Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
اهمیت بازیافت ضایعات مس

اهمیت بازیافت ضایعات مس

نگاهی اجمالی به جایگاه با اهمیت بازیافت محصولات مسی.

براساس اظهارات گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG)، حدود 50% از مس مورد استفاده در اروپا از طریق ضایعات مس تامین می‌شود. این امر نشان‎ می‌دهد که نیاز صنایع به مس می‌تواند از طریق کاربرد ضایعات مس، برآورده شود.

از اواسط دهه 1960 تا همین سال‌های اخیر، تقاضای جهانی برای مس تصفیه شده بیش از 250% (از 5 میلیون به 20 میلیون تن) افزایش یافته است. تولید معادن برای تامین این تقاضای رو به رشد حیاتی است. اما برای اطمینان از اینکه مس کافی برای تامین نیازهای آینده جامعه در دسترس باشد، باید بر روی ضایعات مس و بازیافت آنها سرمایه‌ گذاری ویژه‌ای انجام پذیرد.

یک رایانه حاوی حدود 1.5 کیلوگرم مس، یک خانه معمولی حاوی حدود 100 کیلوگرم مس و یک توربین بادی حاوی 5 تن مس است. با توجه به اینکه مس بدون هیچ گونه افت عملکردی می‌تواند بارها و بارها به طور کامل بازیافت و مورد استفاده قرار گیرد، انگیزه کافی برای بازیافت مجدد این محصولات مسی و همچنین ضایعات مسی، وجود دارد.

در سال 2014 و در اروپا، حدود 2.1 میلیون تن مس مورد استفاده مجدد قرار گرفته است. به عبارت دیگر، 2.1 میلیون تن از ضایعات مس بازیافت و مجددا در چرخه تولید قرار گرفته‌اند. این رشد بازیافت و استفاده از ضایعات مس، ناشی از افزایش کاربرد این فلز در سراسر کره زمین و همچنین افزایش تقاضا برای فناوری‌های پیشگام بوده است.

با مدرن‌ شدن زندگی بشر و همچنین پیشرفت‌های روز افزون تکنولوژی‌ها، نیاز به مس هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود. به عنوان مثال، در عصر حاضر که ویروس کرونا در سطح جهان شیوع یافته است، تنها ماده‌ای که به سرعت این ویروس را از بین می‌برد مس است. محققان علاوه بر اینکه در راستای مبارزه با شیوع این ویروس اقدام به ساخت ماسکی از مس کرده‌اند در حال تلاش برای ساختن ابزاری (مانند دستگیره درب) از جنس مس هستند تا از انتقال بیشتر این بیماری جلوگیری کنند. با پیشرفت چنین تکنولوژی‌هایی، سطح مسی که از معادن استخراج می‌شود، پاسخگوی این حجم از تقاضا نخواهد بود، بنابراین از دیگر دلایلی که باید به ضایعات مس و بازیافت آنها توجه ویژه‌ای نشان داد، عرضه محدود مس معادن و حفظ تعادل موجودی مس در بازار است.

جالب است که بدانید، طبق گفته‌های برخی گزارش‌های رسمی، در ایالات متحده، به همان اندازه‌ای که سنگ معدنی مس از معادن استخراج می‌شود، مس بازیافت می‌شود. بدین صورت که، تمام میزان مسی که، به عنوان مثال در ساخت یک سیم بکار رفته، مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرد.

  • منبع: metalonline.ir
  • تاریخ: دوشنبه 28 مهر 1399 - 13:44
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 587
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید