Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
حقایقی در مورد فلزات

حقایقی در مورد فلزات

متال آنلاین در این مقاله به شرح برخی دانستنی‌های جالب در خصوص فلزات پرداخته است.

بیشتر عناصر جدول تناوبی را فلزات تشکیل می‌دهند. شما هر روز از فلزات استفاده می‌کنید، اما چقدر از آنها اطلاع دارید؟ در این مقاله متال آنلاین لیستی از حقایقی ساده در خصوص فلزات را گردآوری و آنها را به رشته تحریر درآورده است.

♦ کلمه «فلز یا متال» از کلمه یونانی «متالون» گرفته شده است که به معنی معدن، حفاری کردن یا خاکبرداری، و یا استخراج از زمین است.

♦ 75% از همه عناصر جدول تناوبی فلزات هستند.

♦ فلزات به دسته‌های مختلفی از جمله فلزات اساسی، فلزات واسطه، فلزات قلیایی، فلزات قلیایی خاکی، نادر خاکی، لانتانیدها و آکتینیدها تقسیم می‌شوند.

♦ در دمای اتاق، تمام فلزات به جز جیوه که یک مایع است، جامد می‌باشند.

♦ با وجود اینکه آلومینیوم فراوان‌ترین فلز در پوسته زمین است، اما فراوان‌ترین عنصر در سراسر کره زمین «آهن» است که بخش بزرگی از هسته زمین را تشکیل می‌دهد.

♦ تا زمان قرون وسطا، تنها 7 فلز شناخته شده وجود داشت، که آنها را «فلزات باستانی» نامیده‌اند. فلزات باستانی و تاریخ تقریبی کشف آنها عبارتند از:

طلا (6000 سال قبل از میلاد)

مس (9000 سال قبل از میلاد)

نقره (4000 سال قبل از میلاد)

سرب (6400 سال قبل از میلاد)

قلع (3000 سال قبل از میلاد)

آهن (1500 سال قبل از میلاد)

جیوه (1500 سال قبل از میلاد)

♦ بسیاری از فلزات، سنگین یا متراکم هستند، اگرچه برخی فلزات مانند لیتیوم، به اندازه کافی برای شناور شدن بر روی آب سبک وزن هستند.

♦ فلزاتی که تحت عنوان شبه فلزات یا نیمه فلزات شناخته می‌شوند، هم دارای خواص فلزات هستند و هم خواص غیرفلزات.

♦ فلزات قلیایی، مانند لیتیوم، سدیم، پتاسیم و روبیدیم، بسیار واکنشی هستند و اگر در آب قرار بگیرند آتش می‌گیرند و حتی منفجر می‌شوند.

♦ علیرغم آنچه که در کتاب‌ها می‌خوانید و یا در فیلم‌ها مشاهده می‌کنید، بیشتر مواد رادیواکتیوی در تاریکی نمیدرخشند. با این وجود برخی فلزات رادیواکتیو یا بخاطر گرمای داخلی می‌درخشند و یا اینکه اشعه‌ای منتشر می‌شود که واکنش‌ نشان می‌دهد و نور مرئی ایجاد می‌کند. نمونه‌های از فلزات رادیواکتیو که درخشش دارند عبارتند از: پلوتونیوم (قرمز از گرما)، رادون (زرد تا نارنجی تا قرمز) و اکتینیوم (آبی).

♦ تنگستن فلزی با بالاترین نقطه ذوب است. فقط کربن، که یک غیر فلز محسوب می‌شود، دارای بالاترین نقطه ذوب در بین تمام عناصر است.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید