Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
اهمیت بازیافت ضایعات آلومینیوم

اهمیت بازیافت ضایعات آلومینیوم

بررسی اهمیت جایگاه بازیافت ضایعات آلومینیومی و مزیت‌های آن.

بازیافت ضایعات آلومینیوم فرآیندی است که در آن محصولات آلومینیومی، بعد از یک بار یا چند بار استفاده، دوباره به چرخه تولید باز می‌گردند و از آنها محصولات آلومینیومی جدید دیگری ساخته می‌شود.

فرآیند بازیافت ضایعات آلومینیوم، شامل ذوب مجدد این فلز می‌شود که بسیار ارزان‌تر و کم‌مصرف‌تر از تولید آلومینیوم از طریق الکترولیز اکسید آلومینیوم (Al2O3)، که ابتدا باید از سنگ بوکسیت استخراج شود و سپس با استفاده از فرآیند بایر تصفیه شود، می‌باشد.

بازیافت ضایعات آلومینیوم، تنها به 5% از انرژی مصرف شده برای تولید آلومینیوم جدید از سنگ معدنی آن، نیاز دارد. به عبارت دیگر، تولید آلومینیوم جدید از طریق بازیافت ضایعات آلومینیوم 95% انرژی کمتری نسبت به تولید آلومینیوم جدید از طریق سنگ معدنی آن، می‌برد. این امر همچنین انتشار گازهای گلخانه‌های در اتمسفر را نیز کاهش می‌دهد.

به همین علت در ایالات متحده و در آخرین آمارها 36% از آلومینیوم تولید شده از ضایعات قدیمی بازیافتی است.

همانطور که در مقاله‌های پیشین به آن اشاره کرده بودیم، قوطی‌های نوشیدنی بیشترین میزان ضایعات بازیافتی را در بین دیگر ضایعات آلومینیوم، به خود اختصاص داده‌ است.

بازیافت ضایعات آلومینیوم روش جدیدی نیست. از اوایل دهه 1900 میلادی و به طور گسترده در طول جنگ جهانی دوم، بازیافت ضایعات آلومینیوم، یک روش متداول بوده است. با این وجود، این عملیات تا اواخر دهه 1960 میلادی کم اهمیت بود. سرانجام زمانیکه قوطی‌های نوشیدنی آلومینیومی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کردند و کاربرد آنها رو به فزونی رفت، بازیافت آنها در اذهان عمومی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد.

نکته حائز اهمیت در بازیافت ضایعات آلومینیومی این است که، در بازیافت، همانند بازیافت ضایعات مسی، هیچ تغییری در اصل و عنصر این فلز رخ نمی‌دهد. محصولات و ضایعات آلومینیومی، می‌توانند بارها و بارها بازیافت شوند و برای تولید هر محصولی که در تولید آن نیاز به آلومینیوم جدید وجود دارد، بکار برود.

منابع ضایعات آلومینیومی بسیار وسیع و گسترده هستند، از هواپیما، اتومبیل، دوچرخه، قایق، رایانه، ظروف آشپزی، ناودان، سایدینگ و سیم گرفته تا انواعی از محصولات آلومینیومی دیگر. برای مشاهده طبقه‌بندی‌های صورت گرفته در خصوص منابع ضایعات آلومینیوم می‌توانید به مقاله «ضایعات آلومینیوم» رجوع کنید.

بازیافت ضایعات آلومینیوم به طور کلی صرفه جویی قابل توجهی در تولید آلومینیوم جدید ایجاد می‌کند، حتی زمانیکه هزینه جمع‌آوری، جداسازی و بازیافت آن نیز در نظر گرفته می‌شود. در دراز مدت، پس انداز ملی بزرگتری نیز انجام می‌شود چراکه هزینه‌های مربوط به دفن ضایعات، معادن و حمل و نقل بین المللی آلومینیوم خام را کاهش می‌دهد.

همچنین، استفاده از ضایعات آلومینیوم نیاز به استخراج بوکسیت را کاهش می‌دهد، که این امر به حفظ منابع بوکسیت برای دسترسی آیندگان به این ماده، کمک می‌کند.

  • منبع: metalonline.ir
  • تاریخ: سه شنبه 29 مهر 1399 - 13:44
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 1242
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید