Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
آشنایی با برخی آلیاژهای روی

آشنایی با برخی آلیاژهای روی

آلیاژهای روی:

مفرغ: 

آلیاژی است که از آمیزش و امتزاج دو فلز مس و قلع بدست می‌آید و می‌تواند تا 6 درصد روی نیز داشته باشد. لازم به ذکر است که قدیمی‌ترین مفرغ پیدا شده مربوط به لرستان ایران می‌باشد.

سرب خشک: 

آلیاژهای روی همراه با مقادیر مختلف آلومینیوم به عنوان یک عنصر آلیاژی، به رنگ سرب در حالی که نرمی سرب را ندارند، در ایران اصطلاحا به «سرب خشک» معروف شده‌اند.

بابیت: 

از آلیاژهای ضد اصطکاک است که اولین بار به وسیله Babit (1862-1799) مخترع امریکایی ساخته شد. امروزه اصطلاح آلیاژ بابیت به دسته‌ای از آلیاژهای نقره‌فام مرکب از روی، مس، قلع، آنتیموان و آرسنیک به نسبت‌های مختلف اطلاق می‌شود و در ساخت یاتاقان ماشین‌ها بسیار کاربرد دارند.

ورشو:

 آلیاژی است از آمیزش و امتزاج فلزات مس، روی، نیکل، سرب. ورشو آلیاژی است سفید و براق و به خوبی می‌توان سطح آن را آب نقره داد. این آلیاژ به نام‌های German Silver و Nickel Brass نیز شناخته می‌شود. در ادامه با دو نوع آن آشنا می‌شویم:

1)با علامت اختصاری NS 57 12 pb  (در سیستم DIN)، محتوای ترکیبات 57% مس، 12% نیکل، 5/2% سرب، 5/28% روی. جهت مصارف عینک‌سازی و کلید سازی کاربرد دارد.

2)با علامت اختصاری NS 65 12 (در سیستم DIN)، محتوای ترکیبات 65% مس، 12% نیکل، و 23% روی است. جهت مصارف صنایع ظریف، کنده‌کاری، تزیینات داخلی و فنرها به کار می‌رود.

مسوار:

 آلیاژی است که از آمیزش و امتزاج فلزات مس، قلع و روی که در ساخت یاتاقان‌ها و چرخ‌دنده‌ها کاربرد دارد.

لحیم: 

آلیاژی است که شامل روی و مس یا قلع و سرب که پس از ذوب شدن می‌توان دو فلز را به خوبی به هم جوش داد.

هیتنسو: 

نام تجاری نوعی از آلیاژ برنج که دارای مقاومت کششی بسیار زیادی می‌باشد.

گالفان:

 آلیاژی است از روی و آلومینیوم که توسط ILZRO برای پوشش فولاد تهیه گردیده است. این آلیاژ قابلیت شکل‌پذیری بالا، مقاومت زیاد در برابر خوردگی و رنگ پذیری عالی دارد. مقاومت این آلیاژ در مقابل خوردگی دو تا سه برابر فولاد گالوانیزه است.

آلزن 305: 

این آلیاژ حاوی 30 درصد آلومینیوم، 65 درصد روی و 5 درصد مس است که در ساخت یاتاقان‌ها کاربرد دارد.

آلیاژ سوپر الاستیک روی:

 این آلیاژها دارای 22 درصد آلومینیوم هستند و خاصیت سوپر الاستیک خود را در اثر عملیات حرارتی خاصی در دمای 260 درجه سانتیگراد به دست می‌آورند.

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: یکشنبه 11 مهر 1400 - 11:21
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 772