکا در اقتصاد کشور بود، امروز به وضعیتی درآمده که هر روز خبر تعطیل شدن یک واحد تولید سیمان از گوشه و کنار کشور شنیده می‌شود.

توقف طرح بزرگ مسکن مهر و بی برنامگی دولت در حوزه مسکن در کنار کاهش شدید ساخت و ساز و بودجه های عمرانی دست به دست هم داد که صنعت سیمان کشور با بحران بی سابقه ای رو به شود. در کنار این

مسائل از دست دادن بازارهای صادراتی و ضعف دولت یازدهم در تجارت خارجی شرایطی را فراهم کرده که مقاصد صادراتی صنعت سیمان ایران هم طی سه سال گذشته یکی یکی از دست برود و کار را به جایی بکشاند که صنعت سیمان کشور وارد بحران بسیار عمیقی شود.

بدترین آمارهای صنعت سیمان کشور در دولت یازدهم

طبق آخرین آمارهای بین المللی شاهد کاهش رتبه تولید سیمان از رتبه 4 در سال 2012 به رتبه 9 در سال 2015 بودیم، که در نوع خود بی سابقه بوده است.

در منطقه هم با این که کشور ما چندین سال رتبه نخست تولید سیمان را در اختیار داشت، در سال 2015 جای خود را به عربستان سعودی داد. همچنین شکستن رکورد بیشترین میزان کاهش سالیانه تولید سیمان در طول 80 سال سابقه این صنعت در ایران در سال 2015 با 11.7 درصد کاهش از دیگر دستاوردهای رکود در صنعت سیمان طی سال‌های فعالیت دولت یازدهم بود.

در حال حاضر نرخ مصوب سیمان در ایران حدودا 32 دلار در هر تن است، که از نصف قیمت جهانی هم رقم کمتری دارد. همچنین در سال 94 برخی کارخانجات قیمت فروش را تا تنی 17 دلار هم کاهش دادند، یعنی رکورد ارزانترین کالای استراتژیک جهان را هم شکستند.

همچنین سال گذشته ایران با رکورد 14.4 میلیون تن موجودی انبار در سال 2015 و کسب رتبه نخست بیشترین موجودی کالای صنعتی دپو شده در انبار در جهان را در اختیار گرفت. همچنین سال گذشته مصرف سرانه سیمان در کشور 11 درصد و مصرف این محصول نسبت به سال 93، 10 درصد کاهش یافته است.

طبق آمار مصرف سیمان در سال قبل نسبت به سال 92، یعنی نخستن سال دولت یازدهم 12.6 درصد و نسبت به سال 91 یعنی آخرین سال دولت قبل 15.6 درصد کاهش یافت.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید