Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
نخستین عنصر معدنی شناخته شده

نخستین عنصر معدنی شناخته شده

اولین عنصر شناخته شده چیست؟

انسان‌های نخستین 9 عنصر که عبارت هستند از طلا، نقره، مس، آهن، سرب، قلع، جیوه، گوگرد و کربن را می‌شناختند. اینها عناصری هستند که به شکل خالص در طبیعت وجود دارند و یا با استفاده از وسایل نسبتا ساده تصفیه می‌شوند. در زمان‌های گذشته ماهیت این عناصر ناشناخته بود. بیشتر تمدن‌ها عناصری مثل زمین، هوا، آتش، آب، چوب و یا فلز را می‍شناختند. در تاریخ فقط این نه عنصر ثبت شده، اما عناصر محلی یا بومی دیگری هم وجود داشتند که انسان‌های اولیه از آن استفاده می‌کردند.

نکته: برخی پژوهشگران سال ولادت حضرت عیسی (ع) را تقریبا و نه دقیقا، آغاز تاریخ میلادی می‌دانند. زیرا محاسبات تاریخی نشان می‌دهد اگر عیسی مسیح در زمان پادشاهانی متولد شده باشد که نامشان به همین مناسبت در اناجیل آمده است، این تولد باید ۴ تا ۸ سال قبل از مبدا زمانی میلادی فعلی رخ داده باشد.

مس

قدمت استفاده از مس به 9000 سال قبل از میلاد مسیح در خاورمیانه برمی‌گردد. در اصل این فلز به صورت بومی استخراج شده است.

در آناتولی، دانه‌های مسی کشف شده‌اند که قدمت آنها به 6000 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. یک مرکز ذوب مس نیز در صربستان کشف شده که قدمت آن به 5000 سال قبل میلاد مسیح برمی‌گردد.

سرب

سرب، فلزی است که نقطه ذوبی پایینی دارد بنابراین ذوب آن برای انسان‌های اولیه آسان بوده است. این احتمال می‌رود که ذوب سرب در حدود 9000 سال پیش (7000 سال قبل میلاد مسیح) رخ داده است.

قدیمی‌ترین آثار باستانی سربی، مجسمه‌ای در معبد Osiris در مصر است که در حدود 3800 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.

طلا

از طلا  قبل از 6000 سال پیش از میلاد استفاده می‌شده است. قدیمی‌ترین آثار باستانی بجا مانده از طلا از منطقه Levant از شرق آسیاست.

نقره

انسان‌ها پیش از 5000 سال قبل از میلاد مسیح از نقره استفاده می‌کردند. قدیمی‌ترین آثار باستانی بجای مانده از طلا از آسیای صغیر است و  قدمت آن به حدود 4000 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

آهن

آهن پیش از 5000 سال قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار گرفته است. انسان‌ها 3000 سال قبل از میلاد ذوب آهن را آموختند که سرانجام به عصر آهن منتهی شد که حدود 1200 سال قبل از میلاد آغاز شد.

کربن

در ابتدا عناصر کربن به اشکال زغال، گرافیت و الماس شناخته شده بودند. سومریان و مصریان از زغال چوب از 3750 سال قبل از میلاد استفاده می‌کردند. الماس‌ها، حداقل پیش از 2500 سال قبل از میلاد شناخته شده بودند.

قلع

حدود 3500 سال قبل از میلاد مسیح در آسیای صغیر برای ساخت برنز، قلع و مس را با یکدیگر مخلوط کردند. قدیمی‌ترین آثار بجا مانده از قلع مربوط به 2000 سال قبل از میلاد مسیح از ترکیه است.

گوگرد

 اولین گوگرد پیش از 2000 سال قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار گرفته است. گوگرد اولین ماده‌ای بود که به عنوان یک عنصر شیمیایی شناخته شد.

جیوه

قدمت استفاده از جیوه به حداقل 1500 سال قبل از میلاد برمی‌گردد.

سایر عناصر بومی

در حالیکه تاریخ تنها 9 عنصر را به عنوان عناصر اولیه ثبت کرده است اما عناصر دیگری هم وجود دارند که به عنوان مواد معدنی بومی به شکل خالص یا آلیاژ بوجود می‌آیند. این عناصر بومی عبارتند از:

آلومینیوم - آنتیموان - آرسنیک - بیسموت - کادمیوم - کروم - کبالت  - ایندیوم - ایریدیم - منگنز - مولیبدن - نیکل - نیوبیوم - اسمیوم - پالادیوم - پلاتین - رنیوم - رودیوم - سلنیوم - سیلیکون - تانتالوم - تلوریم - تیتانیوم - تنگستن - وانادیوم

فلز روی

از میان این عناصر آرسنیک، آنتیموان و بیسموت پیش از دیگر عنصرها شناخته شدند و دیگر عناصر از قرن 17 به بعد شناخته شدند.