Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

تاریخچه فلز روی در ایران

تاریخچه فلز روی در ایران

اگر علاقمند به دانستن تاریخچه فلز روی در ایران هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه متال آنلاین باشید.

آشنایی با فلز روی در ایران سابقه دیرینه داشته، چنان که گفته می‌شود صنعت فلزکاری در ایران سابقه هفت هزار ساله دارد. چنانچه پیداست، ایرانیان از کهن‌ترین ایام، توانایی ساخت آلیاژهای گوناگونی از فلزات را داشته‌اند. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برنج(آلیاژ مس و روی)، هفت جوش(آلیاژی با ترکیب هفت عنصر فلزی: مس، طلا، نقره، روی یا سرب، قلع، آهن و جیوه یا پلاتین)، سفید روی(نوعی آلیاژ که رنگ و جلای زیبایی داشته و جهت ساخت ظروف بکار می‌رفته است)، مفرغ(آلیاژ مس و قلع یا روی) مفرغ اولین بار توسط ایرانیان در منطقه لرستان ساخته شده است.

در دوره ساسانیان صنعت فلزکاری بسیار توسعه یافته است چنانچه با بررسی‌ نمونه‌های ارزنده و زیبای به جای مانده می‌توان به تکنیک بالای (در زمان خود) صنعت فلزکاری در این دوره پی برد. در این دوره فلزکاران از آلیاژ سرب و روی ظروف زیبایی می‌ساختند که ظاهری نقره فام داشته و بعضا توسط سنگ‌های قیمتی و رنگین ترصیع می‌شدند.

متاسفانه از پیشینه تهیه روی در ایران شواهد مکتوب چندانی در دست نیست. اینکه ایرانیان چگونه آلیاژهایی از روی تولید، و تکنولوژی ساخت اینگونه آلیاژها در عصر خود به چه صورتی بوده مطالبی مکتوب(در پژوهش‌های انجام شده توسط نگارنده) به دست نیامده است. البته هنوز آثاری از کوره‌های بسیار قدیمی در اطراف برخی از معادن سرب و روی مشهود می‌باشد ولی مطالعات انجام شده در خصوص این آثار بسیار کم و ناکافی است.

در تفحص صورت گرفته توسط نگارنده در کتب بجا مانده از شاعران و ادیبان کهن ایران مطالب بسیاری در زمینه فلز روی بدست آمده است. گویی بنای جمله برخی ابیات اشعار بر این کلمه تکیه داشته، که در زیر به ذکر چند نمونه از آنها بسنده می‌شود:

تو گفتی که از آهنش کرده‌اند            به سنگ و به رویش برآورده‌اند (فردوسی)

بفرمود     کآهنگران     آوردند            مس  و  روی  پتک  گران آورند  (فردوسی)

آهنم  از  آهن  و  رویی   وگر             آب    شوی    آب   ترا   آهنم   (ناصر خسرو)

همچنین در ابیاتی از دیگر شاعران به نام سده‌های گذشته ایران به کلمات مرکب دیگری چون: رویین، خم، رویین درق، رویین دز، رویین دژ، رویین سم، رویینه مال، رویینه نای و ... برخورد کرده که نشان از شناخت این فلز در ایام بسیار گذشته توسط ایرانیان دارد.

چنانچه مارکوپلو در پایان قرن سیزدهم توصیف نموده است که در بلاد ایران از اکسید روی جهت تولید توتیا (محلولی از ویترول روی) استفاده کرده که به زبان محلی سرمه نامیده می‌شده است و برای التیام دردهای چشم مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

در چند دهه گذشته در ایران از فلز روی جهت ساخت ظروف آشپزی استفاده زیادی می‌شده است که به غلط در بین عوام به نام روح نامیده و ظروف ساخته شده از آن را روحی می‌نامیدند. هنوز هم با توجه به اینکه آلومینیوم جایگزین روی در ظروف آشپزخانه شده است، برخی مردم به اشتباه این ظروف را همچنان روحی می‌نامند.

در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای نسبت به گذشته در صنعت تولید روی و ترکیبات آن در ایران ایجاد شده است.

تنظیم کننده: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است