Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

تاریخچه بازیافت فلزات

تاریخچه بازیافت فلزات

بازیافت فلزات یک تاریخچه طولانی دارد که در این مطلب به صورت مختصر به آن خواهیم پرداخت.

بازیافت مواد و استفاده مجدد از آن تاریخچه طولانی دارد و به زمان ساخت ابزار و اشیای مورد نیاز بشر برمی‌گردد. ارزش ذاتی مصنوعات در مقایسه با درآمد و دارایی فردی، دشواری نسبی و هزینه بالای دستیابی به مواد خام یا محصولات جایگزین موجب شده استفاده مجدد، بازیابی یا بازیافت به یک نیاز اقتصادی و فیزیکی تبدیل گردد.

برای مدت مدیدی از تاریخ بشر، بازیافت بصورت دستی، محلی و یا صنعتی انجام می‌گرفته است. از 2000 سال پیش برخی از مواد باطله مانند شیشه و فلزات گرانبها در معرض تجارت خارجی قرار گرفتند. فعالیت‌های اولیه بازیافت در مقیاس کوچک انجام شده و محدود به مواد و محصولاتی بوده که به طور مستقیم قابلیت استفاده مجدد را داشته و یا بازیابی مجدد آنها از دیدگاه فنی به نسبت ساده بوده است.

در انگلستان، دوران پیش از صنعتی شدن دوران طلایی بازیافت نامیده شده است. در این دوران، موادی مانند آجر، سنگ‌های ساختمانی و فلزاتی مانند سرب بازیابی مجدد شده و دوباره مورد استفاده قرار می‌گرفتند. به دنبال انقلاب صنعتی در اروپا و آمریکای شمالی و توسعه فناوری‌های پیچیده در تولید فلزات و سایر مواد، پتانسیل لازم برای بازیافت افزایش یافت.

در اواسط قرن نوزدهم به دنبال سامان‌دهی بازار و انتشار قیمت‌های مبنا، داد و ستد مواد و محصولات ثانویه مورد حمایت قرار گرفت و صنعت بازیافت ارتقا یافت. نوآوری‌های ارائه شده در فناوری در نیمه اول قرن گذشته، سبب سهولت در دستیابی به مواد مختلف به ویژه مواد معدنی خام و در نتیجه کاهش قیمت آنها و افزایش مصرف شده است. این امر همراه با افزایش ثروت انگیزه بازیافت را کاهش داد. در حالی که مقدمات ظهور مواد جدید و محصولات پیچیده‌تر و روند حرکت به سوی قطعات ریزتر و استفاده اقتصادی از مواد، به تدریج موجب تغییر مسیر بازیافت به سوی فناوری‌های جدیدتر و گران‌تر گردید. به طوری که در نیمه دوم قرن بیستم به دلایل اقتصادی، صنعت بازیافت نه تنها ابقا شد بلکه گسترده‌تر و بسیار متنوع‌تر به کار خود ادامه داد.

صرف نظر از موارد فرعی نظیر اوضاع بد اقتصادی ناشی از جنگ‌ها، تحریم‌های تجاری و غیره به ویژه از دهه 1960، دولت‌ها به طور مستقیم به بازیافت مواد روی آوردند. بالاخره در دهه‌های اخیر انگیزه بازیافت و استفاده مجدد از محصولات دورریز یا مواد باطله، از حفظ ذخایر و نگرانی در مورد اتمام منابع به تمرکز بر روی حفظ منابع زیست محیطی در جهت کاهش آلودگی ارتقا یافته است.

تالیف: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است