Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تاریخچه مولیبدن

تاریخچه مولیبدن

مولیبدن و شرح مختصری از تاریخچه آن.

مولیبدن، چهل و دومین عنصر جدول تناوبی و از فلزات مهم در صنعت است. این فلز، از نظر شیمیایی با داشتن والانس‌های 0، +2، +3، +4، +5 و +6 یک عنصر پیچیده است که می‌تواند با هر کدام از این والانس‌ها در ترکیبات شیمیایی زیادی شرکت کند.

مولیبدن در سال 1778 توسط شیل کشف و تجزیه شد و البته تا صد سال بعد از آن، صرفا به عنوان یک موضوع آزمایشگاهی برای بررسی باقی ماند.

این فلز در ترکیب بیش از 10 کانی شناخته شده وجود دارد ولی در عمل، تنها از کانی مولیبدنیت (با فرمول شیمیایی MoS2) تولید می‌شود و از این رو مولیبدنیت تنها منبع اقتصادی مهم مولیبدن است. تا سال 1915 میلادی مولیبدن به عنوان یک فلز نادر شناخته می‌شد. منبع اصلی تامین کان‌سنگ مولیبدن در طول قرن نوزدهم، معدن کنابن در نروژ بود که عملیات تغلیظ ماده معدنی آن به روش سنگ‌جوری صورت می‌گرفت.

اولین کاربرد عمده مولیبدن، در جنگ جهانی اول اتفاق افتاد، وقتی که فولاد با اضافه شدن این فلز دارای استحکام و قدرتی عالی در دمای بالا شد و در زره پوش‌ها و موتور هواپیماها به کار گرفته شد. در طول جنگ جهانی اول آلمان به طور گسترده‌ای از این فلز استفاده کرد و در پی آن صنعت مولیبدن در سال 1917 در کلایمکس کلورادو ایالات متحده پای گرفت. تقاضای جنگ برای مولیبدن موجب تسریع توسعه معدن کلایمکس و جایگزینی روش تغلیظ آن از سنگ‌جوری به فلوتاسیون شد.

با پایان یافتن جنگ و پایان ناگهانی تقاضای مولیبدن، معدن کلایمکس تعطیل شد. این فلز تا اواسط دهه 1920 هنوز مقبولیت چشمگیری پیدا نکرده بود تا آنکه برای مصرف در ساخت اتومبیل، به صنایع فولاد ایالات متحده راه یافت. به این ترتیب در سال 1924 با توسعه صنعت اتومبیل‌سازی، موج جدید تقاضا برای مولیبدن در دوران صلح آغاز شد. در این دوره افزایش مستمر تقاضا برای مولیبدن برای کاربردهای متالورژیکی و شیمیایی هم‌زمان شد.

مولیبدن به عنوان یک محصول جنبی، اولین‌بار از عملیات تغلیظ مس در مکزیک به دست آمد که بعد از مدت کوتاهی، بخش یوتای شرکت مس کنکات در اواسط دهه 1930 این عملیات را دنبال کرد.

در سال 1933 فلوتاسیون انتخابی مولبیدنیت از کانه پورفیری مس، توسط شرکت آناکودا در کانانیا(در مکزیک) توسعه یافت و شرکت کنکات نیز خیلی زود آن را در معادن یوتا مورد استفاده قرار داد. این فناوری بعدا به معادن ال‌تنینته متعلق به شرکت کنکات و معدن چوکیکاماتا متعلق به شرکت آناکوندا نیز راه یافت. به این ترتیب عصر تولید مولیبدن به عنوان یک محصول جنبی تغلیظ مس آغاز شد.

  • منبع: metalonline.ir
  • تاریخ: سه شنبه 4 شهریور 1399 - 16:56
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 438
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید